جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

ارزآوری ۳.۹ میلیارد دلاری صادرات محصولات کشاورزی و غذایی تا پایان آذرماه

به گزارش از وزارت جهاد کشاورزی، «محمد قربانی» افزود: در ۹ ماهه امسال ۷۹۵ هزار تن هندوانه، ۶۱۷ هزار تن گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، ۵۹۸ هزار تن سیب تازه، ۵۲۸ هزار تن سیب زمینی تازه یا سرد کرده و ۲۸۴ هزار تن پیاز، موسیر و سیر جزو پنج قلم عمده صادراتی کشاورزی به لحاظ وزنی بوده است.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی تصریح‌کرد: پنج قلم عمده صادراتی از نظر ارزشی شامل ۷۳۸ میلیون و ۶۱۰ هزار دلار پسته، ۲۸۸ میلیون و ۷۳۰ هزار دلار گوجه فرنگی تازه یا سرد کرده، ۱۸۵ میلیون و ۷۸۰ هزار دلار هندوانه، ۱۸۵ میلیون و ۶۶۰ هزار دلار خرما و ۱۶۹ میلیون و ۱۴۰ هزار دلار سیب تازه می‌شود.

قربانی با بیان اینکه در مدت یاد شده ۲۳ میلیون و ۴۱۱ هزار تن محصولات کشاورزی اساسی برای تامین نیاز کشور وارد شده است، گفت: تا پایان آذرماه، پنج قلم عمده وارداتی از نظر وزنی شامل ذرت دامی با ۶ میلیون و ۸۹۳ هزار تن، گندم پنج میلیون و ۲۸ هزار تن، جو ۲ میلیون و ۶۷۸ هزار تن، کنجاله سویا یک میلیون و ۹۷۱ هزار تن و دانه سویا یک میلیون و ۸۲۳ هزار تن می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: در زیربخش‌های دام و طیور در این مدت ۴۴۳ هزار تن به ارزش ۴۰۶ میلیون دلار، شیلات ۸۸ هزار تن به ارزش ۱۵۹ میلیون دلار، زراعی چهار میلیون و ۱۱ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۹ میلیون دلار و باغی یک میلیون و ۷۰۷ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۸۷۷ میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذایی صادر شده است.

به گزارش ایرنا، طبق آمارهای وزارت جهاد کشاورزی سال گذشته بیش از ۱۳۳ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی باغی، زراعی، دام ، طیور  و آبزیان تولید و به بازارهای داخلی و خارجی ارسال شده است.