پیشی گرفتن صادرات از واردات، رشد تراز تجاری چین را رقم زد

اگرچه کندی روند رو به رشد اقتصاد چین در سال 2014، انتقاداتی را به همراه داشت اما افزایش صادرات و کاهش واردات، تراز تجاری قابل توجهی را برای این کشور رقم زد.

اداره گمرک چین روز سه شنبه اعلام کرد: با افزایش صادرات و کاهش واردات، میزان تراز تجاری این کشور در سال گذشته میلادی، 45.9 درصد رشد داشته و به 2.35 تریلیون یوان (معادل 380 میلیارد دلار) رسیده است.
هر دلار امریکا تقریبا معادل 6،200 یوآن چین است.
گمرک چین همچنین اعلام کرد که صادرات این کشور در سال 2014، شاهد رشد 4.9 درصدی بوده و به رقم 14.3 تریلیون یوان رسیده است؛ این در حالی است که میزان واردات دومین اقتصاد برتر جهان، 0.6 درصد کاهش یافته و به 12.04 تریلیون یوان رسید.
بنا بر این گزارش، تنها در ماه دسامبر سال گذشته، میزان تراز تجاری چین، 96.8 درصد افزایش یافته بود.
«ژنگ یوئشنگ» سخنگوی گمرک چین با اشاره به اینکه مبادلات تجاری چین با آمریکا و اروپا در سال 2014 رشد ثابتی را تجربه کرده از کاهش مبادلات با ژاپن و منطقه تجاری هنگ کنگ در این سال خبر داد.
رشد تراز تجاری چین در حالی مطرح می شود که به گفته کارشناسان، اقتصاد این کشور در سال 2014، رشد کندی را به نسبت سال های قبل شاهد بود. ضعف بخش تولید، کاهش قیمت اموال و میزان بالای بدهی دولتی و خصوصی از جمله موانع رشد اقتصادی چین در سال گذشته میلادی عنوان شده است.
بر اساس گزارش های منتشر شده، میزان رشد تولید ناخالص ملی (GDP) چین در سال 2014 نیز 7.3 درصد بود که این رقم پایین ترین رقم بدست آمده از سال 2009 است.
این در حالی است که دولت چین برای این سال، رشد اقتصادی 7.5 درصد را پیش بینی و هدف گذاری کرده بود.
برخی کارشناسان و اقتصاددانان بر این باورند که این روند با توجه به وضعیت فعلی موجود در اقتصاد چین، می تواند تداوم داشته باشد.
به باور آنان، آمار و ارقام ارائه شده این نظریه را که اقتصاد چین در حال فرودی آرام است، تقویت می کند.
بر این اساس آنان احتمال دادند که رشد اقتصادی این کشور در سه ماه نخست سال جاری میلادی کاهش یافته و به 8.3 درصد برسد.
پیش از این، در بحبوحه بحران اقتصادی جهان در سال 2009، چین رشد اقتصادی 6.6 درصد را تجربه کرد که پایین ترین رشد اقتصادی در سال های گذشته بود.

خبرگزاری ایرنا