جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

چرا اقتصاد چین با وجود پاندمی کرونا همچنان قابل‌اعتماد است؟

خیز سویه اومیکرونِ ویروس کرونا فشار رو به کاهشی را به اقتصاد چین اعمال کرده است. با به کارگیری مجموعه‌ای از سیاست‌های حامی رشد به منظور ایجاد تاثیرات هدفمند،‌ خطر اپیدمی قابل مدیریت است و بنیان‌های خوب دومین اقتصاد بزرگ جهان در کوتاه مدت و بلند مدت تغییری نخواهد کرد.

چین به منظور فائق آمدن بر پاندمی یک سیاست سختگیرانه با نام کووید صفر پویا را اجرا کرده است. با توجه به اینکه هنوز پاندمی کرونا در سراسر جهان شیوع دارد و کووید-19 مدام در حال جهش است، حجم زیادی از نااطمینانی و نگرانی درباره اینکه اوضاع چگونه خواهد شد، وجود دارد. بر همین اساس چین علیه هر گونه سستی در تلاش‌های مربوط به کنترل ویروس هشدار داده است.

موضع چین قاطعانه و روشن بوده است؛‌ پایبندی تزلزل‌ناپذیر به سیاست کووید صفر و در عین حال تقویت اقتصاد و تضمین حفظ جان مردم آسیب‌دیده از کرونا تا سر حد ممکن.

پرداختن دقیق و مناسب به تمام این زوایا و ابعاد یک وظیفه دشوار است. اجرای مجدانه این سیاست یک آزمون بزرگ برای تمام مناطق و ادارات چین محسوب می‌شود.

مجموعه‌ای از سیاست‌های حامی رشد در دستور کار دولت چین قرار دارد. چین در حال حاضر تدابیر مالی چندجانبه در حوزه مالیات و کاهش هزینه‌ها، مخارج بودجه عمومی و صدور اوراق قرضه به کار گرفته تا اقتصاد با ثبات باقی بماند و رفاه مردم تضمین شود.

علاوه بر این، دولت چین راه اندازی بازار داخلی منسجم و ایجاد زیرساخت تقویت‌یافته فراگیر را تسریع و سیاست‌های اصلاح و گشایش را در سراسر کشور تعمیق بخشیده است.

شورای دولتی و ادارات مرتبط نیز در حال اجرای سیاست‌ها و تدابیر دقیق به منظور کمک به صنایع، کسب و کارهای انفرادی و بنگاه‌های اقتصادی خرد، کوچک و متوسطِ آسیب‌دیده از پاندمی و با ثبات کردن شرکت‌های بازارمحور هستند.

مقام‌های چینی فضای فراوان و ابزارهای گوناگون برای سیاست‌های مالی،‌ پولی و دیگر رویکردها در نظر گرفته‌اند. آنها تجربه‌ای غنی در نحوه واکنش به فشار بر اقتصاد دارند و کنترل‌های تنظیمی را بیش از پیش تقویت خواهند کرد و به این کار آن قدر ادامه خواهند داد تا شرایط ایده آل شود.

اقتصاد چین امسال با تولید ناخالص داخلیِ 4.8 درصدی در سه ماه ابتدایی شروع پایداری را تجربه کرد. علی‌رغم فشار رو به کاهش، بنیان‌های اقتصاد چین مانند انعطاف‌پذیری بالای آن، ظرفیت عظیم، فضای گسترده برای مانور و پایداری طولانی‌ مدت، همچنان بدون تغییر باقی مانده است.

بنا بر این اجرای سیاست‌های حامی رشد تدریجا تاثیرات برنامه‌ریزی خود را بر جا می‌گذارد و عملکرد اقتصادی چین بهبود خواهد یافت. اقتصاد چین با کمک حدودا 30 درصدی به رشد اقتصادی جهان، بزرگترین موتور محرکه رضد اقتصاد جهانی محسوب‌ می‌شود. اقتصاد چین در لحظه حساس غلبه بر مشکلات خود قرار دارد. فقط با حفظ اعتماد به نفس و مقابله با چالش‌هاست که چین می‌تواند شرایط ناگوار را به فرصت‌ها تبدیل کند، چشم انداز روشن آن را در آغوش گرفته، به تزریق پویایی و سرزندگی به ثبات و احیای اقتصاد جهانی ادامه دهد و فرصت‌های بازاری گسترده‌تری را برای همه کشورها به ارمغان آورد.