جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

رشد ۹۰ درصدی حجم سرمایه‌گذاری خارجی در صنعت

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد که در ۹ ماهه امسال، ۱۷۵ مورد سرمایه گذاری خارجی به ارزش بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار در کل کشور تصویب شده که از لحاظ تعداد ۳۵.۶ درصد رشد داشته، اما از نظر ارزش ۲۴.۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است. البته ۱۰۲ مورد از کل طرح‌ها با حجم سرمایه گذاری دو میلیارد و ۸۰۴ میلیون دلار، یعنی حدود ۴۶ درصد از کل، در بخش صنعت، معدن و تجارت بوده است.

همچنین از این تعداد در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت، ۴۳ مورد در حال بهره برداری و مابقی در حال طی مراحل اجرایی است.

بر اساس این آمار، سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صنعت، معدن و تجارت در این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ تعداد ۱.۹ درصد کاهش و از نظر ارزش ۸۹.۸ درصد رشد داشته و به لحاظ تعداد پروژه‌ها، سهم بخش صنعت ۹۱.۳، معدن ۵.۸ و تجارت ۲.۹ درصد بوده است.

در این میان از بین ۱۰۲ مورد سرمایه‌گذاری خارجی در این بخش، ۳۹ شرکت با ۱۰۰ درصد سهامدار خارجی، ۴۳ شرکت بصورت مشارکتی با شرکای داخل (J.V) و ۲۰ مورد به صورت مشارکت مدنی، بیع متقابل و BOT اجرا می‌شود.

مهم‌ترین گروه‌های کالایی سرمایه‌پذیر

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت صمت، بیشترین حجم سرمایه‌گذاری خارجی در دوره مورد بررسی نیز در گروه‌های ساخت مواد و محصولات شیمیایی با یک میلیارد و ۸۴۹ میلیون دلار، ساخت فلزات اساسی با ۴۸۳.۶ میلیون دلار، ساخت رادیو، ساخت کک فرآورده‌های حاصل از تصفیه نفت و سوخت‌های هسته‌ای با ۳۴۴.۸ و تلویزیون و وسایل ارتباطی با ۲۲۳.۳ میلیون دلار بوده است.

پنج کشور اول از لحاظ ارزش سرمایه‌گذاری خارجی مصوب نیز کشورهای غنا با یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون دلار، امارات با ۸۲۳.۵، افغانستان با ۲۱۳.۵، هلند با ۷۸.۴ و صربستان با ۵۵ میلیون دلار هستند.  

کرمان صدرنشین جذب سرمایه خارجی

در این میان، استان‌های سیستان و بلوچستان ۶۸، بوشهر ۱۳، کرمان ۹، تهران ۶ و البرز ۴ درصد از حجم سرمایه‌گذاری خارجی مصوب در بخش صعت، معدن و تجارت را جذب کرده اند.

سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شامل کلیه درخواست‌ها اعم از سرمایه‌گذاری جهت ایجاد طرح‌های جدید، خرید سهام شرکت‌های موجود و همچنین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قالب ترتیبات قراردادی است.