جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

صادرات غیرنفتی ۴۰ درصد افزایش یافت/ تراز تجازی مثبت شد

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از افزایش ۴۰ درصدی صادرات غیرنفتی در بهار امسال خبر داد و گفت: تراز تجاری ۶۰۰ میلیون دلار مثبت شد.

علیرضا پیمان پاک امروز در نشست خبری اظهار کرد: بهار امسال نسبت به بهار پارسال صادرات غیرنفتی ۴۰ درصد افزایش یافت. همچنین تراز تجاری ۶۰۰ میلیون دلار مثبت بود.

رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: مشوق‌های صادراتی امسال بهبود می‌یابد و با سازمان برنامع و یودجه جلو می‌رویم و با اولویت شرکت‌های دانش بنیان پرداخت‌ها به موقع انجام می‌شود.

وی ادامه داد: دست فرمان تجارت خارجی از بانک مرکزی به سازمان توسعه تجارت منتقل شده است. ۴ سال تکلیف یک سری از متعهدان ارزی تعیین نشده بود و بخش عمده‌ای تعیین تکلیف شده است.

پیمان پاک گفت: پارسال ۸۵ درصد ارز صادرکنندگان به کشور بازگشت که با بگیر و ببند نبود بلگه با تسهیل گری بود.

معاون وزیر صمت افزود: در زنجیره تأمین کالا نیز در بخش تجارت مشکل داریم. مثلاً انجیر تنی هزار دلار درب کارخانه می‌فروشیم اگر در زنجیره ارزش و خرده فروشی برویم ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌شود و در کشورهای هدف حضور پایدار خواهیم داشت.

وی گفت: این اقدام در حال انجام است تا کالا به صورت مویرگی و خرده فروشی در کشورهای دیگر توزیع شود.

معاون وزیر صمت در ادامه اظهار کرد: اکنون فعال‌ترین رایزن بازرگانی ما در عراق مستقر است که شبکه محلی گسترده‌ای در بصره، نجف، اقلیم کردستان و کربلا ایجاد کرده است.

وی بیان کرد: چند مرکز تجاری در شهرهای مختلف و مهم عراق ایجاد شده است و بیشترین حجم نمایشگاه‌ها را در چند سال اخیر در عراق داشته ایم.

پیمان پاک یادآور شد: صدور خدمات فنی و مهندسی در سال‌های اخیر رشد داشته که بیشترین میزان آن در عراق بوده است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران همچنین از برگزاری نشست تجاری با قطر خبر داد و گفت: با کمک اتاق مشترک ایران و قطر ۷۰ نفر از تجار ایرانی با تجار این کشور آشنا شدند.

معاون وزیر صمت ادامه داد: یکی از درخواست‌های امیر قطر برگزاری نمایشگاه فرش و صنایع دستی در این کشور است که فرصت خوبی برای صادرات به این کشور خواهد بود.

پیمان پاک اضافه کرد: همزمان با جام جهانی فوتبال قطر، نمایشگاه عرضه کالای ایرانی در قطر برگزار خواهد شد که با استقبال مسؤولان کشور مواجه شده است.

وی همچنین به رشد ۱۰۰ درصدی صادرات به ترکیه در سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و گفت: در سه ماهه نخست امسال این روند ادامه داشته است.

وی گفت: در موضوع ترکیه و صادرات به این کشور، استان به استان در حال کار کردن با شرکت‌ها هستیم و یک توافق‌نامه تهاتر با این کشور در حال نهایی شدن است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین مشکل اصلی در توسعه تجارت با افغانستان را موضوعاتی همچون کانتینرها و پرداخت پول برشمرد و گفت: طرف افغانی هنوز تسلط کافی بر این موضوعات نیافته است، با این وجود همه مسائل تجارت با این کشور تحت مدیریت واحد نماینده ویژه رئیس جمهور در حال اجرا شدن است.

پیمان‌پاک خاطرنشان کرد: افغانستان ذخایر معدنی خوبی به‌ویژه در زمینه سنگ آهن دارد و ما به طور ویژه در منطقه سنگان در نزدیک مرز افغانستان به دنبال استخراج سنگ آهن و در مقابل صادرات برخی مواد به این کشور هستیم.