پکن خبر داد: پیوستن ۱۰۰ کشور و سازمان در برنامه راه ابریشم نوین چین

چین می گوید که از سال ۲۰۱۳ میلادی که طرح جاده ابریشم نوین توسط «شی جین پینگ» رئیس جمهوری این کشور مطرح شد تاکنون ۱۰۰ کشور و سازمان بین المللی به این برنامه بزرگ ملحق شده اند.
«وانگ گوا چینگ» سخنگوی اجلاس سالانه «کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین» این سخنان را در آستانه برگزاری این گردهمایی بزرگ سیاسی مطرح کرد و گفت که راه ابریشم تاکنون موفقیت های زیادی بدست آورده است.
اجلاس این کنفرانس که از عصر امروز (جمعه) گشایش می یابد و نزدیک به 10 روز به طول می انجامد، قرار است پیشنهادهای مرتبط با برنامه راه ابریشم را نیز مورد بحث قرار دهد.
«وانگ» که شب گذشته (پنجشنبه شب) با خبرنگاران گفت وگو می کرد، تصریح کرد که تاکنون ۱۰۰ کشور و سازمان بین المللی توافقنامه هایی را با چین در زمینه احیای راه ابریشم نوین امضا کرده اند.
وی همچنین یادآور شد: تجارت با چین موجب شده است تا در ۲۰ کشور حاشیه راه ابریشم نزدیک به ۵۶ منطقه همکاری تجاری و اقتصادی ایجاد شود.
او ارزش سرمایه گذاری در این زمینه را ۱۸ میلیارد دلار دانست و گفت که یک میلیارد دلار درآمد مالیاتی از این طرح ها بدست آمده است و با اجرای طرح های زیربنایی راه ابریشم ۱۶۰ هزار فرصت شغلی نیز ایجاد شده است.
سخنگوی اجلاس سالانه «کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین» یکی از اصلی ترین برنامه های این کنفرانس به عنوان بزرگترین مرجع قانونگذاری این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی را ارتقای سطح تعاملات و تبادلات فرهنگی و منابع انسانی چین با کشورهای راه ابریشم دانست.
راه ابریشم نوین که طراح آن چین به حساب می آید طرح بزرگی است که بر اساس آن قاره های آسیا، آفریقا و اروپا با شبکه های ریلی، زمینی و دریایی به یکدیگر مرتبط می شوند و از آن با عنوان «یک کمربند یک جاده» نیز یاد می شود.
کشورهای اطراف این راه با همکاری چین در حال ساخت و اجرای طرح های زیربنایی نیروگاه سازی، جاده و پل سازی، احداث خطوط آهن، بنادر و توسعه خطوط ارتباطی و مخابراتی هستند.