جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

درباره هنگ کنگ

هنگ کنگ:

90%مذهب بودایی و بدون دین
10%مسیحی
طول عمر:
-متوسط طول عمر زنان 85/8 سال
-متوسط طول عمر مردان 80/3 سال
پول رایج:
-دلار هنگ کنگ و برابر 100 سنت است. (هر دلار آمریکا برابر 8 دلار هنگ کنگ است)
-سکه ها: 10، 20 و 50 سنتی و 1، 2، 5 و 10 دلاری ضرب شده اند.
-اسکناس ها: 10، 20، 50، 100، 500 و 1000 دلاری چاپ گردیده اند.
-هر 7/8 دلار هنگ کنگ یک دلار آمریکا بوده که البته خالی از نوسان نیست.
ساختار سیاسی:
قانون اساسی هنگ کنگ در سال 1990 به تصویب رسید.
رییس قوه مجریه: رئیس اجرایی در راس HKSAR قرار دارد و در مسائل مهم از سوی شورای اجرایی به او مشورت داده می شود و اعضاء این شورا از سوی او تعیین می گردند. در حال حاضر این پست را خانم کاری لام برعهده دارد. زیر نظر رئیس اجرایی ، شورای اجرایی کار می کند که در راس آن ها رئیس الوزرا یا CHIEF SECRETARY قرار دارد و سپس سه وزیر مهم دارایی ، دادگستری و راه و مسکن قرار می گیرند. می توان گفت این چهار نفر وزرای اصلی کابینه هستند و سیاست گذاری ها عمدتا زیر نظر آن ها انجام می شود.
قوه مقننه: متشکل از 60 نفر که به مدت 4 سال برخی انتخاب و برخی منتصب می شوند.
قوه قضاییه: دادگاه استیناف است.
اقتصاد هنگ کنگ
هنگ کنگ مرکز تجارت جهانی در منطقه شرق آسیا و حوزه اقیانوسیه است و بسیاری از کشورها و شرکتها مرکز فعالیتهای منطقه ای خود را در هنگ کنگ دایر کرده اند.از مزیت های زیر می توان به عنوان علل گزینش هنگ کنگ جهت مرکز منطقه ای توسط شرکتهای خارجی نام برد:
1- مرکز بازرگانی در سطح جهان است(مرکز مالی آسیا،واجد تجربه خوب یازرگانی بین المللی و تدوین و اجرای سیستم حقوقی قوی)
2- هنگ کنگ تجربه قوی و ارتباط کارآمدی با سرزمین اصلی (چین ) دارد، به جهت هم نژادی ، آشنایی بیشتر مردم هنگ کنگ و چین و نزدیک به 45% کل سرمایه گذاری خارجی در چین توسط هنگ کنگ انجام شده که این امر با حضور شرکتهای کوچک و متوسط هنگ کنگی در شهرهای مهم مرز هنگ کنگ، سبب ایجاد 10 میلیون شغل در آنجا شده است.
3- بازاریابی قوی ، فروش و پخش کارآمد کالا و خدمات را دارد(مهمترین مرکز نمایشگاههای بازرگانی بین المللی در آسیا است، به آسانی با کارخانجات تولیدی در PRD ارتباط برقرار می کند و در فروش کالا و خدمات به بازار چین بسیار موفق است).
4- در هنگ کنگ انتقال سرمایه و ورود و خروج کالا آزاد و روان است(آزادی تجارت، آزادی بازار ، نبود محدودیت برای سرمایه گذاری خارجی ، خرید املاک و مستغلات و نیود محدودیت در انتقال سرمایه )
5- آزادترین اقتصاد جهان (16 سال متوالی)
برخی آمارهای کلیدی هنگ کنگ در بخش اقتصادی ،تجاری در سال 2016
اقتصاد کلان:
تولید ناخالص داخلی (مقیاس برابر قدرت خرید) = 429/7 میلیارد دلار
تولید ناخالص داخلی ( نرخ تبادلات رسمی ) = 320/7 میلیارد دلار
تولید ناخالص داخلی (نرخ رشد واقعی) = 1/9 درصد
تولید ناخالص داخلی (میزان سرانه) =58،300 میلیارد دلار
تولید ناخالص داخلی (به تفکیک بخش) = کشاورزی 0/1 درصد
صنعت 7/2 درصد
خدمات 92/8 درصد
نرخ بیکاری: 3/6 درصد و نیروی کار فعال هنگ کنگ 3/911 میلیون نفر
نیروی کار در بخش های مختلف=کشاورزی 3/8 درصد
ساخت و ساز 2/8 درصد
عمده فروشی ، خرده فروشی ، رستوران ها و هتل 53/3درصد
مالی ، بیمه و املاک 12/5 درصد
حمل و نقل و ارتباطات 10/1 درصد
خدمات اجتماعی 17/1 درصد
نرخ تورم: 2/6 درصد
جمعیت زیر خط فقر 19/6 درصد
بودجه :
درآمد 59/09 میلیارد دلار
هزینه ها 59/07 میلیارد دلار
در آمد حاصل از مالیات و سایر درآمدها 18/7 درصد از تولید ناخالص داخلی
مازاد یا کسری بودجه 0 درصد از تولید ناخالص داخلی
سرمایه گذاری و بازرگانی :
1- ورود سرمایه مستقیم خارجی 6/68 میلیارد دلار آمریکا(چهارمین پذیرنده سرمایه خارجی در آسیا پس از چین )
2- بزرگترین سرمایه گذار خارجی در آسیا پس از سرزمین اصلی است.
3-تجارت خارجی یک تریلیارد دلار آمریکا (2016) که در برگیرنده :
الف: واردات :509/5 میلیارد دلار آمریکا
ب: صادرات: 487/7 میلیارد دلار آمریکا
4- شرکای عمده صادراتی ( به ترتیب ارزش):
چین، امریکا، سنگاپور، تایوان، هلند، ژاپن، سوئیس، انگلستان
5- شرکای عمده وارداتی ( به ترتیب ارزش):
چین، ژاپن، سنگاپور، تایوان
لازم به ذکر است صادرات محصولات داخلی هنگ کنگ حدود 16 میلیارد دلار امریکا در سال 2010 بوده و مابقی شامل صادرات مجدد می باشد.
مالی :

