جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

غلامحسین شافعی : “اقتصاد ملی با ارتباط بخش خصوصی و مجلس در مسیر درست هدایت می شود”

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ارتباط سازنده میان بخش خصوصی و مجلس گفت: اتاق ایران وظیفه دارد در تعامل با نمایندگان قوا و بخصوص نمایندگان مجلس، آنان را در صورت لزوم از لحاظ ارائه اطلاعات تخصصی مفید بهره‌مند کند تا به صورت همه‌جانبه اقتصاد ملّی را در مسیر درست هدایت کنند.

به گزارش از اتاق بازرگانی ایران، «غلامحسین شافعی» به وجود شرایط ویژه در کشور اشاره کرد و افزود: آنچه امروز لازم است مورد عنایت و توجه قرار گیرد، اقتصاد کشور است و این امر در سایه برنامه‌ریزی درست، همکاری و تلاش قوای سه گانه، بخش خصوصی و تعاونی و البته هم‌افزایی و اتحاد امکان‌پذیر است.

وی اظهار داشت: رسالت اصلی و سنگین بخش خصوصی براساس وظیفه‌ای که قانون برعهده‌اش قرار گرفته، این است که تلاش کند نظرات کارشناسی و تخصصی خود را در همه حوزه‌های متنوع اقتصادی با بهره‌گیری از دیدگاه‌های فعالان اقتصادی واقعی به‌عنوان مشاوره آگاه به مسائل روز و تحولات، صدیق، مشفق و منصف ارائه کند. اتاق‌ها در شرایط جدید کشور، به انجام این وظیفه تاکید مجدّانه و متعهدانه دارند و برای کمک به اقتصاد ملّی خود را در کنار دولت و مجلس می‌بینند.

شافعی ادامه داد: چند روز قبل، دقایقی تقطیع شده از یک جلسه خصوصی با تعدادی از رؤسای کمیسیون‌های اتاق ایران و برخی از اعضای هیأت رئیسه که در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ برگزار شده بود که توسط افرادی غرض‌ورز از داخل اتاق با مقاصدی خاص منتشر شد که سوءبرداشت‌ها و واکنش‌هایی را به دنبال داشته است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به ویدئوی مذکور گفت: مقصود از آنچه به عنوان ذهنیت خالی بعضی از نمایندگان در سخنان من در جلسه مطرح شده، اطلاعات ناکافی از مسائل تخصصی اقتصادی است. بدیهی است، افراد براساس تجربه و تخصّص خود ممکن است با برخی موضوعات دیگر غیرمرتبط، ناآشنا و یا کم‌اطلاع باشند.

وی ادامه داد: در همین رابطه و طبق قانون، اتاق ایران وظیفه دارد به عنوان مشاور قوا در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی و غیره در تعامل با نمایندگان قوا و بخصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی آنان را در صورت لزوم از لحاظ ارائه اطلاعات تخصصی مفید تامین کرده و البته این تعامل دو سویه است تا به صورت همه‌جانبه اقتصاد ملّی را در مسیر درست هدایت کنند.

شافعی به ارتباط مستمر و سازنده میان بخش خصوصی و مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: مجموعه اتاق بازرگانی به‌ویژه رؤسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، روسای فهیم تشکّل‌ها، کمیسیون‌های اتاق ایران و اتاق‌های مشترک بازرگانی همواره رابطه مطلوب و سازنده‌ای با نمایندگان مجلس داشته‌اند که حاصل آن اقدامات مؤثر نمایندگان در اقتصاد کشور بوده است. از جمله این اقدامات می‌توان به قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴، قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، قانون رفع موانع تولید و غیره اشاره کرد که همگی اقداماتی بنیادین بوده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی ایران در ادامه افزود: برخی افراد که به دنبال مقاصد خاص شخصی هستند باید در نظر داشته باشند که فعالان اقتصادی و هیأت نمایندگان اتاق ایران به عنوان افراد فهیم و دلسوزان ملت شریف ایران با این رویه‌ها مخالف بوده و خود می‌دانند که راه صواب کشور از چه مسیری باید عبور کند.

وی در پایان با ابراز تأسف از بی‌اخلاقی صورت گرفته و تسری مسائل داخلی اتاق به جامعه تأکید کرد: تعامل و همکاری سازنده اتاق ایران با قوه مقننه همواره ادامه خواهد داشت و اقدامات نسنجیده و تفرقه‌افکنانه خللی بر آن وارد نخواهد کرد.