جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

امضای موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اوراسیا تا سه ماه آینده/ ظرفیت بازار ۱۸۰ میلیون نفری برای کالاهای ایرانی

مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت ایران گفت: موافقت‌نامه تجارت آزاد ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا پس از تایید مقامات ۶ کشور تا سه ماه آینده به امضا خواهد رسید.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، «میرهادی سیدی» در کارگاه بین‌المللی آموزش تجارت با فدراسیون روسیه اظهار داشت: تا سه ماه آینده موافقت‌نامه تجارت آزاد به مرحله امضا می‌رسد که زیرساخت مهمی در مبادلات تجاری محسوب می‌شود و بر اساس آن ۸۰ درصد تعرفه‌های گمرکی بین ایران با اتحادیه اقتصادی اوراسیا صفر خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه امضای این موافقت‌نامه اهمیت بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: برای افزایش تجارت با پنج کشور عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا باید از همین امروز تجار و فعالان اقتصادی تمهیدات خود را برای استفاده از این فرصت به کار ببندند.

سیدی تاکید کرد: تولید در جهان امروز شامل تهیه مواد اولیه از کشورهای مختلف جهان است که برای دستیابی به آن نیاز به تسهیل روابط وجود دارد که در این مسیر موافقت‌نامه‌ها بسیار کمک‌کننده هستند.

مشاور امور بین‌الملل و توافقنامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه ۵۰ درصد تجارت امروز جهان بر اساس موافقت‌نامه‌ها با تعرفه اندک انجام می‌شود، اظهار داشت: سهم ایران در این بخش ۵ درصد است که شکاف بزرگی با جهان ایجاد کرده اما امضای موافقت‌نامه با اوراسیا می‌تواند آن را پوشش دهد.

وی گفت: بازار ۱۸۰ میلیون نفری اوراسیا ظرفیت بسیار عظیمی برای ایران فراهم می‌کند که می‌توانیم از آن بهره‌مند شویم.

همچنین در این کارگاه «رحمت اله خرمالی» مدیرکل دفتر آسیای میانه، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت، اظهار داشت: در راستای اهداف دولت سیزدهم مبنی بر توسعه تجارت با همسایگان، فدراسیون روسیه در شمال ایران از اولویت بسیار بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به سفر روز گذشته روسای جمهور ترکیه و روسیه به ایران، تاکید: این نشست موجب شد بار دیگر تهران به عنوان پایگاه دیپلماسی منطقه خوش بدرخشد.

خرمالی با بیان اینکه رییس جمهوری روسیه دیدارهای خوبی با مقام معظم رهبری و رییس جمهوری ایران داشتند، تاکید کرد: توسعه روابط اقتصادی و تجاری در کنار توسعه روابط سیاسی با اراده بلند مقامات میان دو ملت بیش از پیش رشد خواهد داشت.

وی با بیان اینکه گسترش سرمایه‌گذاری مشترک از موارد  توسعه تجارت است، تصریح کرد: پیگیری برنامه‌های توسعه‌ای و تنظیم توافقات همکاری‌های تجاری در دستور کار قرار داده شده است.