 • سرمایه بازار بورس Market Capitalization (مقام دور در آسیا ) به میزان 2650 میلیارد دلار آمریکا
 • از نظر ذخیره ارزی خارجی275 میلیلارد دلار آمریکا تا پایان سال 2010
 • تعداد شرکتهای فهرست شده در بورس :1300 شرکت
 • تعداد موسسات بانکی 285 عدد می باشد که در برگیرنده 150 بانک از بانکهای برتر جهان است.
  مالیات:
 • مالیات بر درآمد شرکتها و نهادها 16 درصد
 • مالیات بر حقوق 15 درصد
  حقوق و عوارض گمرکی:
  سیستم اقتصادی هنگ کنگ هیچ مانعی برای تجارت ایجاد نکرده و تعرفه ای نیز برای ورود و خروج کالا (به جز تنباکو و روغن، هیدروکربن )وجود ندارد.مجوز Licensing صادرات و واردات نیز بسیار محدود است و تنها زمانی نیاز است که بخواهد تعهدات تجاری هنگ کنگ را برآورده کند و یا به مسائل مربوط به سلامت عمومی و امنیتی شهروندان هنگ کنگ مرتبط باشد.
  بورس:
  بورس هنگ کنگ مقام دوم در آسیا و ششم در دنیا را دارا می باشد. در سال 1999 شرکت در بورس و مبادلات آینده هنگ کنگ همراه با شرکت نقل و انتقال اوراق بهادار هنگ کنگ، بورس هنگ کنگ را تشکیل دادند.

روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران و هنگ کنگ:


صادرات به هنگ کنگ در برگیرنده :خشکبار،گوشت مرغ و مواد خوراکی ، چرم وپوست ، پلیمرهای استیرن ، سنگ آهن ، سنگهای ساختمانی ،مواد پلاستیکی و برخی مشتقات پتروشیمی و …. می باشد .
واردات از هنگ کنگ در برگیرنده : قطعات کامپیوتر و ماشین های اداری ؛تجهیزات مخابراتی و قطعات مربوطه ، ساعت ،رادیو و ضبط صوت ،ماشین آلات و قطعات برقی ،نیمه هادیها،پوشاک، لوازم خانگی، مدارهای الکترونیکی و …. می باشد.
بیش از 80 درصد از صادرات کشورمان به هنگ کنگ را خشکبار تشکیل می دهد و در سال 1385 برای اولین بار هنگ کنگ بزرگترین وارد کننده خشکبار از ایران شد.
حجم روابط تجاری ایران و هنگ کنگ :

سال2000200120022003200420052006200720082016
صادرات ایران به هنگ کنگ4456103159126189167189181256
واردات ایران از هنگ کنگ1731273850618584104135
کل تجارت6187130197176250252273285391
ارقام به میلیون دلار آمریکا می باشد.


