پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

1- جغرافیا:

 • مساحت: بیش از 1 میلیون و 664 هزار و نهصد کیلومتر مربع
 • موقعیت ژئو پلتیک: منطقه خودمختار اویغور سین کیانگ در مسیر راه‌های ارتباطی مهم چین با کشورهای دیگر در غرب آسیا و اروپا (درگذشته جاده ابریشم) قرار گرفته است. سین کیانگ در مرکز سرزمین‌های وسیع در میانه اوراسیا قرار گرفته است و شهر ارومچی مرکز آن به نام شهر دور از اقیانوس خوانده شده است.

سین کیانگ در غرب و شمال با 8 کشور همسایه است و از شرق تا غرب با مغولستان ، روسیه ، قزاقستان ، تاجیکستان ، قرقیزستان ، افغانستان ، پاکستان و هنر هم مرز است. خط مرزی این منطقه بیش از 5400 کیلومتر میباشد. این استان دارای طولانی ترین خط مرزی و بیشترین بنادر خارجی و همچنین ” دارای بزرگترین رودخانه داخلی چین “رودخانه تالی مو ” ، بزرگترین دریاچه آب شیرین داخل کشور به نام ” دریاچه بوستان ” و کم ترین ارتفاع حوضه ” تو روفان ” است. ناحیه خودمختار سینگ کیانگ در شمال غرب چین منطقه خشک و کم آب بوده و اختلاف تغییردرجه حرارت هوا در آن بسیار زیاد است . منطقه آلوتای صاحب پایین ترین رکورد درجه حرارت هوا می باشد ، ولی منطقه ” توروفان ” مدتهای طولانی بالاترین رکورد درجه حرارت هوا در چین را به خود اختصاص داده است. دو سوم مساحت صحراهای چین در  واقع است و در این میان مساحت کویر “تاکلاما کان ” به 330 هزار کیلومتر مربع می رسد که بزگترین صحرا ی چین و دومین صحرای روان جهان به به شمار می رود. کویر ” گوربا توگوت ” واقع در حوضه ” جون گر” این ناحیه دومین صحرای بزرگ چین محسوب می شود .

 • مرکز استان: ارومچی
 • شهرهای مهم: کاشغر، تورفان، کارامی،یینینگ، و شیهزی.

2- جمعیت:

 • میزان جمعیت: ایالت خودمختار سین کیانگ چین بیش از کشور ما وسعت دارد و حدود 25 میلیون و 23 هزار نفر سکنه آن را تشکیل داده‌اند. (2019)

3- منابع و محیط زیست

سین کیانگ از نظر منابع طبیعی بسیار غنی است و نفت فقط یکی از منابع مهم آن به شمار می‌آید و در کویرهای این ایالت منابع نفت و گاز طبیعی و منابع معدنی غنی ذخیره شده است.

پایگاههای انرژی منابع سینگ کیانگ بسیار غنی است و در این منطقه بیش از 130 نوع متفاوت از ذخایر معدنی کشف شده است. میزان ذخیره کشف شده زغال سنگ و نفت سین کیانگ یک سوم میزان کل ذخیره چین را دارد. ذخیره گاز طبیعی این منطقه نیز بسیار غنی است و بزرگترین میدان نفت در شمال غربی چین بوده و دارای دورنمای درخشانی در زمینه استخراج نفت می باشد . طبق آمار ، میدان نفت و گاز منطقه به مساحت 740کیلومتر مربع دارای 20 میلیارد و 800 میلیون تن منابع نفت و 1000 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی می باشد که 30 درصد میزان کل منابع نفت و گاز درداخل چین را تشکیل می دهد و توسط کارشناسان داخلی وخارجی به دریای امید صنعت نفت چین تشبیه می شود. پروژه انتقال گاز غرب به شرق که اکتبر سال جاری به پایان خواهد رسید گاز طبیعی غنی سینگ کیانگ را به شانگهای و مناطق اطراف آن در شرق چین انتقال خواهد داد.
میزان کل منابع ذغال سنگ سین کیانگ بیش از 20 هزار تن است که 40 درصد میزان ذغال سنگ سراسر چین را به خود اختصاص داده و رتبه اول چین میباشد. کارخانه برق بادی منطقه نیز بزرگترین کارخانه برق بادی چین به شمار می رود.

 • منابع آبی: کوه های پر از برف ، قله های پربرف در داخل موجب شکل گیری توده یخ بزرگ ویژگی های خاصی شده است که مخزن آب جامد طبیعی محسوب می شود. سرانه میزان منابع آب در ردیف پیشرو در چین قرار دارد.

میزان منابع آبهای سطحی در این استان در سال 2018 به 8/817 (100 میلیون متر مکعب)، میزان منابع آبهای زیر زمینی در سال 2018 به 497 (100 میلیون متر مکعب) و میزان سرانه منابع آب برای هر نفر به 6/3482 متر رسید.

