پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

1- جغرافیا:

 • مساحت: 187.693 هزار کیلومتر مربع
 • موقعیت ژئو پلتیک: استان هبی، که پکن را احاطه کرده است، مساحت 188 هزار کیلومتر مربع را پوشش می دهد. پایتخت آن Shijiazhuang در 283 کیلومتری شمال پکن قرار دارد. این استان تیانجینگ و دریای Bohai در شرق و استان های شاندونگ و هنان در جنوب را به هم متصل میکند. این استان در امتداد کوه های تایگان و همسایگان استان شانشی در غرب قرار دارد و دارای مرز مشترک با منطقه مستقل مغولستان در شمال میباشد و همچنین با شمال شرق استان لیائونینگ هم مرز است.

مکان نگاری دامنه های هبی از شمال غربی تا جنوب شرقی با شکل های پیچیده و متنوع. هبی استانی با دریاچه ها، دشت ها، تپه ها و فلات ها است و دارای مقدار زیادی از منابع طبیعی و گوناگون است.

 • مرکز استان: Shijiazhuang
 • شهرهای مهم: Chengde،Baoding ،Qinhuangdao ، Tangshan، Handan، Shijiazhuang و  Zhangjiakou

2- جمعیت:

 • میزان جمعیت: 75 میلیون و 900 هزار نفر (2019)

3- منابع و محیط زیست

 • منابع: هبی منابع زیادی دارد. نزدیک 40 ماده معدنی یافت شده در این استان در میان پنج رتبه بالای مواد معدنی یافت شده در مناطق مختلف چین قرار دارد. ذخایر نفت و گاز در سرتاسر مناطق نفتی Jizhong، Dagang و Jidong، در امتداد و در زیر دریای Bohai گسترش یافته است. Zhangjiakou و Chengde رتبه دوم ملی پایگاه انرژی خورشیدی هستند. منطقه Bashang  دارای ذخایر انرژی بادی 17 میلیون کیلووات و اولین پایگاه ملی با قدرت باد دو میلیون کیلووات میباشد. بیش از 1100 کیلومتر مربع از منطقه ساحلی، پشتیبان مهم منبع زمینی است.
 • محیط زیست: مقامات محلی، ساختمان های زیربنایی را تقویت کرده اند و پوشش سبز را گسترش داده اند و به دنبال ایجاد یک محیط دوستانه هستند.

با قرار گرفتن پایتخت استان هبی در حاشیه بندر Bohai و همسایه بودن با پکن و تیانجین، این استان دارای اهمیت استراتژیک میباشد.

در  جهت پاسخ به نیاز بازدیدکنندگان و بهبود محیط زندگی برای مردم محلی، استانداری، پروژه هایی را برای تغییر ظاهر و زیبایی محیط زیست اجرا کرده است.

پس از سالها تلاش این استان اکنون دارای مناطق سبز و یک مجتمع 57 کیلومتری با رودخانه و 22 پارک میباشد.

وضعیت اقتصاد

شاخص های اقتصادیارزش( 2019)رشد سالانه (درصد)
تولید ناخالص داخلی (میلیارد یوان)5/3.5108/6
صنایع اولیه (میلیارد یوان)8/3516/1
صنایع ثانویه (میلیارد یوان)7/1.3599/4
صنایع ثالث (میلیارد یوان)4/1.7934/9
تورم (شاخص بهای مصرفی، %)3

5-صنایع:

هبی یک استان صنعتی است. سه شرکت آن، Hebei Steel and Iron Group،Jizhong Energy Group و Kailuan Group در میان 500 شرکت برتر جهانی قرار دارند و 24 شرکت آن به رتبه ههای بالای 500 در کشور چین رسیده است. ظرفیت فولاد و آهن هبی بیش از یک پنجم کل کشور را تشکیل می دهد و میزان تولیدشان برای 15 سال متوالی رتبه اول را بدست آورد. هبی به سازگاری استراتژیک در ساختار صنعتی فولاد و آهن متعهد است، به طور فعال ظرفیت بیش از حد را محدود می کند و عقب ماندگی خود در امکانات تولید فولاد و آهن را از بین برده است. هبی از مرکز بزرگ فولاد به قویترین مرکز تبدیل شده است. در سال 2015، شرکت Hebei Steel Group، دومین شرکت قدرتمند چین بود.

