احتمال سرمايه گذاري چين در خط لوله صلح قوت گرفت

خبرگزاري موج - احتمال سرمايه گذاري چين در پروژه خط لوله انتقال گاز طبيعي ايران به پاکستان افزايش يافت.
به گزارش خبرنگار بين الملل موج به نقل از تريبون، در نشستي که روز گذشته بين وزير نفت پاکستان و مسئولان شرکت "اورينت" چين برگزار شد، موضوع سرمايه گذاري چين در خط لوله انتقال گاز طبيعي ايران به پاکستان، موسوم به خط لوله صلح، مورد بررسي واقع شد.
مقامات پاکستاني که نسبت به حضور هند در اين پروژه مايوس شده اند، اکنون تلاش مي کنند تا چين را براي سرمايه گذاري در اين خط لوله مجاب نمايند.
اين خط لوله انتقال گاز که تقريبا در بخش ايراني خود به پايان رسيده و جهت تکميل در بخش پاکستاني آن به 1.2 ميليارد دلار سرمايه گذاري نياز خواهد داشت، گاز طبيعي ايران را به پاکستان منتقل مي کند.
پيش از اين قرار بود که هند نيز در اين پروژه حضور يابد اما با توجه به اين که هند به دنبال تحقق پروژه خط لوله انتقال گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند مي باشد، تاکنون جديت چنداني براي حضور در پروژه خط لوله صلح از خود نشان نداده است و اين موضوع سبب شد تا پاکستان که با مشکلات شديد کمبود انرژي روبروست، به دنبال جلب سرمايه گذاري چين در اين پروژه باشد.
در نشست مقامات وزارت نفت پاکستان با شرکت اورينت چين، همچنين پيشنهاد انتقال گاز طبيعي ايران از طريق خط لوله صلح به بنادر پاکستان و از آنجا به چين نيز به طرف چيني ارائه شد و قرار است امکان سنجي اين پروژه مورد بررسي قرار گيرد.

خبرگزاري موج