شایان ذکر است کالاهای صادراتی کشورمان به هنگ کنگ غیر نفتی بوده و سالانه بیش از 250 میلیون دلار آمریکا نیز از راه کشور امارات به صورت صادرات دوباره وارد ایران می شود: بنابراین می توان کمترین حجم روابط بازرگانی را 500 میلیون دلار آمریکا دانست .
هنگ کنگ دهمین صادرکننده خدمات در جهان ، پنجمین بازار تسعیر ، دومین اقتصاد باز دنیا ، هشتمین تاجر جهان ، سومین بورس آسیایی و هفتمین مرکز بانکی است.  

حمل و نقل


حمل و نقل هوایی:

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ با فرود یک هواپیما در هر سه دقیقه یکی از پر رفت و آمد ترین فرودگاه های دنیا می باشد. سالانه 48 میلیون نفر مسافر در این فرودگاه جابجا می گردد.
روزانه بیش از 6 هزار تن کالا از این فرودگاه منتقل می شود.و حمل بار آن (کارگر ) سالانه : 3.5 میلیون تن می باشد که جایگاه نخست را در دنیا دارا می باشد.
از نکات قابل توجه در این فرودگاه می توان به محل در نظر گرفته شده جهت عبادت کلیه مذاهب اشاره کرد و محلی که برای نماز خواندن مسلمانان وجود دارد.

حمل و نقل دریایی:
کشتی های مسافربریFerries  کشتی های حمل و نقل ساحلی هستند. شبکه وسیع حمل و نقل دریایی هنگ-کنگ شامل سرویس های عادی تجاری و سرویس های ویژه می باشد. پرداخت وجه نقداً و یا با کارت اعتباری (Octopus) صورت می گیرد.
بندر هنگ کنگ با بیش از 10 ترمینال باربری یکی از پر ازدحام ترین بنادر دنیا بوده و دارای 600 کشتی در حجم های مختلف است. بندر هنگ کنگ سومین بندر کانتینری جهان می باشد.

حمل و نقل ریلی:
هنگ کنگ 34 کیلومتر خط راه آهن دارد که در استان شن ژن به سرزمین اصلی چین متصل می شود.
مترو (MTR) Mass Transit Railway در سال 1978 راه اندازی گردید. برای مسافران تابلوهای کامپیوتری (متصل به شبکه)، مسیر، سمت حرکت و ایستگاه های در طول مسیر نمایش داده می شود.
راه آهن شهری(KCR) Kowloon-Canton Railway در سال 1910 راه اندازی شد. در آن زمان حرکت آن توسط بخار بود و در سال 1980 الکتریکی گردید و یکی از وسایل حمل و نقل اصلی در منطقه کاولون و نیو ترتوری (سرزمین های جدید) می باشد.
ترامواTramway  در سال 1904 راه اندازی شد و طول مسیر آن 13 کیلومتر است که همراه با دیگر وسایل نقلیه در کنار خیابان ها در جزیره هنگ کنگ در رفت و آمد می باشد. ترامواها دو طبقه بوده و طبقه دوم آن چشم انداز بهتری دارد. پرداخت وجه نقداً و یا با کارت (Octopus) صورت می گیرد.
راه آهن سبک (ight Rail (LR در سال 1998 راه اندازی شد. بیشتر جهت حمل و نقل داخلی در شمال سرزمین های جدید می باشد.
واگن برقی Peak Tramway در سال 1888 راه اندازی گردید. این واگن یک مسیر 372 متری را از منطقه سنترال در جزیره هنگ کنگ بر روی کوه تا بلندترین نقطه جزیره در برج پیک طی می کند. بلیط یک-سره آن 20 دلار هنگ کنگ است.
حمل و نقل زمینی:
بزرگراه
در هنگ کنگ 1831 کیلومتر بزرگراه وجود دارد که کلاً مجهز به دوربین های کنترل سرعت می باشند.
اتوبوس
اتوبوس: چهار شرکت اتوبوس رانی در هنگ کنگ وجود دارد که هر کدام سرویس ها و مسیرهای نواحی مربوط به خود را دارند. اتوبوس ها در دو مدل معمولی و دو طبقه تولید شده اند و اکثراً دارای کولر هستند. پرداخت وجه می تواند با کارت اعتباری و یا با انداختن سکه درون دستگاه برای هر مسیر انجام شود.
تاکسی
تاکسی ها دارای مجوز مخصوصی می باشند که در جلوی ماشین نصب می شود. کلیه تاکسی ها دارای کولر بوده و بسته به مدل تاکسی فقط می تواند 4 یا 5 مسافر را سوار کنند و در پشت تاکسی تعداد مسافری را که می تواند سوار کند نوشته است. تاکسی ها نمی توانند در ایستگاه های اتوبوس و یا کنار جداول (دارای رنگ زرد) نسبت به سوار یا پیاده کردن مسافر اقدام نمایند. تاکسی های رنگ قرمز برای هنگ کنگ و کاولون هستند. تاکسی های رنگ سبز برای سرزمین های جدید می باشند. تاکسی های آبی برای جزیره لانتائو می باشند.
قیمت بر حسب کیلومتر شماری که در جلوی تاکسی نصب شده محاسبه می گردد و برای حمل حیوانات، وسایل مختلف، عبور از عوارضی تونل ها و پل ها هزینه اضافی دریافت می گردد و در نهایت با رسید کامپیوتری که راننده تاکسی به شما می دهد نسبت به پرداخت کرایه اقدام می کنید. ورودی تاکسی برای یک یا پنج نفر برابر 15 دلار هنگ کنگ و برای بار اضافی 5 دلار هنگ کنگ می باشد.
مینی بوس و ماکسی کب
این وسایل نقلیه دارای 16 صندلی می باشند. ماکسی کب ها روی سقفشان سبز رنگ بوده و در مسیرهای مشخصی که قیمت آن هم معین است در رفت و آمد هستند. مسافران باید کرایه دقیق را درون دستگاه بریزند زیرا دستگاه پولی را بر نمی گرداند. مینی بوس هایی که سقفشان قرمز است همیشه در یک مسیر معین حرکت تردد نمی کنند.
گردشگری :
شمارگردشگر ورودی 29 میلیون نفر است که 16 میلیون نفر آن از سرزمین اصلی  چین و 13 میلیون نفر از سایر نقاط دنیا می باشد.

