پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

1- جغرافیا:

 • مساحت: 11میلیون و نهصد و هفده هزار کیلومتر مربع (2019)
 • موقعیت ژئو پلتیک: تیانجین یکی از چهار شهر بزرگ چین است که از سوی دولت مرکزی اداره می شود. این استان در مجاورت پکن، شانگهای و چونگکینگ و در قسمت داخلی منطقه اقتصادی بندر بوهی که یکی از بزرگترین مناطق اقتصادی چین است، قرار گرفته.
  این شهر در سال 1404 در شمال شرق چین تاسیس شده است.
  این استان به مساحت حدودا” 12هزار کیلومتر مربع  یکی از بزرگترین شهرهای ساحلی و نیز مرکز مواصلاتی و یکی از بنادر دریایی واقع در شمال چین می باشد.
  آب و هوای این استان اقلیمی قاره ای و مرطوب می باشد و دارای چهار فصل متفاوت میباشد. هوای این استان در بهار خشک و همراه باوزش باد و دمای هوا بسیار متغیر است. تابستان ها بسیار گرم و شرجی معمولا” همراه با بارش باران میباشد در پاییز معمولا هوا صاف و آفتابی است و میانگین دمای هوا در کل سال 12 الی 13 درجه سانتیگراد و در ماه ژانویه 4- الی 5- درجه سانتیگراد و در جولای  25 الی 26 درجه سانتیگراد است. میانگین بارش باران در این استان سالانه 1/559 میلیمتر میباشد.
 • مرکز استان: تیانجین
 • شهرهای مهم: Tianjin، Jinghai، Baodi، Jizhou (Jixian)، Ninghe (Lutai)

2- جمعیت:

 • میزان جمعیت:  15 میلیون و ششصد و بیست هزار نفر (2019)

3- منابع و محیط زیست

تیانجین دارای منابع غنی از منابع طبیعی از قبیل خاک، نفت، گاز، نمک دریا، مواد معدنی و منابع  زمین گرمایی است.

 • منابع زمین: تیانجین 9/7169 کیلومتر مربع زمین برای استفاده کشاورزی، 2/60 درصد از کل زمین مساحت تیانجین 3/4497 کیلومتر مربع زمین های زراعی می باشد. در منطقه جدید تیانجین بینهای، حدود 1200 کیلومتر مربع از زمین های حاصلخیز وجود دارد.
 • منابع نفت و گاز: میدان نفتی بوهایی و داگنگ مناطق نفت و گاز مهمی در چین هستند که ذخایر ثابت به میزان میلیارد تن نفت را فراهم می کنند. مساحت این میدان ها بیش از 100 کیلومتر مربع است و تولید سالانه نفت خام طبیعی آنها در سال 2010 به 3273/33 میلیون تن رسیده است. ذخایر زمین شناسی اثبات شده از گاز طبیعی بیش از 150 میلیارد متر مکعب است. در سال 2010، تولید سالانه گاز طبیعی به 719/1 میلیارد متر مکعب رسید.
 • منابع نمکی دریایی: Changlu Salt Field، معروف ترین پایگاه تولید نمک دریا در چین، در تیانجین واقع شده است. در سال 2010، این نواحی نمکی حدود076/2 میلیون تن نمک خام تولید میشود.
 • منابع مواد معدنی: بیش از 20 نوع از مواد معدنی فلزی وجود دارد، از جمله جیمبوئیت، منگنز، طلا، تنگستن، مولیبدن، مس، روی، آهن و غیره. مواد معدنی غیر فلزی شامل آهک سیمان، باریت، سنگ انباشته، سنگ مرمر، سنگ طبیعی، بنفش خاک رس، سنگ پزشکی و غیره. همه آنها ارزش های بهره برداری بالایی دارند.
 • منابع زمین گرمایی: ده مناطق با منابع زمین گرمایی کشف شده است، با مساحت کل 2434 کیلومتر مربع؛ دمای آب از 30 درجه سانتی گراد تا 90 درجه سانتیگراد است.

