جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

برگزاری همایش تجاری ایران و چین مورخ 11 اردیبهشت 1403

همایش تجاری ایران و چین  همزمان با برگزاری نمایشگاه توانمندیهای صادراتی ایران (ایران اکسپو) با حضور عباس علی آبادی ،  وزیر صمت، مجیدرضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین و صمد حسن زاده ، رئیس اتاق ایران و  جمعی از فعالین اقتصادی ایران  وچین  روز سه شنبه مورخ 11 اردیبهشت  در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی  برگزارشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ایران و چین دو ظرفیت بزرگ تجاری و صادراتی در آسیا به شمار می‌آیند، گفت: وقتی این دو کشور کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند فضای مناسبی برای تقویت اقتصاد یکدیگر ایجاد کنند.

علی‌آبادی افزود: جمعیت بیش از یک میلیاردی چین و ۸۰ میلیونی ایران می‌تواند زمینه همکاری‌ها را در مقیاس بزرگ نشان دهد.

وی همچنین برگزاری رویدادهای تجاری بین دو کشور  را موجب  شناخت طرف‌های تجاری از یکدیگر دانست  و نسبت به دستاوردهای نشست دیروز ابراز امیداوری نمود و گفت حضور تقریبا  ۱۰۰ بازرگان چینی در این نشست و نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی  نشان میدهد  که طرف‌های چینی دریافتند که فرصت‌های خوبی در بخش انرژی، حمل‌ونقل و پزشکی برای همکاری وجود دارد.

حسن زاده ، رئیس اتاق ایران  حجم تجارت 30 میلیارد دلاری بین دو کشور را مور توجه قرار داد و افزود: با این میزان از تجارت بین دو کشور، چین نخستین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود. با این حال ظرفیتی وجود دارد که حجم روابط تجاری دو کشور به 50 میلیارد دلار برسد.

به اعتقاد رئیس اتاق ایران، بخش خصوصی دو کشور می‌توانند در بیشتر زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، معدنی، داروسازی، محصولات دانش‌بنیان، فولاد، خدمات فنی مهندسی و گردشگری با یکدیگر همکاری کنند.

وی تاکید کرد : مشارکت در نمایشگاه‌های دو کشور، سرعت‌بخشی و روان‌سازی جریان حمل‌ونقل و افزایش دسترسی ناوگان حمل‌ونقل ایران به بنادر بیشتری در چین، تسهیل تبادلات مالی با راهکارهای متنوع، تبادل هیات‌های تجاری تخصصی، اجرای صحیح و قانونی کلیه قراردادهای مشارکتی، پیگیری رفع برخی موانع تعرفه‌ای و استاندارد کالاها، دریافت خدمات ضمانت‌های تجاری و تقویت همکاری تشکل‌های تخصصی دو کشور و ارائه و تبادل اطلاعات و ظرفیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری به کلیه شرکا تجاری از جمله برنامه‌هایی است که اتاق ایران در دستورکار قرار داده و دنبال می‌کند.

در پایان جلسه رود درو بین فعالین اقتصادی دو کشور برگزار شد.