جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

گزارش نشست اتاق مشترک ایران و چین با سرکنسول و رایزن بازرگانی جدید ایران در شانگهای با حضور مدیر کل دفتر امور نمایندگیهای سازمان توسعه تجارت مورخ 27 مرداد94

نشست اتاق مشترک ایران و چین با با سرکنسول و رایزن بازرگانی  جدید ایران در شانگهای با حضور مدیر کل دفتر امور نمایندگیهای  سازمان توسعه تجارت  به منظور بررسی مشکلات صادرات و واردات  به چین روز سه شنبه ۲۷ مرداد ۹۴  برگزار گردید.
، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، انتصاب علیرضا ایروش به عنوان سرکنسول جدید و علی دهقانی بعنوان رایزن بازرگانی ایران در شانگهای را مهم ارزیابی کرد و گفت: به لحاظ اهمیت روابط سیاسی و همچنین حجم مبادلات تجاری، چین اولین کشوری است که دو رایزن بازرگانی را در شهرهای پکن و شانگهای پذیرا خواهد بود.
عسگر اولادی هدف از این نشست را معرفی سرکنسول و رایزن بازرگانی به اعضاء و ارتباط بیشتر برای تسریع در روابط واحدهای تجاری دو کشور عنوان کرد و گفت: اعضاء اتاق مشترک می توانند با ارسال درخواست مکتوب به دبیرخانه نیازها و امکاناتی که اتاق مشترک می تواند در اختیار آنها قرار دهد را مطالبه نمایند.
در ادامه مجیدرضا حریری سهم ایران از تجارت جهانی را کمتر از ۴دهم درصد عنوان کرد و گفت: استراتژی ایران از سال ۲۰۰۶ تاکنون که همواره در دیدارها و سفرهای مختلف با مورد تاکید قرار گرفته است، اهمیت صادرات به چین می باشد.
حریری درخواست کالای بی کیفیت توسط تجار ایرانی و همچنین قاچاق کالای کم ارزش به داخل کشور را عامل اصلی نارضایتی مصرف کنندگان محصولات چینی خاطر نشان کرد و گفت: تغییر فضا برای تولید مشترک با چین و حضور سرمایه گذاران چینی در کنار تولید کنندگان داخلی مد نظر قرار گرفته است و امیدواریم بزودی نسبت صادرات غیرنفتی ایران به چین افزایش یابد زیرا سیاست چین هم استفاده از کالاهای غیر چینی است.
نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین افزود: ارتباط اینترنتی با فروشندگان چینی که، عدم تنظیم قرارداد بر مبنای قوانین اینکوترمز و تجارت بین المللی، نداشتن اطلاعات کافی بازرگانی مانند، بیمه، بازرسی، گمرک و حمل و نقل مشکلات بسیاری را برای تجاری که بصورت سنتی کار می کنند وجود دارد و امکان کلاهبرداری را افزایش می دهد.
علی اکبر خدایی دبیرکل اتحادیه صادرکنندگان آبزیان ایران رویکرد این اتحادیه را بر مبنای صادرات عنوان کرد و گفت: اکنون از ۱۶۴ میلیون دلار صادرات آبزیان ایرانی به ۴۴ کشور دنیا و ۸۸ میلیون دلار آن به چین، بوده است و اما مشکلات و مسائلی مانند نبود دفاتر نمایندگی، تعرفه ۱۳الی ۱۸ درصدی برای آبزیان ایرانی، آمار صادرات به این کشور را تحت تاثیر قرار داده است.
موانعی مانند واریزهای ناموفق در چین، در دسترس نبودن آمار و اطلاعات دقیق صادرات و واردات به این کشور، نبودن ابزار تجارت بین الملل برای مبادله و تجارت با تجار پرسابقه و واحدهای صنعتی مورد تایید، از جمله درخواست های اعضاء مشترک اتاق ایران و چین از رایزن بازرگانی ایران در شانگهای بود.
در پایان علی دهقان، رایزن بازرگانی ایران که هفته های آینده در شانگهای مستقر خواهد شد در پاسخ به سوالات و موارد مطرح شده اعضاء شرکت کننده در نشست گفت: برنامه های رایزن بازرگانی از طریق مدیرکل دفتر نمایندگی سازمان توسعه تجارت و اتاق مشترک ایران و چین، اطلاع رسانی خواهد شد و در نظر داریم اعتبار سنجی تجار چینی، اطلاع رسانی درخصوص تصمیمات و اخبار اقتصادی این کشور را به اطلاع تجار و بازرگانان برسانیم.