وضعیت اقتصاد:

شاخص های اقتصادیارزش (2019)رشد سالانه (درصد)
تولید ناخالص داخلی (میلیارد یوان)4/14108/4
صنایع اولیه (میلیارد یوان)5/182/0
صنایع ثانویه (میلیارد یوان)9/4962/3
صنایع ثالث (میلیارد یوان)8959/5
تورم (شاخص بهای مصرفی، %)7/2

5-صنایع:
تیانجین به عنوان زادگاه صنعت مکانیک مدرن چین و صنعت نساجی، یک مرکز مهم صنعتی در چین است. با این حال، با رشد سریع بخش خدمات، سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی در سال های اخیر به تدریج کاهش یافته است.

توسعه صنعتی تیانجین بسیار متکی به رشد سریع صنعت فناوری پیشرفته و جدید است – الکترونیک و فناوری اطلاعات به ویژه. در سال 2017، ارزش افزوده صنعت با تکنولوژی بالا، حدود 65 درصد کل ارزش افزوده تولیدی صنعتی در تیانجین را به خود اختصاص داده است. تعدادی از شرکت های با تکنولوژی بالا مانند (GMCC) ، گروه (Jinyao)، (Guard Group Co. Ltd.) و (Tasly Group) بسیار رقابتی شده اند.

شرکت های خارجی سرمایه گذاری (FIE) از جمله هنگ کنگ و تایوان، به خصوص در صنعت فناوری پیشرفته و جدید، به طور عمده به رشد صنعت تیانجین کمک کرده اند. در سال 2017، ارزش تولید صنعتی شرکت های خارجی سرمایه گذاری 31 درصد از ارزش افزوده صنعتی تیانجین را به خود اختصاص داده است و در سال 2017، موسسات کوچک و متوسط 75 درصد کل درآمد را تشکیل داد که 41 درصد از کل تولید ماشین آلات را شامل میشد.

6-کشاورزی:
تیانجین بخاطر برنج چیوزان همراه با کیک زرد، ماهی چینی، ماکرل های اسپانیایی، چیپس ماهی مشهور است. تیانجین مقدار زیادی کالباس چینی، لوبیا و سبزی را صادر می کند.

7- صنایع و ساخت و ساز:

در دسامبر 2018، رشد ارزش افزوده صنعتی در تیانجین با تغییرات 2/3- ٪ نسبت به دوره مشابه سال گذشته بود. گرچه رشد ارزش افزوده صنعتی در تیانجین در ماه های اخیر به طور قابل ملاحظه ای نوسان داشت، اما از ماه دسامبر 2012 تا نوامبر 2018، روند تغییرات 2/3- درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته در نوامبر 2018 کاهش داشت.

8- حمل و نقل، پست و ارتباطات

ورود و خروج از شهر به دلیل سیستم حمل و نقل به خوبی برنامه ریزی شده است. در بندر تیانجین، که بزرگترین بندر صنعتی در چین است، مجموعه ای از مسیرهای بین المللی و داخلی دریایی وجود دارد. اگر شما قصد دارید به هواپیما برسید، فرودگاه بین المللی تیانجین بینهای، سرویس عالی ارائه می دهد. هواپیما دارای مسیرهایی است که به بسیاری از شهرهای اصلی چین و همچنین شهرهای اروپا و امریکا رسیده است. البته، راه زمینی ورود به تیانجین نیز گزینه دیگری است، در حالیکه قطارها یا اتوبوس های قدیمی جایگزین های دیگری دارند.

در سال 2018، طول راه آهن تیانجین 1200 کیلومتر بود. طول بزرگراه های تیانجین در سال 2018 به 16300 کیلومتر و طول آزادراه های این استان به 1300 کیلومتر رسید.

9- سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و توسعه املاک و مستغلات

در سال 2018 ، 1/30٪ از سرمایه گذاری مستقیم خارجی مورد استفاده به بخش تولید و 8/12٪ به بخش خدمات لیزینگ و خدمات بازرگانی اختصاص یافته است.

هنگ کنگ سرمایه گذار برجسته در تیانجین است. در پایان سال 2018 ، سرمایه گذاری استفاده شده از هنگ کنگ به 84 میلیارد دلار آمریکا رسید.

10- بازار مصرف: در سال 2019، درآمد سرانه سالانه در شهر تیانجین از خانوارهای شهری به 46119میلیارد یوان رسید (+ 3/7٪).

برخی از شرکت های بزرگ سوپر مارکت مشهور فروشگاه های زنجیره ای را در تیانجین تاسیس کرده اند که مترو، والمارت و کارفور هستند. شانگهای Lianhua، جیانگ سو Suning، پکن گومه و دیگر شرکت های معروف تجارت داخلی نیز سوپرمارکت ها را در تیانجین تاسیس کردند.