 • محیط زیست: در سال 2018، سرمایه گذاری در بخش جنگل در سین کیانگ با رشد 66/19 درصدی به 09/1 (10000یوان) رسید.

وضعیت اقتصاد:

شاخص های اقتصادیارزش( 2019)رشد سالانه (درصد)
نرخ رشد
تولید ناخالص داخلی (میلیارد یوان)7/1.3592/6
صنایع اولیه (میلیارد یوان)2/1783/5
صنایع ثانویه (میلیارد یوان)6/4797/3
صنایع ثالث (میلیارد یوان)7021/8
تورم (شاخص بهای مصرفی، %)9/1

5- صنایع:
اقتصاد صنعتی سینگ کیانگ بسرعت توسعه یافته و اکنون یک سیستم صنعتی نسبتا کامل از جمله فولاد ، ذغال سنگ ، نفت ، ماشین آلات ، شیمیایی ، مصالح ساختمانی ، منسوجات ، تولید شکر ، کاغذ سازی ، چرم و سیگار شکل گرفته است. با اعمال برتری های منابع منطقه ای، فراورده ها و صنابع دارای برتری و ویژگی های سینگ کیانگ دراین منطقه ایجاد شده است. اکنون سینگ کیانگ دارای بیش از 60 هزار شرکت صنعتی گوناگون بوده و انواع فراورده های آن به بیش از دوهزار قلم می رسد که زمینه هایی از جمله نفت ، ذغال سنگ ، متالوژی ، نیروی برق ، منسوجات ، صنعت شیمیایی ، ماشین آلات، مصالح ساختمانی و غلات و غیره را در برمی گیرد.

6- کشاورزی:
سینگ کیانگ ” از گرمای کافی و منابع زمینی غنی برخورداراست.مردم محلی با استفاده از مناطق دارای سرچشمه نسبتا خوب آب ، کشاورزی آبادی را خلق کرده اند. 
محصولات کشاورزی سینگ کیانگ عبارتند از گندم ، ذرت ، برنج . محصولات اقتصادی شامل پنبه ، چغندر ، ،گیاه رازک وغیره است. در این میان ، میزان تولید پنبه در چین جایگاه برجسته ای دارد. سینگ کیانگ نیز بزرگترین پایگاه تولید پنبه برای تولید پارچه است که میزان تولید آن بیش از 95 درصد میزان کل چین را دراشغال دارد و کیفیت آن قابل رقابت با پنبه مصر است .سینگ کیانگ از شهرت سرزمین میوه ها برخوردار است. مساحت کشت میوه آن در چین نسبتا زیاد و انواع وکیفیت میوه ها آن نیز بسیار خوب است. میوه های عمده سینگ کیانگ عبارتند از انگور ، خربزه ، هندوانه ، سیب ، گلابی ، زرد آلو، هلو ، انار، گیلاس ، انجیر ، گردو ، بادام وغیره. در این میان ، انگور و هندوانه سینگ کیانگ دارای بوی ویژه بوده و میزان شیرینی آن بالا است.

ظرف سالهای اخیر ، کشاورزی در چین به تدریج به سوی صنعتی شدن توسعه یافته وزنجیره صنعتی شدن با دامنه نسبی شکل گرفته است که مواد خام آن شامل گوجه فرنگی ، چغندر ، هویچ ، گل کافیشه ، فلفل ،انگور و پنبه رنگی است اویغور یک ملیت قدیمی درمناطق شمالی چین محسوب می شود. ” اویغور به معنای همبستگی و واحد است. ” اویغور ” ملیت محوری در سینگ کیانگ محسوب می شود که جمعیت آن بیش از 7میلیون نفر است. مردم اویغور در تمام جاهای سینگ کیانگ پراکنده است. ولی اکثر آنان در مناطقی مانند ” کاشا ” ، هه تیان ” و آ که سو ” در جنوب کوه آسمان زندگی می کنند. آنها دارای زبان و خط خود می باشند.

7- صنایع و ساخت و ساز:

پروژه های بزرگ و مهم صنعتی سینگ کیانگ عبارتند از پروژه اتیلن ” دو شان زی ” ، پروژه نمک آلی با غلظت بالا که در پلاستیک سازی مصرف می شود ، پروژه کود شیمیایی ، پروژه های مرحله اول و دوم کارخانه ” ما ناس” و دستگاه برق که با آب کار می کند ، کارخانه برق آزمایشی” دا بان چن ” که با باد کار کند و بزرگترین کارخانه برق در چین است.

در سال 2018 ارزش افزوده سین کیانگ در بخش صنعت با میانگین رشد سالانه 46/13 درصدی، به 3.759 (100 میلیون یوان) و در بخش ساخت و ساز با میانگین رشد 38/13 درصدی به 988 (100 میلیون یوان) رسید.