آب و هوا:

فصلوضعیت آب و هوامیانگین دمارطوبت
بهاردرجه حرارت و رطوبت هوا در طول روز افزاینده است و در طول عصر و شب خنک­تر می­ شود.23 درجه سانتیگراد82%
تابستانگرم و مرطوببالای 33 درجه86%
پاییزهوا صاف و آفتابی و خوب23 درجه سانتیگراد72%
زمستانمعتدل و رطوبت کمتر است.17 درجه سانتیگراد72%

ولتاژ برق:
220/200             ولت
50                     هرتز دور گردش
تماس تلفنی:
در صورت تماس تلفنی داخلی از تلفن های عمومی یک سکه 1 دلاری هنگ کنگ تا 5 دقیقه پاسخگو خواهد بود.
بیشتر هتل ها دارای خطوط بین المللی تماس مستقیم می باشند (IDD) ولی ممکن است برای تماس تلفنی چه داخلی و چه خارجی هزینه بیشتری دریافت کنند.
با خرید کارت تلفن از فروشگاه های معتبر می توان از آن در همه جا استفاده کرد و در هزینه هم صرفه جویی نمود.
بانک ها
زمان پاسخ گویی به مشتریان:
در روزهای دوشنبه تا جمعه: از ساعت 9:00 صبح تا ساعت 16:30
در روز شنبه: از ساعت 9:00 صبح تا ساعت 12:30
عابر بانک ها (ATM) و کارت های اعتباری Master و Visa به صورت 24 ساعته هستند.
دارندگان کارت اعتباری American Express علاوه بر پول نقد می توانند با دستگاه های مخصوص چک مسافرتی را نیز نقد نمایند.
پرداخت صورت حساب ها:
در بیشتر هتل ها و رستوران ها 10% حق سرویس به صورت حساب اضافه می کنند. ممکن است با نظر موافق پرداخت کننده 5% انعام هم اضافه شود. زمانی که حق سرویس در صورت حساب محاسبه نشود 10% انعام اضافه می گردد.
اماکن فرهنگی- گردشگری و تفریحی هنگ کنگ
مراکز اسلامی
مراکز متعدد اسلامی و دینی مسلمانان نیز در این گوشه از جهان وجود دارد. از جمله می توان به حسینیه شیعیان، مسجد امر، مسجد کیپ کالینسون، مسجد کاولون، مسجد پریزن، مسجد جامع، صندوق جامع مسلمین هنگ کنگ، اتحادیه مسلملنان هنگ کنگ، مرکز فرهنگی مسلمانان چینی و اتحادیه مسلمانان جوان هنگ کنگ اشاره نمود.
ویکتوریا پیک
از برج پیک بهترین چشم انداز به جزیره هنگ کنگ، بنادر و منطقه کاولون وجود دارد. چندین طبقه در این برج مختص فروشگاه ها، رستوران ها و جایگاه های مختلف تفریحی مثل موزه مادام چوست است.
اوشن پارک
این پارک یکی از بزرگترین پارک های آبی در جنوب شرق آسیا است. بازدیدکنندگان باید یک روز کامل را صرف بازدید از این مکان بنمایند. بلیط ورودی این پارک 75 دلار هنگ کنگ بوده و کلیه بازی ها مجانی می باشد.
خانه دولت
این محل از سال 1885 تا 1997 مکان رسمی جلسات 25 فرماندار سابق هنگ کنگ بود. در حال حاضر محل دادرسی برای رییس احرایی و دولت هنگ کنگ می باشد. جلسات و مراسم تشریفاتی در آنجا برگزار می گردد. باغ زیبای آن تنها چهار بار در سال برای عموم مردم باز می گردد.
پله برقی منطقه Mid-Level
طولانی ترین پله برقی دنیا با 29 ورودی و خروجی است که 20 دقیقه زمان سفر با این پله برقی می باشد.  این پله برقی یک طرفه در خروجی و ورودی ها به خیابان های متعدد، مناطق مسکونی و تجاری متصل می  گردد.
پارک هنگ کنگ
در منطقه سنترال جزیره هنگ کنگ واقع است. دارای آب نما و حوضچه های زیبا با انواع ماهی بوده و محیطی سالم برای خانواده ها است.
خانه Murray
یکی از خانه های قدیمی مستعمراتی است که در سال 1840 توسط مهندسان پادشاهی انگلستان در منطقه سنترال بنا گردید. ولی به جهت باز شدن مسیر برای ساخت برج بانک چین در سال 1980 تخریب شد. به علت اعتراض مردم این خانه مجدداً در منطقه Stanley ساخته شد که در سال 2000 به روی مردم بازگشایی گردید.
