منطقه آزاد تجاری شانگهای پیشگام در گشایش چین

 

لابراتور ACC متخصص در زمینه آزمایش مواد غذایی و مکمل های رژیمی نخستین موسسه فعال در این زمینه است که در سال 2015 در منطقه آزاد شانگهای تاسیس شد.

این لابراتور طی 2 هفته مجوز تجاری خود را کسب کرد و در بازار داخلی به سرعت رشد کرد .

به گفته سی رانگ رئیس اجرایی این لابراتور ، تصو راینجام این کار به دلیل لیست منفی برای ما ناممکن بود.

در لیست منفی مدیریت سرمایه خارجی این منطقه بخش هایی که مجاز به سرمایه گذاری هستند مشخص شده است که یکی از سیاست های خلاقانه جامع است که سپتامبر 2013 توسط منطقه آزاد تجاری شانگهای معرفی شد.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین در یاداشتی به مناسبت تبریک پنجمین سالگرد افتتاح این منطقه به توسعه این منطقه – استراتژی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین – به عنوان اساس اصلاحات و گشایش چین اشاره کرد . این منطقه بستر آزمون سیاست های جدید اقتصادی است .

127 نوآوری سیستماتیک برای نخستین بار در منطقه آزاد تجاری شانگهای مورد استفاده قرار گرفت که طی 5 سال اخیر در سراسر چین ترویج یافت . سیستم لیست منفی که توسط کمیسیون اصلاح و توسعه ملی چین منتشر گردید در سال گذشته در دستور العمل کشور قرار گرفت .

شی در سخنرانی سالانه اش با قانون گذاران شانگهای که در دو جلسه برگزار شد توجه ویژه ای به منطقه آزاد شانگهای نمود .

شی در سخنرانی اش به مناسبت مراسم افتتاحیه اکسپو واردات بین المللی چین در ماه نوامبر بیان کرد : منطقه آزاد تجاری شانگهای پس از سال 2014 ، مجدداً توسعه خواهد یافت .

به گفته جائو شیائولِی مدیر مرکز نوآوری مشارکتی منطقه آزاد تجاری چین در دانشگاه اقتصاد و دارایی شانگهای ، گسترش منطقه آزاد تجاری شانگهای موجب ارتقا بیشتر تجارت خواهد شد و فضای سرمایه گذاری مناسبی در شهرداری شانگهای فراهم خواهد ساخت.

شرکت های خارجی متعددی در این منطقه افتتاح شعبه نموده اند که این امر خود بیانگر جذابیت این منطقه است .

تا پایان ژوئن 2018 حدود 55 هزار شرکت جدید التاسیس افتتاح شد که 20 درصد آن ها سرمایه گذاری مشترک بودند. اوایل افتتاح این منطقه تنها 5 درصد شرکت ها از نوع سرمایه گذاری مشترک بودند.

شانگهای بر اساس دستورالعمل های دولت مرکزی بر سیاست های گشایش خدمات نوین و صنایع تولیدات پیشرفته تمرکز نموده است . تا پایان ژوئن 2018 بیش از 2600 سیاست گشایشی در زمینه فاینانس ، عملکرد بازرگانی و طراحی ساخت مورد استفاده قرار گرفت .

مقامات شانگهای خواهان تداوم پیشبرد توسعه منطقه آزاد تجاری شانگهای به منظور گسترش گشایش هستند.

لی چیانگ دبیرکل حزب شانگهای در این جلسات اعلام کرد که گسترش منطقه آزاد تجاری یکی از اصلی ترین راهبردهای شانگهای است و در روند گشایش به بررسی امکان توسعه سایر بخش ها در شانگهای ، ضرورت ، احیای چشم انداز شهر و ادغام عوامل مشترک برای ایجاد جریان جدیدتوسعه خواهیم پرداخت.

یینگ یونگ شهردار شانگهای بیان کرد : توسعه منطقه آزاد تجاری شانگهای به تکانه جدیدی دست خواهد یافت . وی خواستار استفاده از مکانیزم های جدید منطبق بر قوانین بین الملل و گسترش عملکرد حساب مناطق آزاد تجاری و پلتفرم تک مرحله ای تجارت بین الملل می باشد .

شرکت بیمه جیانگ تای دسامبر 2015 در این منطقه تاسیس شد. این شرکت نه تنها این که اولین شرکت بیمه چین بود ، بلکه اولین موسسه مالی این چنینی در چین بود که موفق به کسب مجوز تجاری شد و این امر نتیجه تلاش های دولت در راستای کاهش محدودیت ها و خط قرمزها می باشد.

به گفته شن کایتائو رئیس و مدیرعامل شرکت جیانگ تای نوآوری سریع سیاسی در منطقه آزاد شانگهای اساس ورود فناوری بینه را به بازار چین که در جهان تکامل یافته است مهیا ساخته است . ما نیز قادر به جذب و آموزش متخصصانی در این زمینه هستیم تا خدمات باکیفیتی به مشتریان چینی ارائه دهیم .

منبع : چاینادیلی