جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

گزارش ملاقات هیات مدیره اتاق ایران و چین با ریاست اتاق بازرگانی ایران

مجید رضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین به همراه هیات مدیره این اتاق روز  چهارشنبه مورخ 25 بهمن1402 در جلسه با ریاست اتاق بازرگانی ایران، صمد حسن زاده  ملاقات کرد.

رئیس اتاق ایران و چین ضمن تبریک جهت انتصاب ریاست جدید اتاق بازرگانی ایران نسبت به گشایش فصل جدیدی در فعالیتهای این اتاق ابراز امیدواری کرد و ارائه مختصری از خدمات اتاق ایران و چین و دفتر نمایندگی این اتاق که در سال جاری در شهر شانگهای چین بازگشایی شده پرداخت.

مجیدرضا حریری گفت در حال حاضر اتاق ایران و چین  این آمادگی را دارد تا نمایشگاه دائمی کالای ایرانی را در چین راه اندازی نماید و از جمله پروژه هایی که در این راستا در حال انجام و بررسی است حضور در پلتفرمهای خرده فروشی و عمده فروشی آنلاین، استفاده از سرمایه گذاران چینی می باشد.

صمد حسن زاده، رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به سهم تجارت50 درصدی ایران با چین، نقش اتاق مشترک را مهم دانسته و گفت ما میدانیم که در جامعه بین الملل همدلی و حمایت مرزی بین اتاق ایران و اتاق مشترک وجود ندارد و در مورد موضوع اتاق ما سعی کردیم در هیات رئیسه برنامه های اتاق متوقف نباشد. ایشان اتاق ایران و چین را فعالترین اتاق مشترک دانست و توضیح داد که این مهم جز با مدیریت و پیگیری رئیس و اعضا هیات مدیره امکان پذیر نبوده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد در برخی مسائل بخش خصوصی باید جایگاه خودش را حفظ کند و نقش اتاق ایران میبایست در تمامی مسائل در کنار تمام تشکلها پررنگ و اساسی و رسمی تر باشد تا بتوانیم مشکلات را به وسیله آشنایی با ادبیات دیپلماسی حل نموده و در شکوفایی اقتصاد کشور نقش موثر داشته باشیم. به همین دلیل تصمیم داریم از برگزاری دوره های آموزشی جهت تجار حمایت بیشتری نماییم.

وی با تاکید بر اهمیت کشور چین به جهت بازار بزرگ مصرفی که دارد گفت ایران امکانات لازم را دارد تا در خصوص تامین نیازهای بازار چین از جمله مواد معدنی و کالای ساخته شده نقش اساسی داشته باشد و این فرصت برای معرفی ایران در بزرگترین بازارهای دنیا وجود دارد.

رئیس اتاق ایران و چین در پایان نسبت به حمایت اتاق ایران در جهت برنامه ریزی بهتر در حوزه های انرژی، حمل و نقل، معادن و نیروی انسانی تاکید نمود و بیان کرد برنامه های آموزشی و ارتقا به خصوص در حوزه دانشگاه باید انجام شود تا نسل جوان پویاتر از قبل در صحنه اقتصادی وارد شوند و در جهت ارتقا تجارت با چین در زمینه تحقیقات و پژوهش های بازار از این نیروی جوان میشود استفاده نمود.

سیدحامد عسکری، معاون امور بین الملل اتاق گفت نظام حکمرانی کشور دارای ظرفیتهای بسیاری است  منوط به اینکه شناخت وجود داشته باشد و نقطه ضعف بخش خصوصی اینست که فرهنگ و ادبیات نظام حکمرانی را نمی شناسد. وظایف جدی اتاق ایران در حوزه بین الملل سیاستگذاری و اتاقهای مشترک در جایگاه اجرا قرار دارند و ما باید با اتاقهای مشترک برنامه داشته باشیم و طی چند ماه گذشته نمونه برنامه های استراتژیک  شامل مشخص کردن ماموریتها، برنامه ها واهداف تدوین نموده ایم.