تداوم ثبات رشد اقتصادی


اگرچه آمار گمرک چین حاکی از رشد ثبات صادرات و واردات در 5 ماه نخست سال جاری است اما پیش بینی می شود روند توسعه اقتصاد این کشور در بلند مدت ثابت بماند.

تجارت خارجی چین در این مدت با رشد 4/1 درصدی به 12/1 تریلیارد یوان (1/76 تریلیارد دلار) رسید .

ارزش صادرات چین از ژانویه تا می با رشد 6/1 درصدی به 6/5 تریلیارد یوان رسید این در حالی است که ارزش واردات آن با رشد 1/8 درصدی به 5/6 تریلیارد یوان رسید.

به گفته لی کوی وِن دبیرکل دپارتمان آمار اداره گمرک چین ، رشد صورت گرفته در بازه ژانویه تا می ناشی از سیاست های دولت در راستای ثبات فضای سرمایه گذاری خارجی و بهبود ساختار تجارت خارجی می باشد.

تجارت خارجی در ماه می با رشد 2/9 درصدی به 2/59 تریلیارد یوان رسید . صادرات با رشد 7/7 درصدی به 1/43 تریلیارد یوان و واردات 2/5 درصد کاهش یافت.

اگرچه آشفتگی های خارجی و محافظه کاری تجاری رو به افزایش است اما اقدامات سیاسی چین اساس محکمی برای بهبود تجارت خارجی چین فراهم کرده است .

تشدید اختلافات تجاری چین – آمریکا بر تولیدکنندگان چینی فشار وارد کرده است و آن ها را به گسترش کانال های فروش در بازارهای در حال ظهور و شرکت در ابتکار یک کمربند – یک راه به منظور حفظ رقابت پذیری سوق داده است.

اتحادیه اروپا بزرگ ترین شریک تجاری چین در 5 ماه نخست سال جاری بوده است و حجم تجارت دوجانبه با رشد 11/7 درصدی به 1/9 تریلیارد یوان رسید . حجم تجارت دوجانبه کشورهای عضو آسه آن با چین با رشد 9/4 درصدی به 1/63تریلیارد یوان و تجارت دوجانبه آمریکا و چین با کاهش 9/6 درصدی به 1/42 تریلیارد یوان رسید.

تجارت چین با کشورهای فعال در ابتکار یک کمربند – یک راه با رشد 9 درصدی به 3/49 تریلیارد یوان رسید که این رقم 4/9 درصد بالاتر از میزان کلی بود . تجارت چین با این کشورها 28/8 درصد از مجموع حجم تجارت چین را تشکیل می دهد که این رقم 1/3 درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته است .

بر اساس آمار گمرک ، صادرات محصولات مکانیکی و الکتریکی چین و همچنین محصولات کارآمد از جمله منسوجات و مبلمان میزان رشد خود را در این مدت حفظ کردند.

علاوه بر این در این مدت واردات نفت خام و گاز طبیعی افزایش و واردات دانه سویا و خودرو کاهش یافت.

به گفته لی شوسانگ پژوهشگر موسسه اقتصادهای صنعتی ، پس از گذشت چندین سال از ارتقا صنعتی و تجمیع فناوری ، چین در حال حاضر بر دستاوردهای علمی و تقاضای داخلی وابسته است و دیگر بر مازاد تجاری برای پیشبرد رشد اقتصادی وابستگی ندارد.

بخش خدمات چین به سرعت در حال توسعه است و به حمایت از بازار کار و کاهش آثار منفی تعرفه های آمریکا بر چین ادامه خواهد داد.

به گفته وانگ شووِن معاون وزیر بازرگانی چین ، یکجانبه گرایی و محافظه کاری به شدت بر سیستم تجارت چندجانبه تاثیر گذاشته است  . وی اعضای گروه G20 را به ایجاد فضای مطلوب برای تجارت و سرمایه گذاری بین المللی و تاثیرگذاری مثبت در توسعه اقتصاد آزاد جهان فراخواند.

وی ضمن حضور در نشست وزرای اقتصاد دیجیتال و تجارت کشورهای عضو گروه G20 که در Tsukuba ژاپن برگزار شد ، سخنرانی کرد.

منبع : چاینادیلی