جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران:

“بهره‌برداری از عضویت در سازمان همکاری شانگهای نیازمند تعریف استراتژی است”

رئیس اتاق مشترک ایران و چین داشتن برنامه و استراتژی را برای بهره‌برداری از عضویت کشور در پیمان‌های بین‌المللی به ویژه سازمان همکاری شانگهای ضروری دانست.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین معتقد است: در صورتی پیوستن به سازمان‌ها و نهادهای چندجانبه و بین‌المللی برای پیشبرد اهداف اقتصادی مؤثر هستند که برای بهره‌برداری از آنها استراتژی تعریف کنیم. باید ظرفیت‌های موجود را شناسایی کرده و برای استفاده از آنها با برنامه جلو برویم.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران افزود: به‌طور کلی هرچقدر ایران بتواند در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای عضویت پیدا کند به نفع کشور خواهد بود. فعالیت‌های سازمان همکاری شانگهای شاید بیشتر جنبه سیاسی و امنیتی داشته باشد؛ اما بدون شک از منظر اقتصادی نیز عوایدی برای کشور خواهد داشت.

بر اساس اظهارات او این سازمان دارای صندوقی است که تسهیلات بدون بهره و کم‌بهره به اعضای خود می‌دهد. این تسهیلات با هدف توسعه زیرساخت‌ها پرداخت می‌شود و با عضویت در آن امکان استفاده بالقوه از این تسهیلات فراهم می‌شود و امیدواریم این امکان به فعل هم برسد.

این فعال اقتصادی از منظر دیگر اعضای سازمان همکاری شانگهای را کشورهایی برشمرد که در آینده بازیگرهای اصلی اقتصاد جهانی خواهند بود و از سویی تعدادی از آنها همین امروز هم در صحنه اقتصادی بسیار اثرگذار عمل می‌کنند. همچنین بیش از ۴۰ درصد جمعیت دنیا عضو سازمان بوده و عضویت ایران در آن امکان دسترسی به این بازار بزرگ را برای کشور مهیا کرده است.

بر اساس اظهارات حریری، ایران و روسیه به عنوان دو کشوری که از نظر ذخایر انرژی در دنیا سرآمد هستند عضو این سازمان بوده و درعین حال هند و چین به عنوان بیشترین مصرف‌کنندگان انرژی هم در همین سازمان عضویت دارند. بنابراین زمینه رایزنی و تبادل انرژی بین اعضا آسان‌تر از گذشته خواهد بود.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین یادآور شد: هر چه ایران در پیمان‌های چندجانبه و بین‌المللی عضو شود، به نفع آن خواهد بود. ایران امروز در عین حال که سند همکاری ۲۵ ساله با چین دارد و از سویی عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیاست، به عضویت سازمان همکاری شانگهای هم درآمده و این روند می‌تواند برای آینده اقتصاد کشور اثرات مثبتی داشته باشد.

او ادامه داد: فراموش نکنیم که عضویت صرف کافی نیست و اگر قرار است شاهد اثرات مثبت این عضویت‌ها باشیم باید با برنامه حرکت کنیم و پیشنهادهای عملی برای استفاده از ظرفیت‌هایی که این پیمان‌ها در اختیارمان قرار می‌دهند، ارائه دهیم. در این مرحله نیازمند فرصت‌شناسی و هوشمندی مسئولان و تصمیم‌سازان کشور هستیم.

این فعال اقتصادی با توجه به عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای توجه به ابتکار احیای جاده ابریشم با عنوان «یک کمربند-یک جاده» از سوی دولت چین را بسیار ضروری خواند و ادامه داد: عضویت در این سازمان شرایطی را در اختیار ایران قرار می‌دهد که بتواند نقش پررنگ‌تری در پروژه یک کمربند-یک جاده و سایر پروژه‌های تجاری و اقتصادی موجود در منطقه ایفا کند البته مشروط بر اینکه بتوانیم بر اساس یک مدل و طرح مشخص و برنامه‌ریزی شده حرکت کنیم.

ایران به‌تازگی و در بیست و یکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای توانست بعد از ۱۵ سال که عضو ناظر بود، عضویت کامل در این سازمان را کسب کند. در حال حاضر چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، هند، پاکستان، ازبکستان و ایران اعضای سازمان را تشکیل می‌دهند.