رشد 4/1 درصدی تجارت خارجی چین در 5 ماه نخست سال جاری

در 5 ماه نخست سال جاری مجموع ارزش واردات و صادرات چین با رشد 4/1 درصدی به 12/1 تریلیارد یوان (1/76 تریلیارد دلار) رسید .

حجم واردات و صادرات شرکت های خصوصی به شدت افزایش یافت. صادرات محصولات الکترومکانیکی و کارآمد رشدثابتی داشت و حجم واردات نفت خام و گاز طبیعی افزایش یافت.

بر اساس گزارش جدید وزارت بازرگانی در خصوص تجارت خارجی چین، فضای تجارت خارجی چین در سال جاری پیچیده تر شده و آشفتگی های آن افزایش یافته است. اما شرایط مطلوبی برای حمایت از توسعه تجارت خارجی چین وجود دارد.

طبق آمار پنج ماهه اساس توسعه کیفی تقویت شده است و قدرت بی نظیر رشد تجارت خارجی رو به افزایش است . علاوه بر این انواع جدیدی از الگوهای تجاری بر رشد ثابت تجارت خارجی تاثیر می گذارد.

فضای تجاری دوستانه و عوامل قوی و جدید اقتصادی در آینده توسعه کیفی تجارت خارجی چین را تضمین خواهد کرد.

جانگ جیانپینگ رئیس مرکز پژوهش همکاری های اقتصادی منطقه ای وزارت بازرگانی بر این باور است که در پاسخ به چالش ها و فشارهای موجود می باست اصلاح ساختار بخش تامین در بخش مالی تعمیق شود تا فضای تجاری مطلوب تری برای شرکت های تجارت خارجی ایجاد شود.

به گفته وی گسترش محرک های جدید رشد از طریق ارتقا تجارت و تسهیل سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است. تقویت همکاری با کشورهای فعال در ابتکار یک کمربند – یک راه ، ایجاد بازار تجارت خارجی متنوع و تسریع رشد تجارت خارجی برای این کشور ضروری است .

منبع : چاینادیلی