برج ساعت
این برج در کاولون و در کنار مرکز فرهنگی هنگ کنگ در سال 1915 ساخته شد.
پارک شهر دیواری کاولون
این پارک تنها جایی بود که توسط دولت بریتانیا اداره نمی شد. به خاطر همین مخفی گاه بسیاری از افرادی بود که از قانون گریزان بودند. از آثار باقی مانده می توان به دروازه قدیمی و گداخانه آن اشاره کرد. غرفه ها، مجسمه ها، باغ و زمین بازی این محل را به جایی مناسب جهت اوقات فراغت خانواده ها تبدیل نموده است.
پل تسینگ ما
یکی از طولانی ترین پل های معلق دنیا بوده که در آن مسیر راه آهن و ماشین رو وجود دارد. این پل به طول 2/2 کیلومتر یکی از جدیدترین بناهای هنگ کنگ است که کانال ماوان را به جزیره sing Xi  متصل می کند.
روستای Tai O
در شمال غربی جزیره لان تائو قرار دارد و قایق ران ها در آنجا خانه های کوچکی برای زندگی ساخته اند. پل متحرک ساخته شده حمل و نقل را در آنجا آسان تر نموده است.
باغ پن  فورد
در محل برگزاری مسابقات اسب سواری منطقه شاتین واقع شده است.
موزه ها
موزه راه آهن
ساخت مسیر راه آهن و کانتون سه بسزایی در جابجایی کالا بین هنگ کنگ و چین دارد. جهت آشنایی با این خط آهن بهتر است تا از این موزه بازدید کنید.
موزه موروثی هنگ کنگ
این موزه جهت نگهداری از میراث فرهنگی و هنری هنگ کنگ می باشد. در این موزه نقاشی، هنر چینی، آداب و رسوم قدیم و … به چشم می خورد.
موزه مسابقه
این موزه تاریخچه برگزاری مسابقات اسب سواری در هنگ کنگ را بازگو می کند.
موزه مادام چوست
در این موزه ماکت هایی از افراد معروف جهان ساخته و به نمایش در آمده است.
موزه تاریخ هنگ کنگ
این موزه در سپتامبر 1998 بازگشایی شد و تاریخ هنگ کنگ را بازگو می کند.
موزه علوم هنگ کنگ
در شرق Tsim Sha Tsu بوده و در چهار زمینه فیزیک، زیست شناسی، فناوری و دنیای کودکان آثار و مجموعه های خوبی را نگهداری می کند.
موزه Sham Tung Uk
به نام خانه شماره 3 موزه مردم نیز معروف است. شبیه خانه های کشاورزی در جنوب چین می باشد و چگونگی کشاورزی و زندگی در ۀن زمان را بیان می کند. گونگی ساخت این مجموعه نیز در آنجا به نمایش در آمده است.
مراکز مذهبی و معابد
صومعه سرای Po Lin
این صومعه سرا در سال 1924 ساخته شد. این صومعه سرا در سال 1924 ساخته شد و پذیرای چندین واقعه مذهبی بوده است. همین طور به خاطر غذاهای تهیه شده از سبزیجات معروف می باشد. بیشتر به خاطر دیدن مجسمه 34 متری بودا که بزرگترین در دنیا است بازدید می نمایند. این صومعه سرا همچنین دارای یک گالری است که در آن مجسمه های دیگر بودا و کتب مربوط به آن نگهداری می شود.
صومعه  Chi Lin
این صومه با فضایی به وسعت 30.000 مترمربع در سال 1930 و به سبک معماری خاندان سلطنتی Tang بنا گردیده که در سال 1980 مجدداً تعمیر شده است. این صومعه شامل دو بخش بودا و باغ صومعه می باشد.
معبد Che Kung
یکی از عبادت گاه های معروف در میان افراد بومی و محلی است تا در سال جدید در آن به عبادت بپردازند. اعتقاد آنها این است که این معبد برکت می دهد و به مریدانش سال خوبی را بعد از روشن کردن چرخ خوشبختی می دهد. Che Kung یکی از ژنرال ها در سلسلهSung  بوده که شورشی را در جنوب چین فرو نشاند. او بعداً توسط مریدانش پرستش می شده و یکی از کشاورزان هم در خواب می بیند که روستای آنها توسط این فرد از امراض و طاعون نجات پیدا می کند و از این رو این معبد بنا گردید.
معبد Man Mo
