جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

ابتکار کمربند و جاده: مسیری به سوی آینده‌ای روشن برای بشریت

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در سال 2013، طرح کمربند و جاده (BRI) یا همان طرح جاده ابریشم نوین را پیشنهاد کرد. تا به امروز، 149 کشور و 32 سازمان بین المللی با روحیه همکاری برد-برد و مفهوم ساختن یک جامعه با آینده‌ای مشترک برای بشریت به این ابتکار عمل پیوسته‌اند.

همانطور که این ضرب المثل معروف چینی می گوید: «اگر می خواهید ثروتمند شوید، ابتدا یک جاده بسازید.» از زمانی که چین سیاست اصلاحات اقتصادی خود را در سال 1978 اتخاذ کرد، توسعه فوق العاده‌ای را در تمام بخش‌های اصلی تجربه کرده است. چین به عنوان بخشی از سیاست اصلاحاتی‌اش در حال توسعه جایگزین‌های حمل و نقل قابل دوام بوده است. راه آهن باری اخیر چین-اروپا یک نمونه عالی از این جایگزین ها است.

در حال حاضر، مشکل موسسات مالی بین‌المللی سنتی، عمدتاً در غرب این است که نتوانسته اند سرمایه‌گذاری زیرساختی لازم را در کشورهای در حال توسعه آفریقا، آمریکای لاتین و سایر نقاط جهان به دست آورند.

ابتکار کمربند و جاده اساس توسعه جهانی و رفع فقر است. از زمان راه اندازی این طرح، اشکال جدیدی از موسسات بین المللی برای تامین مالی توسعه زیرساخت ها مانند بانک توسعه زیرساخت‌های آسیایی، صندوق جاده ابریشم و بانک توسعه جدید بریکس ظهور کرده‌اند. اینها جایگزین‌های مهمی برای تامین مالی ناکافی موجود در سیستم جهانی کنونی هستند.

به نظر من، ابتکار کمربند و جاده مسیری است که آینده روشنی را برای بشریت نشان می دهد. جهان به جایی رسیده است که جنگ قدرت بین کشورها و مردم تنها نابودی برای همگان به همراه خواهد داشت. فرمول‌های قدیمی بازی‌های ژئوپلیتیک در نهایت به نزاع منتهی می‌شود. در عوض، کشورهایی که برای اهداف مشترک صلح و توسعه با یکدیگر همکاری می کنند باید به فصل جدیدی در تاریخ بشریت تبدیل شوند. چیزی که ابتکار کمربند و جاده ارائه می دهد، مسیری کاملاً جدید برای همکاری بین شرق و غرب است.

ابتکار توسعه جهانی، یکی دیگر از کالاهای عمومی جهانی است که سال گذشته توسط رئیس جمهور شی پیشنهاد شد و ماهیت ابتکار کمربند و جاده را تکمیل می کند. همچنین اشاره می‌کند که چین به‌طور خستگی‌ناپذیر با همه کشورها برای دستیابی به اهداف برنامه 2030 سازمان ملل برای توسعه پایدار همکاری کار خواهد کرد.

پیشرفت جامعه بشری نیازمند همکاری بین فرهنگی میان تمدن چین و غرب است. این کار بازیگران را برای همکاری عمیق تر و گسترده تر آماده می کند. این همکاری عمیق تر بین ملت ها و مردم، بشریت را به عصر جدیدی از پیشرفت و توسعه انسانی سوق خواهد داد. ابتکار کمربند و جاده فرصتی را برای همکاری ارائه کرده است که برای سوئد و اروپا سودمند خواهد بود.

مؤسسه کمربند و جاده در سوئد (BRIX) که در سال 2018 تأسیس شد، یک سازمان غیرانتفاعی با هدف روشن کردن اهمیت و مزایای ابتکار کمربند و جاده و ترویج همکاری بین سوئد و چین است.