8- حمل و نقل، پست و ارتباطات

طول راه آهن سین کیانگ در سال 2018 با میانگین رشد سالانه 01/6 درصدی به 6/0 (10.000کیلومتر) رسید.

طول بزرگراه های سین کیانگ با میانگین رشد سالانه 54/6 درصدی به 9/18 (10.000 کیلومتر) رسید.

طول آزادراه سین کیانگ با میانگین رشد سالانه 96/20 درصدی به 48/0 (10.000 کیلومتر) رسید.

9- سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و توسعه املاک و مستغلات

در سال 2019 میزان سرمایه گذاری در بخش دارایی های ثابت سین کیانگ به 81/102 درصد رسید.

10- بازار مصرف: در سال 2019، درآمد سالانه سرانه مصرفی لوازم خانگی شهری به 664/34 یوان (8/5%+) رسید.

ارومچی به عنوان بزرگترین مرکز مصرفی در منطقه از خرده فروشی کالاهای مصرفی، در سال 2018، رقم 3/110 میلیارد یوان معادل 35 درصد ارزش کل خرده فروشی منطقه را ثبت کرد.

11- روابط اقتصادی خارجی و گردشگری

 • روابط اقتصادی خارجی: در سال 2018، مهترین صادرات این استان شامل پوشاک، کفش و سیب زمینی بود. عمده بازارهای صادراتی این استان شامل: قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان می شد. این سه بازار آسیای مرکزی در حدود 65 درصد صادرات کل سین کیانگ را در سال 2018 تشکیل میداد. واردات مهم شامل: تجهیزات پزشکی، محصولات کشاورزی و فولاد نورد شده میشود. مهمترین منابع وارداتی شامل: قزاقستان، آلمان، آمریکا و روسیه است..
 • گردشگری: سین کیانگ منابع توریستی بسیاری دارد. 56 منبع توریستی این استان 68 درصد منابع کل کشور را تشکیل میدهد. از مکانهای معروف و جذابیتهای تاریخی این استان میتوان به دریاچه Heavenly، دریاچه Bosteng، ویرانه های Loulan و شهر باستانی Gaucheng اشاره کرد.

12- استانداردهای معیشتی، اشتغال و امنیت اجتماعی

 • استاندارد معیشتی: مراکز بهداشتی سین کیانگ در سال 2018 با میانگین رشد سالانه 57/9 درصدی به 836 عدد رسید.

تعداد بیمارستان های پزشکی سنتی چینی در سین کیانگ از 38 عدد در سال 2009 به  62 عدد در سال 2018 رسید.

موسسات مراقبت بهداشتی سین کیانگ در سال 2018، تعداد 18.450 بود

 • اشتغال: در سال 2018، تعداد افراد شاغل در سین کیانگ به 2/305 (10.000 نفر) رسید.

میانگین دستمزد افراد شاغل در سین کیانگ در سال 2018 نیز 75.457 یوان بود.

در سال 2018 نرخ بیکاری برای سین کیانگ 4/2٪ بود.

 • امنیت اجتماعی: در سال 2018 هزینه امنیت اجتماعی با کاهش 09/10 درصدی به 06/579 (100 میلیون یوان) رسید.

13- آموزش، علم و فناوری، فرهنگ

 • آموزش:  تعداد مدارس سین کیانگ در سال 2018 با میانگین رشد سالانه 31/4 درصدی به 50 عدد رسید.
 • علم و فناوری:در سال 2018 هزینه های تحقیق و توسعه سین کیانگ با میانگین رشد سالانه 31/16 درصدی به 8/448.778 (10.000 یوان) رسید.
 • فرهنگ: درمنطقه اویغور چه مردان و زنان ، چه پیران و کودکان همه دوست دارند یک کلاه بر سر بگذارند. این نوع کلاه از جمله صنایع دستی این ملیت محسوب می شود. در کلاه رنگارنگ از اشیای تزیینی مانند یشم ، مرمر، مرجان و پرطاووس و غیره استفاده می شود . بسیاری اویغورها علاقه دارند تیغهای کوچک و ظریف به کمرشان ببندند. ملیت اویغور از جمله ملیتهایی است که در آوازخوانی و رقص مهارت فوق العاده دارد.

ترانه های محلی سنتی آنها اغلب در برگیرنده مضامین عاشقانه و نغمه های صمیمانه با حرارت و رایحه خوش زندگی است. ملیت اویغور عمدتا به کشاورزی مبادرت می ورزند ولی آنان سنت تجاری دارند و صنایع دستی فوق العاده پیشرفته و صاحب سطح نسبتا بالای هنری است.
قالی ، پارچه گلدوزی ، پارچه ابریشمی ، کوزه مسی ، کارد کوچک ، سازهای موسیقی سنتی که آنان ساخته اند داری خصوصیت ملیت اویغور است.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email