اسم این معبد (نعوذبالله) به یاد خدایان ادبیات و جنگ نام گذاری شده است. خدای ادبیات دارای یک قلم  مو خوشنویسی و خدای جنگ شمشیر و لباس سبز دارد.
درخت آرزوی Lam Tsun
در دره سرسبز لم تسان درختی بنام درخت آرزو دارد که روی آن کاغذهای رنگی فراوانی چسبیده است. طبق اعتقادات قدیم آنها آرزوی خود را روی کاغذهای رنگی نوشته و در هوا پخش می کنند. اگر کاغذ آنها روی درخت بنشیند یعنی آرزوی آنها برآورده می شود.
تالار اجداد Tang Chung Ling
این مکان خانه یکی از پنج قبیله هنگ کنگ است. نام این قبیله به معنی « اژدهای پر جنب و جوش» می باشد که ناشی از یک افسانه قدیمی قرن شانزدهم است که بنابر آن اژدها در این مکان می زیسته است.  از سال 1997 نیز به عنوان یک معبد تحت حفاظت اعلام شده است.  
سواحل معروف
Repulse Bay
معروف ترین ساحل کنار دریا (Beach) همراه با فروشگاه ها و رستوران های متنوع در هنگ کنگ است.
لنگرگاه آبردین
محل زندگی صدها نفر است که بر روی قایق های ماهیگیری (ته پهن) خود زندگی می کنند. چراغانی دو رستوران شناور در شب صحنه های بیاد ماندی را بوجود می آورد.
جزایر هنگ کنگ
جزیره لانتا او
مساحت این جزیره دو برابر مساحت جزیره هنگ کنگ است. از جزیره هنگ کنگ حدود ۴۵ دقیقه، از ایستگاه شماره ۷ فری سنترال تا لانتا او طول می کشد. کوه های بلند، روستاهای ساحلی و پارک های زیبا زیستگاه مناسبی را تشکیل داده است. فرودگاه بین المللی هنگ کنگ در بخش شمال غربی لانتا او واقع شده است. شرکت والت دیسنی آمریکا در حال ساختن مجموعه ای به همین نام در منطقه شمالی جزیره است. اتوبوس شماره ۲ در نزدیکی ایستگاه فری جزیره لانتا او بعد از ۳۵ دقیقه گذر از منطقه کوهستانی مسافران را به بزرگترین معبد بودا در هنگ کنگ منتقل می نماید در منطقه باز این معبد بزرگترین مجسمه بودا در دنیا به وزن ۲۰۲ تن که در سال ۱۹۹۳ ساخته شد، محل عبادت پیروان بودا و برای جهانگردان جالب است. در سال ۱۹۰۵ جمعی از بودایی ها برای عبادت این منطقه دور افتاده از هنگ کنگ را انتخاب کردند که تا سال ۱۹۷۰ بسیار محقر و کوچک بود لیکن ار آن به بعد با ساخت معبد در آن مکان روز به روز بر وسعت و رونق آن افزوده شد. قله لانتا او در این جزیره با ۹۳۴ متر ارتفاع دومین قله مرتفع هنگ کنگ است.
جزیره Cheung Chau
یکی از جزایر معروف جهت ماهیگیری می باشد. به علت محدودیت تردد خودرو فقط پیاده و یا با دوچرخه  می توان در آنجا رفت و آمد نمود.
جزیره لاما  (Lamma Island)
جزیره لاما سومین جزیره بزرگ هنگ گنک پس از جزایر لانتااو و هنگ کنگ است و در جنوب غربی هنگ کنگ واقع شده است.
این جزیره از دو بخش در شمال به نام یونگ شیو  وال و در جنوب ه نام پاک کوک تسوئن تشکیل شده است. بخش اول به حالت دهکده ای با خانه های حداکثر دو طبقه است و در بخش دوم عمدتاً رستوران های بزرگ واقع شده است. هر دو منطقه مسکونی بوده و با جاده ای به طول تقریباً دو کیلومتر از دره و کوهستان به یکدیگر متصل شده اند.  این مسافت اتومبیل رو نیست و پیاده حدود یکساعت و نیم راه است. از جاده اصلی جاده های فرعی به کنار آب امتداد یافته اند. برای رفتن به این جزیره باید یا از ایستگاه فری سنترال هنگ کنگ استفاده نمود که دو فری جداگانه به دو منطقه جزیره مسافران را منتقل می نماید و یا از فری منطقه آبردین در هنگ کنگ به آنجا رفت از هر دو مسیر حدود ۳۰ دقیقه برای رفتن به جزیره طول می کشد.
مراکز خرید:

Theme Shopping Streets
Savvy shoppers with a long shopping list but pressed for time will enjoy the convenience of theme shopping streets dedicated to specific product categories.

Canton Road

uxury Brands Street
As a leading centre for international brands in Asia, Hong Kong boasts stores featuring all the legendary luxury brands. Visitors will be delighted in the rich opportunities of finding the latest items of luxury brands and enjoy an unrivalled shopping experience.
Central (Chater Road, Pedder Street,
Des Vouex Road Central & Ice House Street)
MTR Central Station exit E, F, G, H or K
Causeway Bay (Yun Ping Road)
MTR Causeway Bay Station Exit F
Tsim Sha Tsui (Canton Road & Peking Road)
MTR Tsim Sha Tsui Station Exit A1 or C1

Ap Liu Street Flea Market
Great bargain-priced new and second-hand electrical devices and electronic products, AV equipment and telecommunications products. Also good for antique watches, old coins and other relics.

Ap Liu Street, Sham Shui Po, Kowloon (MTR Sham Shui Po Station Exit C2)
Noon – midnight

Yuen Po Street Bird Garden
The Bird Garden is the favourite gathering place for Hong Kong’s songbird owners. The market provides them with all manner of birdy creature comforts, from intricately crafted cages to nutritious grasshoppers. Look and listen, but it’s wise to avoid contact with the birds.

Yuen Po Street, Mong Kok, Kowloon (MTR Prince Edward Station Exit B1, walk along Prince Edward Road Westtowards the direction of railway station for about 15 minutes)
7am – 8pm

Flower Market
Hong Kong’s Flower Market is a truly magical experience. Admire the colourful displays, the sweet scents and the exotic blossoms of many fortune-bringing houseplants.

Flower Market Road, Mong Kok, Kowloon (MTR Prince Edward Station Exit B2, walk along Prince Edward Road West towards the direction of railway station for about 15 minutes)
7am – 7pm

Tung Choi Street

Goldfish Market
Ensure you have good luck throughout the years with a goldfish bowl from Hong Kong.

Aquariums are popular in Hong Kong because of their perceived luck-bringing quality when properly positioned in the home. Mong Kok’s Goldfish Market on nearby Tung Choi Street is a favourite source of supply.

Tung Choi Street, Mong Kok, Kowloon (MTR Prince Edward Station Exit B2, walk along Prince Edward Road West towards the direction of railway station for about 15 minutes)
10:30am – 10pm

Fa Yuen Street

Sportswear Street (Fa Yuen Street)
Known as “Sportswear Street” where you can find all trendy sportswear and equipment shops along the street.

