رییس امور بندری چابهار خبر داد؛ رشد 96درصدی صادرات کالاهای غیر نفتی از بندر چابهار


چابهار - ایرنا- رییس امور بندری چابهار گفت: صادرات کالاهای غیر نفتی از این بندر با اعمال تخفیف های بندری برای صاحبان کالا و مالکان شناورهای دریایی، طی چهار ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹۶درصد رشد داشت.

به گزارش ایرنا مجتبی محمد زاده، روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: سال گذشته طی چهار ماهه نخست سال جاری در مجموع ۲۹هزار و ۲۴۲ تن کالای غیر نفتی از بندر چابهار به خارج از کشور صادر شده اما امسال مقدار آن به بیش از ۵۷ هزار و ۲۷۹ تن افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه آمارها نشان می دهد که واردات کالاهای غیر نفتی در این بندر، طی این مدت، هفت درصد کاهش داشته است،گفت: طی چهار ماهه نخست سال گذشته کشتی های فله با ۱۵۷هزار و ۴۵۸ تن کالای فله ای در این بندر تخلیه کرده اند در حالی که طی چهار ماهه نخست امسال این مقدار به ۱۷۶هزار و ۱۵۷تن رسیده است.
محمد زاده با بیان اینکه تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی در این بندر، طی چهار ماهه نخست سالجاری ۲۰ درصد کاهش داشته است، افزود: سال گذشته ۴۹۴ هزار و ۴۰۵ تن از بندر چابهار کالای نفتی تخلیه و بارگیری شد اما امسال این میزان ۳۹۶هزار و ۴۴۶ تن بوده است.
وی با اشاره به فعالیت های کانتینری بندر چابهار اظهار داشت: طی چهار ماهه نخست سال گذشته در مجموع ۱۲هزار و ۱۰کانتینر در این بندر تخلیه و بارگیری شد در حالی که طی چهار ماهه سال جاری، شمار کانتینرهای کالاهای غیر نفتی ۱۱هزار و ۴۰ کانتینر بوده است.
محمد زاده با اشاره به تخفیف های خدمات بندری درچابهارافزود: بندر چابهار هم اکنون ۳۰درصد در حقوق و عوارض کانتینری ، ۷۵درصد در خدمات انبار داری و ۳۰درصد درتعرفه باربری کالاهای غیرکانتینری برای صاحبان کالا و شناورهای دریایی تخفیف اعمال می کند تا انگیزه لازم برای خطوط کشتیرانی و صاحبان کالا برای انتقال کالاهای خود به بندر چابهار ایجاد شود.
وی با بیان اینکه برای ارائه خدمات بندری نیازمند استفاده از تجهیزات مورد نیاز بسیار ضرورت دارد، گفت: برای همین منظور در صدد هستیم طی چند سال آینده تجهیزات مورد نیاز خود را خریداری و بخشی از این تجهیزات نیز توسط یک شرکت هندی به میزان ۸۵ میلیون دلار تامین می شود.
وی از اتصال سیستم های گمرک بندر چابهار به سیستم های عملیاتی چابهار خبر داد وافزود: اقدامات مورد نیاز در این زمینه انجام شده و تا پایان شهریورماه سال جاری این دو سیستم برای تبادل اطلاعات به صورت دیجیتالی به یکدیگر متصل می شود.
رییس امور دریایی بندرچابهار نیزبیان کرد: جایگاه بندر چابهار در کنار اقیانوس هند سبب شده که روزانه بر تعداد کشتی هایی که در این بندر تردد می کنند، افزایش یابد.
سید حسن ابراهیمی اظهارداشت: تسهیل تردد کشتی ها نیازمند رعایت دقیق بیش از ۳۱ کنوانسیون بین المللی است تا تمام شناورهای کوچک و بزرگ بتوانند با ایمنی و رعایت مسائل زیست محیطی که توسط سازمان جهانی دریانوردی اعلام شده در این منظقه تردد کنند.
وی ادامه داد:کنوانسیون های بین المللی الزاماتی است که تمام کشورهای عضو به دقت باید از مرحله ساخت ، ثبت ، عملیات تردد ، رعایت ایمنی ،حفظ محیط زیست وحتی تا مرحله اوراق کشتی آنرا به مورد اجرا بگذارند و همه این مراحل نیز در فرآیند کنترل و نظارت قرار دارد و سازمان بنادر و دریانوردی به صورت رایگان باید در این زمینه نظارت و کنترل کند.
وی با بیان اینکه ایمنی آبراه ها برای تردد شناورهای دریایی از اهمیت زیادی در حوزه دریانوردی برخوردار است گفت: نصب علایم دریایی ، سیستم کنترل ترافیک دریایی بااستفاده ازسیستم های مخابراتی از یک هزار کیلومتری بندر با شناور آغاز می شود تا با رعایت تمام استانداردهای بین المللی و حفظ محیط زیست کشتی بتواند در بندر مقصد پهلوگیری کند.
ابراهیمی اظهار داشت حفظ جان انسان ها در دریا یکی از وظایف مهم سازمان های دریانوردی است و مقابله با آلودگی های دریا نیز هزینه های زیادی دارد که بخش دریانوردی هر کشور باید آنرا در اختیار فعالان عرصه دریا و بندر قرار دهد.
وی اظهار داشت:درمجموع بااستفاده از شناور نازی در سال ۹۳ ، ۴۱ نفر که در آبهای حاکمیتی کشورمان دچار سانحه شده بودند توسط کارکنان بندر چابهار از دریا نجات یافتند و طی چهار ماهه نخست سالجاری تعداد ۱۷ نفر دیگر نیز از دریا نجات داده شده اند.