نشست اتاق ایران وچین با هیات اعزامی از شورای توسعه تجارت بین الملل سین کیانگ مورخ 23 دی 93

نشست اتاق ایران و چین و هیات اعزامی از شورای توسعه تجارت بین الملل استان سین کیانگ چین با هدف گسترش روابط تجاری و فرهنگی  ایران و سین کیانگ روز سه شنبه مورخ 23 دی ماه در محل اتاق برگزار گردید.
عسگر اولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین  ضمن خوشامد گویی به هیات سن کیانگ بر گسترش  روابط اقتصادی ایران با استان سین کیانگ تاکید نموده ونسبت  به حضورفعال  در نمایشگاهای چین و متقابلاً اعزام هیات های چینی به ایران در جهت گسترش روابط اظهار امیدواری نمود و گفت ما آماده هر گونه همکاری و نیزفراهم نمودن  امکانات  بازدید هیات های چینی از استانهای ایران هستیم.
وانگ کلین ، رئیس شورای توسعه تجارت بین الملل سین کیانگ هدف سفر به ایران را ایجاد فضایی برای گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی عنوان نمود و گفت با توجه به اینکه سین کیانگ مرکز جاده ابریشم است و در راستای احیا جاده ابریشم درصدد هستیم روابط این استان با کشورهای حاشیه این جاده را گسترش دهیم.
وی در ادامه گفت روابط اقتصادی ایران و سین کیانگ بالغ بر7/7 میلیارد دلار می باشد و بیشترین میزان صادرات  را از استان سین کیانگ به ایران بوده و میزان واردات این استان بالغ بر 3/1 میلیون دلار می باشد .
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین در مورد چالش های موجود در توسعه روابط تجاری با چین گفت :
عاملین اقتصادی هنوز ایالت سین کیانگ را به خوبی نمی شناسند و  برای همکاری و مبادلات تجاری می بایست حمل و نقل کارگوها را تقویت نموده و بهترین روش کوتاه کردن مسیر ایران وایالت سین کیانگ از طریق خطوط ریلی کشورهای قرقیزستان و ترکمنستان می باشد .  یکی از مشکلات عمده ای که بازرگانان ایرانی مواجه هستند مربوط به مسافت طولانی جهت حمل  کالا از بنادر جنوب ایران  به ایالت های مختلف چین می باشد .
عسگراولادی همچنین گفت برای کالاهای گران قیمت بهتر است مسیرهای هوایی ایجاد نمائیم که این مستلزم موافقت نامه کارگو هوایی با کشور چین میباشد.
رئیس اتاق ایران وچین پیشنهاد کرد جهت معرفی ایالت سین کیانگ و متقابلاً ایران بهتر است سمینارهای مشترکی برای ارتباط  بیشتر خریدار و فروشنده در هر دوکشور برگزار گردد و جلسات بازنگری فعالیتها بین اتاق مشترک ایران و چین و شورای توسعه تجارت بین الملل سین کیانگ  بصورت مرتب برگزار گردد.
حریری نایب رئیس اتاق ایران وچین گفت : طی ده سال گذشته روابط اتاق مشترک بیشتر با مقامات دولتی این استان بوده و می بایست روابط اقتصادی با CCPIT را بیشتر کنیم ،  احیای جاده ابریشم زمینی فرصت مناسبی برای تقویت روابط این استان با ایران می باشد .
وی نسبت به تکمیل هر چه سریعتر خط راه آهن اتصال سین کیانگ به ایران اظهار امیدواری نمود و بر آماده سازی بار اندازها ، ترمینال ها جهت افزایش صادرات از مبدا ارومچی و از طریق ایران به کشورهای شمال آفریقا تاکید نمود .
حریری گفت بخش بزرگی از توسعه روابط ایران و استان سین کیانگ  بر عهده CCPITسین کیانگ و اتاق ایران وچین است و حتما باید برای آینده یک نقشه اساسی و جامع تهیه گردد .
محصولات صادراتی سین کیانگ عبارتند از:  لامپ ، شیشه ،چمدان وکیف ، پلاستیک ، لوازم خانگی و عمده  صادارت تجهیزات نفتی
محصولات واردات این استان از ایران عبارتند از: انجیر، خرما ، پسته ، محصولات معدنی و محصولات پتروشیمی