Junction of Fa Yuen Street, Mong Kok, Kowloon (MTR Mong Kok Station Exit D3 and walk along Argyle Street for 3 minutes)
11am – 9:30pm

Sai Yeung Choi Street South
This area is a focal point for AV, electronics and telecommunications products. Cosmetics shops and boutiques are numerous.

Sai Yeung Choi Street South, Mong Kok, Kowloon (MTR Mong Kok Station Exit D3)
10am – midnight

Jade Market & Jade Street
The Jade Market is a great place to spend a morning browsing and soaking up the atmosphere. The market is a mecca for collectors from all over the world.
According to Chinese belief, jade wards off evil spirits and protects travelers.

Stallholders ply their trade, displaying everything from rare and valuable jade carvings to small, inexpensive trinkets. Beware of the temptation to invest in expensive jade unless you have an expert on hand to advise you.

Nearby is Jade Street, located on Canton Road between Kansu Street and Jordan Road, where shops operate from every Monday to Saturday from 10am to 4pm. A giant jade stone weighing three tons has been placed at the junction of Canton Road and Jordan Road as a landmark.

Jade Market
Junction of Kansu and Battery streets, Yau Ma Tei, Kowloon
10am – 5pm.

Jade Street
Canton Road between Kansu Street and Jordan Road, Yau Ma Tei, Kowloon
Monday to Saturday from 10am to 4pm
(MTR Yau Ma Tei Station Exit C, walk along Nathan Road to Public Square Street. Walk along Public Square Street to Canton Road for 10 to 15 minutes)

Tai Yuen Street
Tai Yuen Street is a paradise for kids who love toys. It houses many toyshops and stalls that offer appealing and often inexpensive children’s toys. With these low prices, you can buy a lot for yourself and your friends.

Street Markets
Adventurous travelers should head straight for these funky markets that best illustrate Hong Kong’s living culture. Each of these markets has its own charm and contains hidden treasures just waiting to be uncovered. Even better, you can haggle! Great for all kinds of consumer goodies.
Ladies’ Market (Tung Choi Street)
Ladies’ Market in Tung Choi Street is the place for bags, accessories and inexpensive women’s clothing. Men’s and children’s clothing and toys are also on sale.

Tung Choi Street, Mong Kok, Kowloon (MTR Mongkok Station Exit E2)
noon – 11:30pm
Temple Street Night Market
Temple Street Night Market is ordered chaos in action and the perfect place to pick up a few bargains.
Temple Street is awash with rows of brightly lit stalls hawking an astonishing variety of clothing, pens, watches, CDs, cassettes, electronic gadgets, hardware and luggage. The busy food stalls offer a range of delicacies including fresh seafood and hotpot dishes to tempt your appetite. Fortune-tellers cluster at the Yau Ma Tei end of the street, and so do Chinese opera enthusiasts seeking kindred spirits for impromptu performances.
Simply absorbing Temple Street is a memorable experience.

Temple Street, Yau Ma Tei, Kowloon (MTR Jordan Station Exit A. Turn right into Jordan Road, then right into Temple Street)
4pm – midnight
Stanley Market
Stanley Market is the perfect place to buy something special for friends or relatives. The historic lanes in this old fishing village are jam-packed with vendors selling Chinese artwork, silk collectibles and curios, as well as larger-sized clothing. Plan to stay for a few hours and sample the fine restaurants in the restored Murray House or along the main street on the waterfront.

Stanley Market Road, Stanley, Hong Kong Island (MTR Hong Kong Station Exit D and take bus 6, 6A, 6X, 66 or 260 from Exchange Square Bus terminus, Central)
10:30am – 6:30pm
Jardine’s Crescent
A long, packed roadside market great for inexpensive clothing, accessories and domestic goods. Tiny stalls have goods tumbling off tables and shelves into shoppers’ bags. Many stalls feature hair-related items, bags, women’s tops and blouses, fine knits, cell phane accessories and household items, and at the end is a small wet market and flower stalls with very low prices.

Jardine’s Crescent, Causway Bay, Hong Kong Island (MTR Causeway Bay Station Exit F)
11am – 9:30pm
Li Yuen Street East and West
Find ready-to-wear garments or have them made to order. Featuring great designs, fine silk and other fabrics, traditional styles and beautiful colors.
Li Yuen Street East and West, Central, Hong Kong Island (MTR Central Station Exit C then walk along Des Voeux Road Central towards