جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

امضای ۱۰ سند گمرکی با گمرکات جهان در سال جاری

گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای سیاست‌های توسعه دیپلماسی اقتصادی، نشست‌ها و مذاکرات دوجانبه و سه جانبه ای با دیگر کشورهای جهان به‌ویژه همسایگان در دستور کار قرار داد که از جمله امضای ۱۰ سند گمرکی با گمرکات جهان قابل ذکر است.

به گزارش گمرک ایران، «حسین کاخکی» مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک ایران اظهار داشت: امسال ۱۰ سند همکاری های گمرکی با گمرکات دیگر کشورها امضا شده است که شامل امضای سند برنامه مشترک همکاری با گمرک جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۲۳ -۲۰۲۲، یادداشت تفاهم تبادل الکترونیکی اطلاعات و یادداشت تفاهم اجرای تیر الکترونیک با ازبکستان، سند همکاری مشترک در جهت مبارزه با تخلفات گمرکی و سند تفاهم نامه همکاری های آموزشی با روسیه، پروتکل تبادل اطلاعات با ترکمنستان، سند یادداشت تفاهم همکاری های سه جانبه ترانزیتی ایران، آذربایجان و روسیه، سند برنامه ترتیبات اجرایی برنامه فعالان اقتصادی با چین، سند یادداشت تفاهم همکاری های گمرکی با تایلند و سند موافقت نامه فعالان اقتصادی با بولیواری ونزوئلا بوده است.

این مقام مسوول با اشاره به اهمیت اسناد گمرکی امضا شده در زمینه تسهیل تجارت، گفت: امضای سند گمرکی فعالان اقتصادی ایران با روسیه که در جریان سفر رئیس کل گمرک ایران و هیات همراه به این کشور امضا شد، این امکان را فراهم کرد تا کریدور تسهیل شده گمرکی راه اندازی شود.

وی تصریح‌کرد: کریدور جدید گمرکی ایران و روسیه ابتدا برای سه ردیف تعرفه گمرکی تعریف شد و سپس توسعه پیدا کرد که براساس آخرین گزارش دریافتی از گمرک روسیه، تجارت بین دو کشور در قالب این کریدور افزایش یافته است.

کاخکی امضای سند یادداشت تفاهم سه جانبه ترانزیتی ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان را با اهمیت دانست و توضیح‌داد: امضای سند یادداشت تفاهم سه‌جانبه ترانزیتی، زمینه تسهیل ترانزیت از مبدا جمهوری اسلامی ایران به مقصد روسیه را فراهم‌ می کند که سبب توسعه تجارت خارجی ایران با روسیه خواهد شد.

مدیرکل دفتر همکاری‌های بین الملل گمرک در خصوص اهمیت امضای اسناد یادداشت تفاهم گمرکی با دیگر کشور ها، گفت: امضای اسناد گمرکی با دیگر کشورها علاوه بر توسعه دیپلماسی و برقراری ارتباط نزدیک با گمرکات کشورها، باعث می شود همکاری های مشترک در زمینه های مختلف گمرکی، تبادل اطلاعات، مکاتبات و استعلامات گمرکی ارتقاء یابد.