ویژه نامه سال نو چینی

سلسله هان طالع بینی چینی را مطرح کرد و بر اساس تقویم قمری چینی است. زودیاک چینی به نام شنگ چیائو شناخته می شود و در حدود یک دوره 12 ساله با یک علامت حیوانی چرخش دارد و این نشانه های حیوانی عبارتند از : موش، ببر، گاو، اژدها، خرگوش، مار، میمون، خروس، سگ، اسب و گوسفند و خوک. زودیاک چینی سال را به 12 قسمت تقسیم کرده که به جای ماه ها است. سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی
سال 2019 در طالع بینی چینی سال خوک می باشد . 2019 سال خوک زمینی است که از 5 فوریه 2019 آغاز می شود و 24 ژانویه 2020 پایان می پذیرد . سال "خوک زمینی" بعد از سال " سگ زمینی" (2018) و پیش از آغاز سال " موش آهنی" (2020) است . خوک دوازدهمین نماد چرخه 12 ساله طالع بینی چین است . خوک نماد سال های 1923، 1935 ، 1947، 1959 ، 1971 ، 1983 ، 1995 ، 2007 ، 2019 ، 2031 ، 2043 و ... می باشد. به اعتقاد چینی ها خوک حیوان باهوشی نیست و همیشه در حال غذا خوردن و خوابیدن است و روز به روز فربه تر می شود. خوک حیوانی است که به دیگران آسیب نمی زند و موجب درآمد زایی مردم می شود. بنابراین نماد ثروت و رفاه است . سال 2019 به شانس و ثروت بشارت داده شده است امسال سال عالی از منظر مالی خواهد بود و سرمایه گذاران می توانند در سال جاری مبلغ زیادی پول سرمایه گذاری کنند. با توجه به پیش بینی چینی، امسال یک سال پر از عشق و دوستی برای تمام 12 ماه خواهد بود. خوک موفقیت را در تمام جنبه های زندگی جذب می کند، و یک سال خوش اخلاق و پر از رویدادهای خوب است.
پیش بینی وضعیت اقتصادی چین در سال 2019 بدین شرح خواهد بود: رشد اقتصادی چین از سال ۲۰۱۷ کاهش یافته و در سه ماهه سوم ۲۰۱۸ به پایین‌ترین سطح ۱۰ سال اخیر خود رسید. طی بازه یک ساله، سرعت توسعه چین از 6/9 درصد در سال ۲۰۱۷ به ۶/۶ درصد در سال ۲۰۱۸ رسید و در سال ۲۰۱۹ پایین‌تر هم خواهد آمد و به 6/3 درصد می‌رسد. سیاستگذاران در واکنش به آخرین شوک‌های اقتصادی- شامل تعرفه‌های آمریکا- برنامه‌های پولی و مالی برای کمک به رشد و پایدارسازی بازارها طراحی کرده‌اند.با این حال به نظر می‌رسد که تأثیرگذاری این اقدامات در سطح متوسطی باقی می‌ماند. همچنین رشد اعتباری به دلیل افزایش شدید بدهی‌ها و تعهد دولت به کاهش آنها حداقل در میان مدت محدود خواهد بود. از سویی دیگر، تحرکات تجاری دولت هم در حالی که تنش‌ها با آمریکا شدیدتر شود، تهاجمی‌تر می‌شود.
جدول زیر نموداری از وضعیت اشتغال ، ثروت ، روابط عاطفی و سلامت افراد در 12 ماه سال 2019 می باشد:
سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

سنت ها و آیین های سال نوی چینی

شام دورهمی خانوادگی:  مثل هر جای دیگر دنیا، شب سال نو خانواده‌ها دور هم جمع می‌شوند و با هم یک غذای خانگی مفصل  به ویژه ماهی بخارپز میل می کنند. واژه‌ی سود و منفعت در زبان چینی تلفظی شبیه به واژه‌ی ماهی دارد و در نتیجه مردم چین معتقدند خوردن ماهی در شب سال نو ثروت به همراه می‌آورد.

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

استفاده از پاکت قرمز برای هدیه : پاکت قرمز برای هدایای نقدی سال نو استفاده می‌شود که بزرگ‌ترهای فامیل به کوچک‌ترها به خصوص کودکان می‌دهند. همچنین در چین مرسوم است که زوج‌ها به افراد مجرد فامیل و همچنین رئیس‌ها به کارمندان خود عیدی نقدی بدهند.