11- روابط اقتصادی خارجی و گردشگری

 • روابط اقتصادی خارجی: عمده صادرات شامل محصولات مکانیکی و الکترونیکی است. بازارهای عمده صادراتی ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن، ویتنام و هنگ کنگ بودند. در سال 2018، صادرات به هنگ کنگ به 60/2 میلیارد دلار یا 4/5 درصد از کل صادرات تیانجین بود.

عمده واردات ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، مواد غذایی غیر خوراکی بود. منابع عمده واردات کره جنوبی، آمریکا، ژاپن، استرالیا و آلمان بود.

 • گردشگری: بدون تردید می گویند که تیانجین دارای قدمت زیادی است. با این حال، مدتها قبل از تاسیس جمهوری خلق چین، توسط مهاجمان خارجی مورد تخریب قرار گرفت. تیانجین توسط نه کشور به اشتراک گذاشته شد: ایتالیا، آلمان، فرانسه، روسیه، بریتانیا، اتریش، ژاپن و بلژیک. این موضوع برای تیانجین و مردمش بسیار دشوار بود، زیرا کشورهای امپریالیستی در آن نشانه هایی داشتند که قابل توجه ترین آنها هزاران ویلا بود. امروزه این ویلاها فضای عجیب و غریبی را در تیانجین به وجود می آورند و زیبایی کل شهر را افزایش می دهند. خوشبختانه با انواع جاذبه های توریستی، تیانجین محل خوبی برای جستجو کردن است. ده جاذبه برتر در تیانجین، که به نام Jinmen Shijing شناخته می شود، عبارتند از Gu Wenhua، دیوار بزرگ Huangyaguan، معبد Dule، رودخانهHaihe، پارک آبی، کوه Panshan، خیابان هتل و خیابان غذا، برج تلویزیون و رادیو تیانجین. در این استان منظره های طبیعی زیبایی نیز وجود دارد.
 2018درصد تغییر
تعداد گردشگران داخلی (میلیون نفر )2661/9+
تعداد گردشگران خارجی (میلیون نفر )2

12- استانداردهای معیشتی، اشتغال و امنیت اجتماعی

 • استاندارد معیشتی: تیانجین دارای بیمارستان های مشهوری است. آنها در انکولوژی بالینی، هماتولوژی، طب سوزنی TCM و ترکیب پزشکی سنتی چینی و غربی و جراحی پیوند پیشرو هستند. در حال حاضر در مجموع 2617 موسسه دارویی وجود دارد که 56 بیمارستان درجه اول را شامل میشود. بخش خدمات سلامت جامعه دارای نرخ پوشش 100 درصد است.
 • اشتغال: تعداد افراد شاغل در سال 2018 به 2600000 نفر رسید و نرخ بیکاری در تیانجین در این سال به 5/3 درصد رسید.
 • امنیت اجتماعی: در سال 2018 ، هزینه های شبکه امنیت اجتماعی با رشد 98/9 درصدی به 46/505 (100 میلیون یوان) رسید .

13- آموزش، علم و فناوری، فرهنگ

 • آموزش: تیانجین برای آموزش عالی مدرن خود شناخته شده است. اولین دانشگاه مدرن چین – دانشگاه پی یانگ (که اکنون به نام دانشگاه تیانجین) و نخستین دانشگاه خصوصی دانشگاه نانکی است. نخستین نخست وزیر جمهوری خلق چین، ژو انلی، دانشجوی دانشگاه نانکی بود. تعداد مراکز آموزش عالی در سال 2018 به 56 مورد رسید.
 • علم و فناوری: هزینه های تحقیق و توسعه در تیانجین در سال 2018  با رشد 87/4 درصدی به 2528761  (10 هزار) یوان رسید .
 • فرهنگ: تیانجین دارای یک فرهنگ منحصر به فرد است که شهر نام مستعار “شانگهای شمال” را به دست آورده است. این نام به معماری اروپایی اشاره دارد. به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای چین، تیانجین بهترین توصیف به عنوان “بزرگترین شهر کوچک در چین” است.

این شهر فوق العاده امن است در اینجا و مردم دوستانه و کنجکاو هستند. مردم محلی به شهر خود بسیار افتخار می کنند و احساس خوبی در جامعه وجود دارد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email