حفظ تکانه رشد بالای تجارت خارجی چین


تجارت خارجی چین با وجود آشفتگی های موجود و فضای پیچیده خارجی تکانه رشد خود را حفظ کرد.

صدو بیست و پنجمین دوره از نمایشگاه صادرات و واردات چین – بزرگ ترین نمایشگاه تجاری چین 5 می در گوانگجو خاتمه یافت . این نمایشگاه که به عنوان شاخص عملکرد تجارت خارجی چین شناخته می شود مسیر توسعه کشور در این بخش را به نمایش می گذارد.

خریداران متعددی از 200 کشور و منطقه در این نمایشگاه حضور یافتند و مجموع درآمد صادراتی این نمایشگاه به 199/5 میلیارد یوان (حدود 29/7 میلیارد دلار) رسید . علاوه بر این ، شرکت های تجارت خارجی چین محصولات باکیفیت ، پیشرفته و ارزشمند خود را به نمایش گذاشتند. محصولات این شرکت ها از محبوبیت ویژه ای بین خریداران برخوردار است.

حجم صادرات و واردات چین شاهد رشد ثابتی بود. تجارت خارجی کالای چین در 4 ماه نخست سال جاری با رشد 4/3 درصدی به 9/51 تریلیارد یوان رسید . صادرات در این بازه با رشد 5/7 درصدی به 5/06 تریلیارد و واردات نیز با رشد 2/9 درصدی به 4/45 تریلیارد یوان رسید .

این بخش نیز شاهد بازسازی توسعه کیفی بود. از ژانویه تا آوریل بهبود ساختار صادرات و واردات کالا و همچنین صادرات کالاهای ارزشمند ادامه یافت .

صادرات محصولات مکانیکی و الکتریکی با رشد 4/5 درصدی به 2/97 تریلیارد یوان رسید و 58/6 درصد از مجموع حجم صادرات سال گذشته را به خود اختصاص داد . صادرات و واردات شرکت های خصوصی با رشد 11 درصدی به 3/9 تریلیارد یوان رسید و 41 درصد از مجموع تجارت خارجی چین را تشکیل داد که این رقم نسبت به سال گذشته 2/5 درصد افزایش یافت.

شی جین پینگ رئیس جمهور چین بیان کرد که چین می بایست به سرعت خود را از تاجر کمیت به تاجر کیفیت تبدیل کند و به تحکیم امتیازات سنتی خود در تجارت خارجی ، تقویت امتیازات جدید رقابتی ، گسترش فضای توسعه تجارت خارجی و توسعه واردات بپردازد.

بر اساس اطلاعات سازمان تجارت جهانی صادرات و وادرات چین در سال 2018 به ترتیب معادل 12/8 درصد از صادرات جهان و 10/8 درصد از تجارت جهان بود و به عنوان عامل ثبات بخش تجارت جهان شناخته می شود.

اگرچه تجارت خارجی در وضعیت نامناسبی به سر می برد اما چین از عوامل متعدد مناسبی در ثبات رشد تجاری برخوردار است و اکنون بازه مهمی برای توسعه فرصت های راهبردی است .

چنین اطمینان خاطری ناشی از بهبود مستمر کیفیت وکارایی است . در حال حاضر چین تعادل هر چه بیشتر صادرات و واردات ، افزایش هماهنگی توسعه منطقه ای و بهبود ساختار محصولات را متضمن شده است .

صادرات محصولات با ارزش مکانیکی و الکتریکی و محصولات تولید تجهیزات ضمن بهبود رقابت پذیری بین المللی ، تکانه رشد را حفظ کردند.

حجم صادرات محصولات الکترومکانیکی در 4 ماه نخست سال جاری با رشد 4/9 درصدی به 1/33 تریلیارد یوان رسید و حجم صادرات محصولات مکانیکی نیز با رشد 3/9 درصدی به 890/56 میلیارد یوان رسید .

چنین اطمینان خاطری به دلیل بهبود مستمر فضای کسب و کار است . چین از سال گذشته به صورت موفقیت آمیز مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات را به منظور کاهش هزینه ها و مالیات و بهبود فضای کسب و کار در بنادر معرفی کرد. چین به دلیل تلاش ها و اقدامات صورت گرفته شاهد بهبود چشمگیر تسهیل تجارت بوده است .

به گفته بانک جهانی ، چین در رتبه بندی 2018 از لحاظ تسهیل تجارت 32 رتبه بالا آمد. چین در زمینه تجارت فرامرزی از جایگاه 97 ام به 65 ام دست یافت.

چین فعالانه به کاهش تعرفه محصولاتی چون دارو ، خودرو و قطعات یدکی ، محصولات مصرفی روزمره پرداخته است که موجب ارتقا رشد واردات شده است .

چنین اعتمادی ناشی از بهبود تنوع شرکای تجاری است . شرکت های تجارت خارجی چین ضمن حفظ رشد حجم تجاری با شرکای سنتی تجاری ، فعالانه به گسترش مبادلات تجاری و اقتصادی با سایر کشورها و مناطق پرداخته اند.

واردات و صادرات چین و بازارهای بزرگ جهان از جمله اتحادیه اروپا ، آسه آن و ژاپن در 4 ماه نخست سال جاری افزایش یافت.

تجارت چین با کشورهای مجاور کمربند و جاده با رشد 9/1 درصدی به 2/73 تریلیارد یوان رسید . این نرخ رشد 4/8 درصد بالاتر از مجموع رشد تجاری در این بازه بود و حجم تجارت 28/7 درصد از مجموع تجارت خارجی چین را تشکیل داد که این رقم 3/1 درصد بالاتر از سال گذشته است .

به گفته بای مینگ معاون مدیر موسسه بین المللی پژوهش های بازاری وزارت بازرگانی چین ، با توجه به گشایش بازارهای جدید و تقاضاهای جدید در چین ، این کشور از فضای کافی و مناسبی برای حفظ ثبات رشد تجارت خارجی برخوردار است.

لی کوی وِن سخنگوی اداره کل گمرک چین رشد ثابت تجارت خارجی چین را به رشد ثابت اقتصاد چین نسبت داد .

درهای چین گشوده تر خواهند شد و روز به روز شاهد اثرگذاری هرچه بیشتر سیاستهای ثبات بخش تجارت خارجی خواهیم بود که در نهایت موجب ارتقا تحول و ارتقا تجارت خارجی کشور و تحریک حیات شرکت ها خواهد شد .

چین در سال جاری به ارتقا تسهیل تجارت ، بهبود فضای کسب و کار در بنادر و کاهش فشار موجود بر شرکت های تجاری خواهد پرداخت تا بتواند توسعه پایدار تجارت خارجی را ارتقا بخشد.

منبع : ecns.cn