جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

کارگروه مشترکی برای حل مشکلات بخش خصوصی تشکیل می‌شود

رییس کل بانک مرکزی گفت: برای دستیابی به نتیجه مطلوب و نقاط مشترک ضروری است کارگروه مشترک میان اتاق ایران، بانک مرکزی و سایر نهادهای ذی ربط همچون وزارت صمت و گمرک تشکیل شود. 

به گزارش بانک مرکزی، دکتر علی صالح آبادی صبح امروز در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ضمن تشکر از دعوت اتاق برای جلسه هم اندیشی گفت: نکات بسیار مفیدی در این جلسه مطرح شد. البته برای اینکه موضوعات طرح شده به نتیجه مطلوب دست یابد ضروری است کارگروه مشترک میان اتاق بازرگانی ایران، بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک تشکیل شود؛ چرا که موضوعات مرتبط با این حوزه مستمر است و در طول زمان مسایل جدیدی حادث می شود. 

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حوزه اقتصادی، ما جزایر جداگانه نیستیم بلکه در کنار یکدیگر قرار داریم، عنوان کرد: باید در کنار هم و با همکاری متقابل مسایل کشور را پیش ببریم و البته در حوزه های مختلف ممکن است دیدگاه ها متفاوت باشد و باید تلاش کنیم که دیدگاه ها به هم نزدیک شود. 

عالی ترین مقام بانک مرکزی افزود: مسائل ومشکلات داخلی و بروکراسی های اداری جز با تعامل برطرف نمی شود و در صورتی که نسبت به مسایل یکدیگر بی اطلاع باشیم بخشنامه ها و مقررات راهگشای حل مسائل اقتصادی نخواهد بود، لذا در تدوین بخشنامه ها و قوانین مشورت و نظر فعالان بخش خصوصی حتما باید شنیده شود.

دکتر صالح آبادی با تشکر از زحمات فعالان بخش خصوصی در بازگشت ارزهای صادراتی گفت: در حوزه ارزی امسال نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داشتیم و سال آینده نیز به مراتب از امسال بهتر خواهد بود.

وی ادامه داد: در کل سال گذشته ۳۶.۵ میلیارد دلار تأمین ارز اعم از ترجیحی، نیمایی و ارز اشخاص در کشور صورت گرفته است در حالیکه این میزان در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار بوده است.

دکتر صالح آبادی یادآور شد: بازگشت ارز حاصل از صادرات اعم از ارز حاصل از فرآورده ها، نفتی و غیرنفتی جزو اولویت های کشور است و باید به عنوان سیاست اصولی و اساسی حتی در زمان رفع تحریم ها نیز در نظر گرفته شود و در این خصوص نرخ ارز باید به گونه ای باشد که صادرکننده متضرر نشود. 
 

رییس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به تشکیل کارگروه مشترک بانک مرکزی و وزارت صمت گفت: در این جلسات که به طور مرتب برگزار می شود، تصمیمات خوبی اتخاذ شده است که چارچوب آن به زودی نهایی و ابلاغ و بر اساس آن بخشی از دغدغه های فعالان بخش خصوصی مرتفع خواهد شد.

دکتر صالح آبادی با اشاره به تدوین لایحه بودجه سال آینده تصریح کرد: خوشبختانه در قانون بودجه سال آینده تسهیلات تکلیفی بانک ها تقلیل یافته است و همچنین افزایش سرمایه بانک های دولتی نیز در بودجه دیده شده است چراکه این امر در تسهیلات دهی به بخش های اقتصادی موثر است. 


رییس شورای پول و اعتبار ضمن تاکید بر ثبات بازار ارز و اقتصاد کلان گفت: خوشبختانه در سامانه نیما ثبات مطلوبی حاکم است و شاهد نوساناتی در این سامانه نبودیم. البته باید تاکید کنم که نرخ در سامانه نیما دستوری نیست و تابع عرضه و تقاضاست و این امر در خصوص بازار متشکل معاملات ارزی نیز صادق است. براین اساس صادرکنندگان می توانند به هر میزان که می خواهند در بازار متشکل ارزی، به صورت اسکناس ارز عرضه کنند. 

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه تلاش بانک مرکزی این است که اقتصاد را پیش بینی پذیر کند افزود: برای تحقق این مهم ضروری است که فعالان اقتصادی نیز همکاری متقابل داشته باشند و ما نیز در زمینه کمک به تولید و بازگشت ارز حاصل از صادرات موظفیم که اقدامات مرتبط با خود را اجرایی کنیم. 

دکتر صالح آبادی با بیان اینکه در طول سالیان متمادی اتکای اقتصاد بر نفت بوده است، تصریح کرد: در حالی که در دنیا سیاست مالی مستقل از سیاست پولی است اما در ایران سلطه سیاست مالی بر پولی یکی از اصلی ترین مشکلات است و در این باره باید تلاش کنیم به سمت استقلال بانک مرکزی حرکت کنیم. 

وی با اشاره به دستورالعمل زنجیره تأمین مالی تولید گفت: در حال حاضر این امر به صورت آزمایشی با همکاری چند بانک و وزارت امور اقتصادی و دارایی اجرا می شود و قطعا از نظرات اتاق بازرگانی برای تکمیل و اجرای کامل آن کمک می گیریم. 

گفتنی است در این جلسه رییس اتاق بازرگانی ایران  و سایر اعضای آن دغدغه ها و مسایل و مشکلات خود را در حوزه های پولی، بانکی و ارزی مطرح کردند.