از آن سوی تالار شیشه‌ای: رشد ۸۹ واحدی شاخص کل بورس/ تحلیل نفتی پالایشی‌ها برای پیشرو شدن

بازار سهام امروز در حالی با بازارگردانی حقوقی‌های نفتی و پتروشیمی شاهد حمایت نماگرهای منتخب خود بود که با عبور قیمت جهانی نفت از ۵۰ دلار بهانه‌ای برای پیشرو شدن پالایشی‌ها پس از معدنی‌ها پیدا کرد و شاخص کل ۸۹ واحد رشد کرد.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۳۰ مرداد ماه ۹۵ با افزایش ۸۹ واحدی به رقم ۷۷ هزار و ۹۶۸ واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد ۶۶ واحدی روی رقم ۱۴ هزار و ۵۲۵ واحد ایستاد.
امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش ۱۸ واحدی عدد ۸۷ هزار و ۱۷۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول نیز در حالی با افزایش ۱۰ واحدی به رقم ۵۵ هزار و ۸۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۵۰۲ واحد افزایش به عدد ۱۶۷ هزار و ۴۲۱ واحد رسید.
شاخص کل فرابورس نیز (آیفکس) نیز در پایان معاملات امروز با کاهش ۳ واحدی روی رقم ۸۰۰ واحد ایستاد.
بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملات سه شرکت پالایش نفت بندرعباس با ۶۷ واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس با ۶۵ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۳۹ واحد افزایش، بالاترین تأثیر مثبت را در برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.
در مقابل معاملات سهام در نماد معاملات سه شرکت گروه سایپا با ۲۹ واحد، ایران ترانسفو با ۱۴ واحد و بانک پاسارگاد با ۱۳ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.
ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۲۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۸۰۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۵ هزار و ۹۵۷ نوبت دادوستد بود.
طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان آرتا اردبیل، اوراق مشارکت شهرداری مشهد،‌ بانک قرض‌الحسنه رسالت، صکوک اجاره «صبصیر و صکاشی» از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های صنایع سیمان دشتستان و حق تقدم خرید سهام آن آ.س.پ، اوراق گواهی سپرده عام بانک گردشگری، داروسازی الحاوی، حق تقدم استفاده نشده خرید سهام فرآوری زغال‌سنگ پرورده طبس، حق تقدم استفاده نشده صنایع فولاد آلیاژی یزد و در نهایت شرکت شکر متوقف شدند.
امروز اندکی بیش از ۲۰۸ میلیون سهم سایپا به ارزش بیش از ۲۶.۵ میلیارد تومان به طور بلوکی میان کدهای درون‌گروهی سهامداران عمده منتقل شد.
در نماد معاملاتی ذوب آهن اصفهان نیز امروز ۵ میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد تومان میان کدهای درون گروهی سهامدار عمده منتقل شد. در ایران ترانسفو اما امروز اندکی بیش از یک و نیم میلیون سهم به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده روبه‌رو بود.
بر اساس این گزارش، امروز پس از آنکه قیمت جهانی هر بشکه نفت خام از ۵۰ دلار عبور کرد بهانه‌ای برای پیشرو شدن پالایشی‌ها پس از بر جا گذاشتن یک دوره نوسان رو به بالا در گروه معدنی‌ها و فولادی‌ها ایجاد شد.
در گروه پالایشی‌ها رشد قیمت‌های جهانی در حالی بهانه‌ای برای شکل‌گیری صف‌های خرید کم‌حجم سهام و رِنج شدن قیمت‌ها در بالاترین دامنه نوسان مثبت قیمتی در این گروه شد که نفت پارس در گروه روان‌کارها هر چند با معاملاتی بی‌روح و کم‌رمق مواجه است.
امروز در نماد سرمایه‌گذاری صنعت نفت نیز همزمان با غلبه تقاضا بر عرضه سهام شکل‌گیری صف خرید میلیونی را شاهد بود هر چند که این صف با پایداری چندانی روبه‌رو نشد و در نهایت با معامله بیش از ۱۹ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۴.۵ میلیارد تومان و ثبت صف خرید ۳ میلیون سهمی این نماد معاملاتی به کار خود در روز جاری پایان داد.
امروز در گروه قطعه‌سازان شرکت‌های قطعه‌ساز زیرمجموعه سایپا با افزایش تقاضای سهام از سوی خریداران اغلب حقیقی روبه‌رو شد به طوری که در برخی نمادهای شاخص این گروه از جمله «خاهن، ختوقا، خرینگ و خمهر» شکل‌گیری صف‌های خرید میلیونی جالب توجه بود.
در گروه معدنی‌ها اما پس از اصلاح قیمت در نماد توسعه معادن روی امروز با افزایش حمایت خریداران اغلب حقیقی قیمت این سهم در بالاترین دامنه نوسان قیمتی رِنج شد هر چند که افزایش عرضه از سوی حقوقی مانع از شکل‌گیری سرخرید در این نماد شده است. انگیزه‌های کوتاه‌مدت‌نگری برای شناسایی بازدهی باعث شده تا امروز در گروه لاستیک و پلاستیک نماد معاملاتی گروه صنعتی بارز در جایگاه پیشروترین نماد معاملاتی این گروه قرار گیرد.
در این گروه ابهام در مورد واگذاری زمین شرکت کویر تایر همچنان به درجا زدن قیمت این سهم در محدوده صفر تابلو انجامیده است. در عین حال گروه محصولات شیمیایی نیز امروز با پیشرو شدن پتروشیمی آبادان حاکی از وجود برخی تک‌ سهم‌های ارزنده در این گروه بود.
برخی خبرها در نماد معاملاتی «شپترو» حاکی است این شرکت به دنبال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها به دلیل برخورداری از معافیت مالیاتی است. هم اکنون در این سهم صندوق بازنشستگی و تاپیکو، عرضه‌کننده سهام و معامله‌گران حقیقی جمع‌کننده آن در بازار خرده‌فروشی هستند.
بازار سهام امروز بازاری متعادل و همراه با تحرک معامله‌گران اغلب نوسان‌گیر در تک سهم‌ها و گروه‌های برخوردار از پتانسیل رشد کوتاه‌مدت بود که در این بین رشد قیمت جهانی نفت خام باعث شد تا گروه پالایشی‌ها با عنوان پیشروهای بازار معرفی شوند.

فارس