ارزش يوان در برابر دلار آمريكا افزايش يافت

پكن - ارزش يوان ( واحد پول چين ) بارديگر در برابر دلار آمريكا افزايش يافت و به 48/6 يوان در برابر هر دلار رسيد.
به گزارش روز ]چهارشنبه ايرنا به نقل از بانك مركزي چين ، اين نخستين بار در سالهاي اخير است كه يوان با اين بها در برابر دلار مبادله مي شود.
بالا رفتن بهاي يوان مي تواند باعث گران شدن اجناس چيني و كاهش قدرت رقابتي آنها در برابر اقلام خارجي شود و اين براي صادر كنندگان چيني مناسب نيست.
به نظر مي رسد دولت چين براي مهار تورم سعي دارد بهاي يوان را به يك مبناي قابل قبول برساند تا صادر كنندگان، بازرگانان و مردم در سال 2011 ميلادي همچون اواخر سال 2010 تحت فشار سنگين تورمي قرار نگيرند.
بانك مركزي چين اعلام كرده است ارزش يوان در برابر دلار در آينده به‌طور تدريجي فزوني خواهد گرفت و اين درحالي است كه كارشناسان اقتصادي چين روند افزايش نرخ يوان در برابر دلار را ' سريع ' ارزيابي كرده اند.
مناقشه چين و غرب بر سر افزايش يا تثبيت ارزش يوآن (واحد پول چين) روابط اقتصادي پكن با كشورهاي غربي به ويژه آمريكا را وارد مرحله حساسي كرده است.
بسياري از مسوولان اقتصادي آمريكا ضمن انتقاد از پايين بودن ارزش يوان در بازارهاي جهاني تاكيد كرده اند كه راه حل مشكلاتي كه در كسري بودجه آمريكا وجود دارد مي تواند با ارزش گذاري مجدد يوان برطرف شود.
اين درحالي است كه رهبران چين بارها اعلام كرده اند كه مشكلات اقتصادي آمريكا ارتباطي به ارزش يوان ندارد و واشنگتن بايد علت بدهي ها و چالش هاي اقتصادي خود را در سياست هاي داخلي و خارجي آمريكا جستجو كنند.
مقامات چين معتقدند عدم توازن تجاري آمريكا و چين بيشتر به مسائل بازار اشتغال مربوط مي شود و ربط چنداني به نوسانات ارزش يوان در برابر دلار ندارد و آمريكا نبايد مشكلات و بحران هاي اقتصادي داخلي خود را به كشورهاي خارجي ارتباط دهد.
واشنگتن در چند سال گذشته به طور مرتب به چين براي افزايش ارزش يوان فشار وارد كرده اما چين همواره درخواست‌ آمريكا را در اين باره رد كرده و آن را به ضرر خود دانسته است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30412674