جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

مدافع تولید با تکنولوژی بالا هستیم

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید با کیفیت و استاندارد در سایه فعالیت دانش بنیان صورت می گیرد، گفت: مدافع تولید با تکنولوژی بالا در کشور هستیم.

علیرضا مهاجر سه شنبه ۲۴ خردادماه در همایش بین المللی گروه آدینه که در شرکت آرمان سبز آدینه واقع در شهرک صنعتی مامونیه شهرستان زرندیه برگزار شد، با تاکید بر امنیت غذایی در حوزه کشاورزی اظهار کرد: فرهنگ تولید بر مبنای تجارت است و باید سازوکاری فراهم کرد که تولید جنبه تجاری پیدا کند.

وی کشاورزی را اولویت اصلی در حوزه تولید دانست و افزود: تامین مواد غذایی، وابسته به فعالیت در حوزه کشاورزی است و از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که با تغذیه مردم سروکار دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به خشک بودن منطقه ایران، اظهار کرد: کاهش اراضی زیر کشت، یک چالش است و تا ۱۰ سال آینده پیش بینی می شود که به دلیل کمبود منابع آبی، میزان سطح زیر کشت در حوزه کشاورزی کاهش یابد.

وی به شرایط تحریمی و همزمانی با خشکسالی اشاره کرد و افزود: باید در حوزه تولیدات کشاورزی به خودکفایی برسیم تا با مشکلاتی که وجود دارد و جنگی که بین برخی کشورهای منطقه بوجود آمده کمبودی در تولیدات کشاورزی وجود نداشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه ایرانی بودن و مسلمان بودن دو ویژگی مهمی است که دنیا درصدد است از ملت ایران بگیرد، گفت: تامین مواد غذایی در شرایط سخت مهمترین موضوعی است که در امنیت غذایی حائز اهمیت است، در واقع تامین مواد غذایی در شرایط عادی هنر نیست.

معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: باید به دنبال تولید و تکنولوژی در سطح جهانی باشیم تا کشاورز بتواند تولید خود را براساس تکنولوژی روز دنیا انجام دهد. تولید باید استانداردهای جهانی را داشته باشد در غیر این صورت باید به سمت واردات حرکت کنیم تا کالای با کیفیت به مردم ارائه شود.

وی با تاکید بر اینکه امیدآفرینی و ایده پردازی نقش بسزایی در ارتقای تولید دارد، فزود: تولید با کیفیت و استاندارد در سایه فعالیت دانش بنیان صورت می گیرد. هر فردی که نتواند تولید استاندارد داشته باشد باید حذف شود. اگر این حذف صورت نگیرد تولید داخل را از دست می دهیم و باید دست به واردات بزنیم بنابراین مدافع تولید با تکنولوژی بالا در کشور هستیم.

وی در خصوص عادلانه کردن یارانه ها گفت: دولت شرایطی را فراهم کرده است که بخش تولید به دلیل کمبود نقدینگی دچار مشکل نشود و تسهیلاتی را در نظر گرفته است که کارآفرینان بتوانند با دریافت آن کمترین آسیب را ببیند.

مهاجر با اشاره به مانع زدایی در اعطای تسهیلات بانکی گفت: شرایطی در سیستم بانکی فراهم شده تا ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات با نرخ بهره پایین برای حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی اعطا شود.

وی با تاکید بر اینکه خشکسالی سالهاست مشکلات جدی در پی داشته است، افزود: امروز در دنیای مدرن، کشاورزی و تامین مواد غذایی در اولویت است و باید بتوانیم تولید مواد غذایی را در داخل کشور مدیریت کنیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: براساس آمارها در حال حاضر ۷۵ درصد اراضی کشاورزی زیر ۵ هکتار است و تا ۱۰ سال آینده ۹۰ درصد اراضی به زیر سه هکتار خواهد شد به همین منظور اصلاح اراضی کشاورزی باید در اولویت مجلس و دولت قرار گیرد.

مهاجر گفت: امیدآفرینی بر کارآفرینی ارجحیت دارد و مدیریت این مجموعه تولیدی به دنبال امیدآفرینی و رونق تولید در کشور است که به مراتب از کارآفرینی بالاتر است.

منبع:ایسنا