جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

رشد ۴۸ درصدی صادرات فولاد ایران در نیمه نخست ۱۴۰۰

ررسی عملکرد شرکت‌های فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان، فولاد اکسین، فولاد هرمزگان، فولاد آلیاژی ایران، فولاد آذربایجان، فولاد خراسان، فولاد کاوه جنوب، صبافولاد، فولاد بناب، جهان فولاد سیرجان، سنگ‌آهن چادرملو و فولاد کویر در ۶ ماهه نخست امسال، موید این آمارهاست که با صادرات انواع محصول فولادی از جمله بلوم، بیلت، اسلب، انواع مقاطع آلیاژی- مهندسی، میلگرد، آهن اسفنجی و بریکت گرم حاصل شده است.

در این میان، بهترین عملکرد در بین واحدهای یاد شده متعلق به فولاد خوزستان با صادرات ۹۰۳هزار و ۷۵۷ تن اسلب، بلوم و بیلت و رشد ۳۴ درصدی بود و پس از آن فولاد مبارکه با ۶۲۰ هزار و ۲۲۸ تن و ذوب‌آهن اصفهان با ۶۰۵ هزار و ۶۰۷ تن محصول فولادی در رده‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

همچنین در این مدت بیشترین رشد صادرات محصولات فولادی به اسلب فولاد خوزستان با ۱۶۷ درصد رسید و پس از آن بیلت فولاد خراسان با ثبت رشد ۱۶۴ درصدی و مجموع تولیدات فولاد مبارکه با رشد ۱۱۸ درصدی در هم‌سنجی با پارسال، بهترین عملکرد را داشتند.

جمع صادرات شرکت‌های یاد شده در شهریورماه امسال نیز ۴۳۸ هزار و ۱۶۴ تن بود که در مقایسه با شهریورماه سال ۹۹ افت ۱۲ درصدی داشته است.   

به گزارش ایرنا، بررسی آمارهای تجارت خارجی در پنج ماهه ابتدایی امسال حاکی از صادرات پنج میلیارد و ۸۸ میلیون دلاری محصولات بخش معدن و صنایع معدنی است. آماری که در هم‌سنجی با پارسال رشد ۱۲۶ درصدی نشان می‌دهد. 

ایران دارای ۶۸ نوع از انواع مختلف مواد معدنی است. ذخایر اثبات شده سنگ‌آهن ایران به مقدار ۲.۷ میلیارد تن (هشت دهم درصد کل ذخایر جهان) و ذخایر سنگ معدن مس به مقدار ۲.۶ میلیارد تن (چهار دهم درصد از ذخایر جهانی) است. ایران همچنین دارای ۱۱ میلیون تن روی (چهار درصد از ذخایر جهانی) است.

کل ذخایر اثبات شده معادن ایران در حدود ۶۰ میلیارد تن برآورد شده که با اجرای اولویت نخست اکتشافی کشور در گستره‌­ای به مساحت ۵۰۰ هزار کیلومتر مربع، انتظار می‌رود به بیش از ۱۰۰ میلیارد تن برسد. از این رو بخش معدن و صنایع معدنی یکی از حوزه­‌های مهم و اثرگذار در تولید و تجارت کشور به شمار می‌آید.