استان ها و شهرهای چین تعیین کننده شاخص های تولید ناخالص داخلی

10 استان و شهر چین اطلاعات تولید ناخالص داخلی سال گذشته خود را اعلام نمودند. استان جیانگسو برای نخستین بار تولید ناخالص داخلی بیش از 9 تریلیارد یوان را تجربه کرد .

وو ژنگ لانگ استاندار جیانگسو ضمن ارائه گزارش عملکرد سالانه دولت ، افزایش تولید ناخالص داخلی استان را 6/7 درصد و ارزش آن را 9/2 تریلیارد یوان پیش بینی کرد که از تولید ناخالص داخلی استرالیا ، سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان پیشی خواهد گرفت.

تولید ناخالص داخلی استان گواندونگ در سال 2017 معادل 8/99 تریلیارد یوان بود که برای 29 سال پیاپی در جایگاه نخست قرار گرفت و در آینده ای نزدیک به گروه مناطقی ملحق می شود که تولید ناخالص داخلی شان از 9 تریلیارد یوان گذشته است .

هیچ شکی نیست که تولید ناخالص داخلی گواندونگ از مرز 9 تریلیارد دلار بگذرد تنها شک موجود گذر مرز 10 تریلیارد یوانی است .

تولید ناخالص داخلی استان سیچوآن به تازگی وارد کانال 4 تریلیارد یوانی شده است . طبق گزارش عملکرد سالانه دولت پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی این استان با نرخ رشد 8 درصدی از مرز 4 تریلیارد یوان بگذرد .

تولید ناخالص داخلی شانگهای در سال 2017 معادل 3/06 تریلیارد یوان بود و اولین شهر چین است که وارد کانال 3 تریلیارد یوانی شد. حال پیش بینی می شود پکن به عنوان پایتخت چین به گروه مناطق دارای تولید ناخالص داخلی 3 تریلیارد یوانی بپیوندد.

گزاش عملکرد سالانه دولت در نشست افتتاحیه جلسه سالانه کنگره خلق شهرداری پکن توسط چن جینینگ شهردار پکن ایراد شد و رقم 6/5 الی 6 درصدی برای رشد تولید ناخالص داخلی در سال 2019 هدف گذاری شد که این رقم در سال گذشته بیش از 6/5 درصد بود.

علاوه بر این پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی 17 شهر چین وارد کانال 1 تریلیارد یوانی شود. به غیر از 3 شهر نینگبو ، فوشان و جِنگجو 14 شهر از جمله شانگهای ، پکن ، گوانگجو ، شنزن ، چونگ چینگ ، تیانجین ، سوجو ، چنگدو ، ووهان ، هانگجو ، نانجینگ ، چینگدائو ، ووشی و چانگشا به این کانال راه یافته اند .

منبع : چاینادیلی