وزیر صنعت خواستار شد: تعیین ردیف بودجه برای جایزه صادراتی / احتمال تعدیل 50 درصدی نیروی انسانی در وزارت صنعت

متاسفانه شرایط اقتصادی به گونه ای شد که نیازهای مادی دولت که روز به روز در بخش جاری آن افزون می شود فشار را به سمت بخش تولیدی وارد کرد.

وزیر صنعت خواستار تعیین ردیف بودجه برای احیای جایزه صادراتی برای سال آینده شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت معدن و تجارت در حاشیه چهل و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران که با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شد با بیان اینکه فعالان تولیدی در دولت و بخش خصوصی به دنبال منافع بیشتر هستند، اظهار داشت: متاسفانه شرایط اقتصادی به گونه ای شد که نیازهای مادی دولت که روز به روز در بخش جاری آن افزون می شود فشار را به سمت بخش تولیدی وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش مالیات و جریمه های تامین اجتماعی تولید کنندگان را با مشکل مواجه کرده افزود: این درحالی است که سفته بازان که در جلوی پنجره نیستند به راحتی فعالیت می کنند اما باید کاری کرد که سرمایه گذار بتواند جایگاه والای خودرا پیدا کند.

وی گفت: از ابتدای انقلاب بنده همواره تاکید داشتم نجات تولید در دست صادرات است.

وی گفت: متاسفانه از سال 89 جایزه صادراتی قطع شده ودوستان ما در سازمان مدیریت اقدامی در این رابطه انجام نداده اند.

نعمت زاده خواستار شد تا در بودجه ردیفی برای احیای مجدد جایزه صادراتی دیده شود.

وی تصریح کرد: در گذشته پیمانکار و مهندس و مشاور برای 4 تا 5 درصدجایزه صادراتی اقدام به بازریابی می کرد اما از سال 90 که جایزه صادراتی قطع شده صادرات فنی و مهندسی ما نیز به نصف تقلیل یافته.

وی با اشاره به برگزاری سه نمایشگاه بین المللی در بهمن ماه گفت: در حال حاضر حتی نصف هزینه غرفه تولید کننده و صادر کننده را نداریم و حتی بودجه ای که به رایزنان بازرگانی برای حمایت از صادرکنندگان بدهیم نیز در دسترس نیست.
وی گفت: علیرغم اینکه منع شدم در این ارتباط صحبتی بکنم اما این موضوع را بیان کردم.

نعمت زاده افزود: 40 یا 50 میلیارد دلار صادرات رقم قابل توجهی نیست و ما اصلا کشور صادر کننده محسوب نمی شویم.
وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد ترکیه برنامه خود را برای سال 2020 نیز مطرح کرده گفت: پیش بینی آنها هزار میلیارد دلار صادرات در این سال است و ماتنها با همت بالا می توانیم صادرات را افزایش دهیم.

وی گفت: در صورتی که تولید،‌اشتغال و قیمت تمام شده مدیریت می شود می توان بازارهای خارجی را به دست آورد.
وی در خاتمه قول داد تا برای کاهش نیروی انسانی دولت تا 50 درصد از نیروی این وزارت خانه را تا پایان دولت تعدیل کند.