جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر: میز ملی خرما هر سال به یک استان واگذار شود

خورشید گز درازی چهارشنبه شب در میز ملی خرما در شهر برازجان شهرستان دشتستان افزود: چنانچه میز ملی خرما به اتاق بازرگانی بوشهر  واگذار شود تلاش خواهد شد این میز به کشور و استان معرفی و پس از آن به تناسب هر سال به یکی از استان‌های خرماخیز واگذار تا از ظرفیت این میز بهره مندی خوبی حاصل شود.

وی اضافه کرد: برون سپاری و واگذاری امور به بخش خصوصی، مجموعه اتاق بازرگانی و تشکل‌های زیرمجموعه می‌تواند این تشکل‌ها را با توجه به شرح وظیفه‌ای که دارند چابک‌تر کند که این امر نقش زیادی در اقتصاد کشور خواهد داشت.

گزدرازی با تاکید بر ضرورت پرداختن به اصل برون سپاری و واگذاری برخی مسئولیت‌ها به بخش خصوصی گفت: همانطور که برون سپاری در وزارت نیرو در مورد خانه صنعت و معدن در دستور کار قرار گرفته است انتظار می‌رود در وزارت جهاد کشاورزی نیز بخشی از این مسئولیت‌ها به بخش خصوصی زیرمجموعه اتاق بازرگانی واگذار شود تا زمینه ای برای ارائه خدمت فراهم شود.

وی یادآور شد: همچنین انتظار می‌رود نمایشگاه و جشنواره بین المللی خرمای بوشهر به عنوان یک نمایشگاه تخصصی و ملی در تقویم وزارت جهاد کشاورزی تصویب شود تا به این وسیله از همه ظرفیت‌های کشور برای هرچه بهتر برگزار کردن این رویداد مهم استفاده شود.

گزدرازی با اشاره به تاثیر بد وضع عوارض بر خرما و بازارهای هدف گفت: این اقدام آسیب زیادی به بخش خصوصی و محصول خرما وارد کرد به نحوی که هنوز هم این اقدام بازار خرما و بازارهای هدف را تحت تاثیر خود گذاشته است.

وی ادامه داد: نخستین نمایشگاه خرما در سال ۹۷ و دومین نمایشگاه و اولین میز ملی خرما در سال ۹۸ در بوشهر برگزار و مسائل مربوط به این محصول از تولید تا بسته بندی و صادرات بررسی و مورد توجه زیادی قرار گرفت.

وی بیان کرد: نمایشگاه خرما در سال ۹۹ با توجه به شرایط کرونایی برگزار نشد و امسال با هماهنگی دستگاه‌های مختلف استان بوشهر و فعالان بخش خصوصی و اتاق بازرگانی با رعایت الزامات بهداشتی جشنواره، نمایشگاه و میزملی خرما برگزار شد.

گزدرازی یادآورشد: انتظار است مصوبه‌های این نشست‌های کارشناسی از طریق میز خرما پیگیری و به نحوی اجرای مصوبه ها رصد شود تا به این وسیله زمینه رونق بازار خرما در استان بوشهر و کشور فراهم شود.

میز ملی توسعه صادرات خرما درحاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی خرما دراستان بوشهر، روز چهارشنبه با حضور معاونان وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و شماری از مسئولان استانی و کشوری در شهر برازجان مرکز شهرستان دشتستان برگزار شد.

 در این نشست نمایندگان اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، مدیران وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و امور خارجه حضور دارند.

نمایشگاه بین المللی تخصصی خرما و صنایع وابسته به آن از ۹ آذر در محل نمایشگاه‌های بین المللی استان بوشهر افتتاح و تا روز جمعه ۱۲ این ماه ادامه دارد.

برگزاری همایش ملی خرما از جمله برنامه‌های حاشیه این نمایشگاه در استان بوشهر است.