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

فشفشه و آتش بازی:  بدون شک جشن‌های سال نو بدون آتش‌بازی معنایی ندارند. شهرهای بزرگ مانند هنگ‌کنگ و شانگهای نمایش‌های آتش‌بازی خیره‌کننده‌ای برای نیمه‌شب آغاز سال نو تدارک می‌بینند. همچنین ترقه‌هایی را  در کاغذهای قرمز رشته‌ای حاوی باروت تهیه می‌کنند که بعد از ترکیدن، خرده کاغذهای قرمز رنگ آن‌ها پخش می‌شود. البته این ترقه‌ها امروزه در بسیاری از شهرها ممنوع شده‌اند.

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

آذین بندی : از آنجا که رنگ قرمز در فرهنگ چینی نماد ثروت و خوشبختی است، سراسر کشور با آویزها و فانوس های قرمز رنگ تزیین کرده‌اند.

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

رقص شیر و اژدها : مردم  چین بر این عقیده اند که رقص رنگارنگ شیر و اژدها خوش یمن است که در بیرون و گاه به صورت یک رژه‌ی خیابانی به همراه طبل و سنج اجرا می شود . رقص اژدها را گروهی از رقصنده‌های آکروبات‌باز انجام می‌دهند اما رقص شیر تنها توسط دو رقاص صورت می‌گیرد .

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

بازار عید: در نزدیکی آغاز سال نو، بازارهای روباز بسیاری برپا می‌شود که می‌توان اشیای تزئینی، پاکت قرمز، اسباب بازی، پوشاک و سوغات چین را از آنجا تهیه کرد. در هنگ‌کنگ و ماکائو به دلیل سنت هدیه دادن گل به یکدیگر، بازارهای خیابانی با پر از گل‌ها و گلدان‌ها به چشم می خورد. گل صدتومانی و ارکیده پرطرفدارتر از همه هستند چرا که گل‌های خوش‌یمنی شناخته می‌شوند.

غذاهای سنتی:  در این جشن، غذای چینی محبوب در شمال چین دامپلینگ (dumpling) است. در حالی که در جنوب بیشتر نیان گائو (nian gao)میل می‌کنند که از برنج ژلاتینی به شکل قرصی ژله‌ای تهیه می‌شود. پرتقال ماندارین هم که نماد خوش‌اقبالی بوده، معمولاً همه جا به چشم می‌خورد.

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

خانه تکانی و خرید: خانواده‌ها معمولاً در روزهای منتهی به سال نو به نظافت کلی منزل می‌پردازند. مردم معتقدند غبارروبی خانه بدشانسی را دور کرده و اگر تمیز نشود طالع نیک به خانه وارد نخواهد شد. همچنین همانند سایر کشور‌ها اجناس بهاره تخفیف بیشتری می‌خورند که فرصتی مناسب را برای خرید سال نو فراهم می‌کند.دعا در معابد: در سال نو معابد چین بسیار شلوغ است. عبادت‌کنندگان معمولاً در روز سوم سال جدید به معابد رفته و با روشن کردن شمع به نیایش پرداخته و از خدایان خود آرزوی طالع نیک و موفقیت در سال جدید می‌کنند. در حیاط معابد بزرگ هم اغلب شاهد رقص شیر و اژدها خواهید بود.

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی

عباراتی برای تبریک سال نو به زبان چینی  :

از عباراتی چون 新年好!(xīn nián hǎo)   که تلفظ آن" شین نین خائو" می باشد و یا  ( 新年快乐 (xīn nián kuài lè  که تلفظ آن " شین نین کوآی له " می باشد می توان برای تبریک سال نو استفاده کرد . xīn nián (شین نین) به معنای سال نو می باشد. و برای تبریکات و آرزوی  موفقیت در سال نو نیز از عبارت大吉大利 (dà jí dà lì) با تلفظ  "َ دَ جی دَ لی" به معنای آرزوی موفقیت و سود فراوان استفاده می شود. همچنین اگر به طور خاص بخواهیم سال خوک را تبریک بگوییم میتوانید از عبارت( zhū nián dàjí ) 猪年大吉  که تلفظ آن " جو نیِن د جی " استفاده کنید.

سال 2019 ، سال خوک در گاه شمار چینی