6-کشاورزی:

هبی دارای یک مرکز بزرگ کشاورزی است. در سال 2015، میزان تولید دانه 64/33 میلیون کیلوگرم بود. این استان به سرعت مدرنیزه سازی و صنعتی شدن کشاورزی را توسعه می دهد و بیشترین سهم صنایع دامداری، تولید سبزیجات و میوه ها را به خود اختصاص می دهد که 70 درصد از ارزش کشاورزی هبی را تشکیل میدهد. هبی دارای 23 میوه منطقه ای، از جمله Jinzhou Ya-pear و Zanhuang Chinese-dates است. بعضی از شرکت های پیشرو در زمینه کشاورزی صنعتی مانند “Lulu” و Chengde  نیز در هبی راه اندازی شدند.

7- صنایع و ساخت و ساز:

در سال 2018 ارزش افزوده هبی در بخش صنایع با میانگین رشد سالانه 55/8 درصدی برابر با 10.930 (100 میلیون یوان) و ارزش افزوده بخش ساخت و ساز با میانگین رشد سالانه 81/10 درصدی 1.008 (100 میلیوان یوان) بود.

8- حمل و نقل، پست و ارتباطات

از آنجایی که هبی پکن را احاطه میکند، بسیاری از خطوط مهم راه آهن که از پکن عبور می کنند از طریق کمربند استانی عبور می کنند. راه آهن Jingguang (که پکن را به گوانگجو متصل میکند) یکی از مهمترین موارد است که از شهر های بزرگی مانند Baoding، Shijiazhuang، Xingtai و Handan از شمال به جنوب هبی عبور می کند. دیگر راه آهن های مهم عبارتند از: Jingjiu  (که پکن را به کوولون متصل میکند)، راه آهن Jinghu  (که از پکن را به شانگهای متصل میکند)، راه آهن Jingha  (که پکن را به هاربین) متصل می کند و راه آهن Jingbao  (که پکن را به باتوتو متصل می کند).

هبی از پیشرفت بزرگراه در چین عقب نمانده است. به سمت هر شهری در هبی، به جز Chengde، بزرگراه هایی در حدود 2000 کیلومتر وجود دارد. طول تمام بزرگراه ها در هبی حدود 33/19 (10.000 کیلومتر) است.

علاوه بر راه آهن و بزرگراه، تعدادی بندر در امتداد دریای Bohai، از جمله Qinhuangdao (دومین بندر شلوغ در چین با ظرفیت بیش از 100 میلیون تن)، Huanghua و Jingtang در هبی وجود دارد.

فرودگاهZhengding  درShijiazhuang  مرکز حمل و نقل هوایی استان، با پرواز های داخلی و بین المللی است.

9- سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و توسعه املاک و مستغلات

سرمایه گذاری هبی در بخش دارایی های ثابت در سال 2019 به 96/102% و سرمایه گذاری در بخش توسعه املاک و مستغلات به 7/106% در سال 2018 رسید .

10- بازار مصرف:

سرانه درآمد سالانه خانوارهای شهری در سال 2019 به 35.738 یورو (4/8+ درصد) رسیده است. مراکز اصلی خرده فروشی در Shijiazhuang،Tangshan  و Baoding واقع شده اند.

هبی به عنوان مرکز توزیع مناطق شمال شرقی، شمال غربی و شمالی چین عمل می کند. عمده فروشی ها و مراکز خرید در هبی عبارتند از: Shijiazhuang Beiguo Commercial City، Tangshan Department Store Shijiazhuang Dongfang City Plaza و غیره. بسیاری از سوپرمارکت های خارجی از جمله: Carrefour از فرانسه، Trust-Mart از تایوان در هبی سرمایه گذاری کرده اند. در این استان فروشگاه های زنجیره ای سوپرمارکت و لجستیک و خدمات مرتبط به آن، به سرعت در حال توسعه هستند.

