جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

معرفی شهرهای گوانگجو و شنژن و ناحیه نانشا در جنوب چین

معرفی شهرهای گوانگجو و شنژن و ناحیه نانشا در جنوب چین

گوانگجو و شنجن دو شهربزرگ استان گوانگدونگ در جنوب چین که از جایگاه ویژه ای در اقتصاد چین برخودارند. تولید ناخالص داخلی گوانگجو در سال 2020 با نرخ رشد 2.7% ، 0.4% بالاتر از میانگین ملی و استانی، از 2.5 تریلیون یوآن (383 میلیارد دلار) فراتر رفت که از شهرهای پکن و شانگهای بیشتر بود. تعداد شرکتهای با فناوری پیشرفته در گوانگجو به 12 هزار رسید و این شهر از نظر تعداد شرکت های فناور کوچک و متوسط در سه سال متوالی رتبه اول را در چین کسب کرد. در سال 2020، گوانگجو به همراه شنجن و هنگ کنگ در رده دوم شاخص نوآوری جهانی قرار گرفت. شنجن بزرگترین شهر صادراتی چین است که 10% از کل واردات و صادرات چین و 40% از تجارت خارجی استان گوانگدونگ را به خود اختصاص داده است. شنجن همچنین بزرگترین شهر صنعتی چین است که تقریبا 40% از تولید ناخالص داخلی آن را صنعت تشکیل می دهد. منطقه آزاد نانشا در 60 کیلومتری جنوب گوانگجو واقع شده و از نظر جغرافیایی مرکز منطقه خلیج بزرگ گوانگدونگ- هنگ کنگ-ماکائو (GBA) می‌باشد.

گوانگجو(Guangzhou)

گوانگجو(Guangzhou)

گوانگجو به عنوان مرکز استان گوانگدونگ، نقش مهمی‌ به عنوان موتور اصلی برای توسعه منطقه خلیج بزرگ گوانگدونگ-هنگ کنگ-ماکائو (GBA) دارد.

در سال 2020، تولید ناخالص داخلی گوانگجو با نرخ رشد 2.7% ، 0.4% بالاتر از میانگین ملی و استانی، از 2.5 تریلیون یوآن (383 میلیارد دلار) فراتر رفت که از پکن و شانگهای بیشتر بود.

گوانگجو مرکزی برای نوآوری‌های علمی و فناوری در چین است. ارزش قراردادهای معاملات فناوری در سال گذشته  225.6 میلیارد یوآن (34.5 میلیارد دلار) بود. تعداد شرکتهای با فناوری پیشرفته در گوانگجو به 12 هزار مورد رسید و این شهر از نظر تعداد شرکت‌های فناور کوچک و متوسط در سه سال متوالی رتبه اول را در چین کسب کرد. در سال 2020، گوانجو به همراه شنجن و هنگ کنگ در رده دوم شاخص نوآوری جهانی قرار گرفت.

این شهر از نظر خدمات دولتی رتبه اول و در رتبه بندی جامع محیط کسب و کار بهترین رتبه را در چین دارد. سرمایه گذاری خارجی با رشد 7.5%  به 50 میلیارد یوآن (7.6 میلیارد دلار)  رسید و رکورد جدیدی را ثبت کرد. سرمایه گذاری خارجی در این شهر به طور خاص از طرف کشورهایی که در ابتکار «کمربند-راه» مشارکت دارند 67.6% افزایش یافته است. در مجموع 309 شرکت از فهرست Fortune 500 در گوانگجو سرمایه گذاری کرده اند.

سال گذشته میزان بار و ظرفیت حمل بار در بندر گوانگجو به ترتیب در رتبه‌های 4 و 5 جهان قرار گرفت. طول مترو گوانگجو در سال گذشته به 531 کیلومتر رسید و توان ایستگاه راه آهن جنوب گوانگجو رتبه نخست را در میان تمام قطب های راه آهن چین داشت. شهرداری این شهر در حال اجرای پروژه فاز چهارم مجتمع نمایشگاه کانتون با سرمایه گذاری 5.4 میلیارد یوآن و سطح زیربنای 515 هزار مترمربع است که با تکمیل این پروژه بزرگترین مجتمع نمایشگاهی جهان در گوانگجو افتتاح می‌گردد.

در سال 2020،  295 هزار نفر در مناطق مشغول به کار شده اند که 47.5% بیش از هدف سالانه پیش بینی شده است. نرخ بیکاری شهری ثبت شده در سطح نسبتاً پایین 2.53% بود و درآمد قابل استفاده ساکنان شهری و روستایی به ترتیب 5% و 8.3% افزایش یافت. در پنج سال گذشته، تولید ناخالص داخلی منطقه ای به ازای هر نفر به بیش از 20 هزار دلار است. رتبه بندی شهر در شاخص مراکز مالی جهانی از 37 در سال 2017 به 21 رسیده است. همچنین، رتبه گوانگجو در شاخص توسعه مرکز حمل و نقل بین‌المللی از 28 در سال 2015 به 13 رسید.

شنجن(Shenzhen)

شنجن(Shenzhen)

شنجن شهری مهم در منطقه خلیج بزرگ گوانگدونگ-هنگ کنگ-ماکائو (GBA) است که دراستان گوانگدونگ در جنوب چین واقع است. این شهر بعنوان نخستین منطقه ویژه اقتصادی در راستای اجرای اصلاحات اقتصادی و سیاست درهای باز، تأثیرات مهم و دستاوردهای ویژه ای داشته است و معجزه تاریخی در توسعه به شمار می‌رود. امروز جمعیت این شهر بیش از 20 میلیون نفر است و تولید ناخالص داخلی آن در سال گذشته نزدیک به 2.8 تریلیون یوان (429 میلیارد دلار) بود که در میان پنج شهر برتر آسیا قرار دارد.