11- روابط اقتصادی خارجی و گردشگری

روابط اقتصادی خارجی: هبی یکی از استان های برتر در تجارت خارجی است. این استان روابط اقتصادی و تجاری را با بیش از 200 کشور و منطقه جهان برقرار کرده است. این شرکت ده ها تن از محصولات صادراتی را با مارک های مستقل متعلق به خود مانند Great Wall Motor، محصولاتYingli photovoltaic ، Daika hub، داروخانه North China وHuida Ceramic تولید می کند. در سال 2015 ارزش کل واردات و صادرات استان به 24/319 میلیارد یوان رسید. هبی استراتژی “پیشرفت جهانی” را اجرا کرده که صنایع رقابتی مانند فولاد، سیمان و شیشه را برای توسعه در خارج از کشور هدایت میکند. شرکت Delong 24 میلیارد در شرکت تایلندی Thai baht را در پروژه ای که می تواند 600 هزار تن کویل تولید کند سرمایه گذاری کرده است. نیروگاه باتری 400 مگاواتی انرژی خورشیدی Jing’an در پنانگ مالزی تکمیل شده و در حال حاضر عملیاتی است.

بازارهای عمده صادراتی این استان آمریکا، روسیه ، کره جنوبی ، ژاپن و هند هستند . پنبه، نخ ، پارچه، آهن و فولاد و محصولات الکتریکی و مکانیکی عمده اقلام صادراتی این استان هستند . صادرات این استان به هنگ کنگ در سال 2018 با رشد 2 درصدی به 683 میلیون دلار آمریکا رسید .

عمده واردات محصولات اولیه این استان از جمله مواد خام و منابع از استرالیا ، برزیل ، آمریکا ، آلمان و کره جنوبی صورت می گیرد .

گردشگری: هبی دارای جاذبه های گردشگری متعددی است. دیوار بزرگ (که در سایت میراث جهانی در سال 1987 برگزیده شد)، از قسمت شمالی استان عبور میکند و بخش دیگر آن نیز در جنوب غربی پکن وجود دارد؛ مکانهای مهم در امتداد دیوار هبی شامل گذر Shanhaiguan در Qinhuangdao در شرق و گذر Zijingguan در نزدیکی Yixian در غرب میشود. سایر مکانهای مهم توریستی، مقبره های غربی و شرقی Qing (که در سال 2000 به عنوان میراث جهانی نامگذاری شده اند)، به ترتیب در جنوب غربی و شرق پکن قرار دارند؛ و Bishu Shanzhuang (محل اقامت تابستانی امپراتورهای Qing و سایر مکان های تاریخی در شمال شرقی Chengde به عنوان سایت میراث جهانی [1994] نامیده شدند).

 2019درصد تغییر
تعداد گردشگران داخلی (میلیون نفر )7805/15 +
تعداد گرداشگران خارجی  (میلیون نفر )88/19/6 +
درآمد حاصله (میلیون دلار)9402/10 +

12- استانداردهای معیشتی، اشتغال و امنیت اجتماعی

 • استاندارد معیشتی: تعداد موسسات مراقبت های بهداشتی هبی در سال 2018 به 85.088 و  مراکز بهداشتی درمانی هبی به 1385 مرکز رسید .
 • اشتغال: تعداد افراد شاغل در هبی در سال 2018 به 3/550 (10 هزار نفر) رسید. نرخ بیکاری نیز 3/3% محاسبه شد.
 • امنیت اجتماعی:

میزان هزینه در بخش امنیت اجتماعی استان در سال 2018 برابر با 84/1.137 (100 میلیون یوان) بود.

13- آموزش، علم و فناوری، فرهنگ

 • آموزش: تعداد مراکز آموزش عالی استان در سال 2018 با میانگین رشد سالانه 55/2 درصدی به 122 رسید.
 • علم و فناوری: در سال 2018 میزان هزینه های صرف شده در بخش تحقیق و توسعه با میانگین رشد سالانه 71/20 درصدی به  82/3 میلیون (10.000 یوان) رسید.
 • فرهنگ: هبی از لحاظ زبانی و فرهنگی بخشی از منطقه گویش ماندارین شمالی است و بسیاری از ویژگی های آن فرهنگ منطقه ای را به اشتراک می گذارد. زندگی در قسمت شمالی منطقه Sinitic، که مورد تهاجم قبایل بدوی و فشار سیاسی قرار گرفته بود، مردم هبی را به مردمی منظم، مطیع و بدون شکایت تبدیل کرده است.

از جمله غذاهای آنها میتوان به: کیک گندم، گوشت گوسفند و بشقاب لوبیا اشاره کرد.

این استان دارای اجرای اپرا و نمایش های محلی میباشد که توسط هنرمندان متعدد هنر و تئاتر در استان به نمایش گذاشته میشود.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email