اقتصاد شنجن سال گذشته به رشد سریع و با کیفیت دست یافت و تولید ناخالص داخلی آن 3.1% رشد کرد. این شهر نیز مرکز اقتصادی مهمی در چین است. این شهر بزرگترین شهر صادراتی چین بوده که 10% از کل واردات و صادرات چین و 40% از تجارت خارجی استان گوانگدونگ را به خود اختصاص داده است. شنجن همچنین بزرگترین شهر صنعتی چین است که تقریبا 40% از تولید ناخالص داخلی آن را صنعت تشکیل می دهد.

بخش خدمات مالی رکن مهمی در شنجن است. سال گذشته، ارزش افزوده بخش مالی شنجن از 400 میلیارد یوان (61.2 میلیارد دلار) فراتر رفت و بیش از 15% از تولید ناخالص داخلی شهر را تشکیل داد. شنجن در آخرین رتبه بندی شاخص جهانی مراکز مالی (GFCI) جایگاه هشتم و فناوری مالی آن رتبه چهارم جهان را کسب نمود.

شنجن قطب مهم نوآوری در جهان است. فرهنگ، اکوسیستم و صنعت شهر از نوآوری پشتیبانی می‌کند. اقتصاد جدید بیش از 60% از تولید ناخالص داخلی شنجن را تشکیل می‌دهد. شنجن از نظر صنعت فناوری پیشرفته در چین تبدیل به یک پایگاه برجسته شده است، بیش از 70 هزار شرکت با فناوری پیشرفته در اینجا ثبت گردیده، از جمله بیش از 18500 شرکت با تکنولوژی پیشرفته در سطح ملی، که پس از پکن در رتبه دوم چین قرار دارد. تعداد درخواست های ثبت اختراع بین المللی از 20 هزار مورد فراتر رفت و طی 17 سال متوالی در میان شهرهای چین رتبه اول را کسب کرد.

شنجن یک شهر بین المللی باز است. سرمایه گذاری خارجی در شنجن در سال گذشته 11.2% افزایش یافت.

شنجن با سرعت در حال توسعه به «منطقه نمونه سوسیالیسم با ویژگی‌های چینی» مطابق با معیارهای دولت مرکزی است. هدف ما ساختن شهری مدرن و بین المللی تا سال 2025 و شهر نوآور، کارآفرین و خلاق با نفوذ جهانی تا سال 2035 است.

مرکز مالکیت فکری جنوب چین (SIPC) در این شهر واقع است. این مرکز بعنوان پلت فرم آزمایشی مالکیت فکری ملی چین اجرای بسترهای حمایت مالی از نوآوری، تقویت شرکت های مالکیت فکری، رشد ارزش حقوق مالکیت فکری و حمایت از چرخه تحول نوآوری را در دستور کار دارد. این مرکز متعهد به تحقق حداکثر نمودن ارزش حقوق مالکیت فکری و ایجاد پلت فرم ملی منطقه خلیج بزرگ گوانگدونگ- هنگ کنگ-ماکائو (GBA) که هسته مرکزی و وظیفه مهم شنجن برای ایجاد مدل اکولوژیکی مالکیت فکری است.

نانشا(Nansha)

نانشا(Nansha)

منطقه آزاد نانشا در 60 کیلومتری جنوب گوانگجو واقع شده و از نظر جغرافیایی مرکز منطقه خلیج بزرگ گوانگدونگ- هنگ کنگ-ماکائو (GBA) می‌باشد. همچنین در این منطقه بندر معروف نانشا واقع شده که این بندر بزرگترین بندر جنوب چین و از نظر ظرفیت کانتینری دومین بندر پس از شانگهای در چین می‌باشد. یکی از بزرگترین خوشه‌های صنعتی تولید خودرو در جنوب چین در این منطقه مستقر بوده و فناوری‌های پیشرفته و نوظهور از قبیل هوش مصنوعی، تولید هوشمند، هوافضا، زیست پزشکی، مواد جدید و انرژی جدید در نانشا فعالیت می نمایند. با اجرای سیاست های دولت، استعدادها و نخبگان داخلی و خارجی جهت راه اندازی کسب و کار به این منطقه مهاجرت نموده اند. نانشا یکی از مناطق نمونه برای زندگی، کسب و کار و گردشگری محسوب می‌شود.

بندر نانشا از 3 فاز تشکیل شده که مجموع ظرفیت آنها در سال 2020 حدود 18 میلیون TEU بود. عمق اسکله بندر نانشا 17 متر می‌باشد که بیشترین عمق در دنیا است. بندر نانشا مجهز به تجهیزات و زیرساخت های لجستیک پیشرفته ای است و به شبکه ریلی چین متصل می‌باشد.

نانشا در سال 2014 از طرف دولت چین بعنوان منطقه آزاد تجاری برگزیده شد. این منطقه دارای 7 خوشه استراتژیک شامل لجستیک و حمل و نقل، مالی، پارک های صنعتی، خدمات مدرن، علم و فناوری و نوآوری، تولید خودرو و بازرگانی می‌باشد. این منطقه از زیرساخت های حمل و نقلی مدرن برخوردار است که ارتباط سریع و آسان به شنجن و هنگ کنگ در شرق و جوهای و ماکائو در غرب منطقه خلیج بزرگ را میسر می نماید.