جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

مجمع عمومی در تاریخ 15 در این نشست

با عنایت به اساسنامه اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین، مجمع عمومی عادی سالیانه این اتاق در تاریخ 15 /10/ 89 برگزار گردید .

در این نشست با حضور آقای صافدل، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، آقای میر محمد صادقی، نایب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران،آقای طالبی، مدیرکل اداره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت ایران و آقای عیسی زاده، معاون اداره اقتصادی آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه و ناظرین اتاق بازرگانی ایران، آقای دکتر فرشچی، دبیرکل دبیرخانه اتاقها و شوراهای مشترک، آقای دکتر حسینی، نماینده امور حقوقی و جمعی از اعضاء اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین برگزار گردید.
آقای اسداله عسگراولادی رئیس اتاق ایران و مشخص نیست با افزایش قیمت سوخت چه شرایطی برای آن ها ایجاد خواهد شد، در صورتی که باید برنا مه های شفافی برای محیط کسب و کار ارائه شود.
وی اظهار داشت، اتاق ایران و چین سعی دارد به گونه ای عمل کند تا در این شرایط روابط دو کشور ایران و چین با یکدیگر کمتر دچار فراز و نشیب شود و با وجود این که اکنون مشکلاتی در خصوص نقل و انتقال پول وجود دارد، اما با افزایش تعامل بتوان این مشکلات را بهبود بخشید.
آقای عسگراولادی در انتها از برگزاری جشن چین ضمن تشکر از حمایتهای اعضاء اتاق ایران و چین، فضای کسب و کار کشور را در سال آینده پیش رو با توجه به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، سخت دانست.
او گفت: به علت اجرای این قانون تمامی قیمت های تمام شده صادرات و واردات تغییر کرده و شرایط دشوارتری ایجاد خواهد شد.
وی انتظار فعالان اقتصادی از دولت را تهیه بسته حمایتی برای جلوگیری از صدمه دیدن واحدهای تولیدی اعلام کرد تا بر اساس آن صنایع بتوانند از بحران عبور کرده و برنامه ریزی کنند.
رئیس اتاق ایران و چین گفت: امروز 90 درصد اقتصاد در حال دولتی شدن است، زیرا بخش خصوصی امکان انجام کار ندارد و بسته حمایتی صنایع هنوز شفاف اعلام نشده است و ده سالگی اتاق ایران و چین در بهمن ماه امسال خبر داد.

جناب آقای حمید صافدل، سرپرست سازمان توسعه تجارت نیز به ارائه گزارشی در خصوص نقش چین در اقتصاد جهانی و ورابط اقتصادی ایران و چین در سال های گذشته پرداخت.
به گفته وی چین با 4 میلیارد و 910 میلیون دلار تولید ناخالص ملی، سومین اقتصاد جهان در سال 2009 بوده و انتظار می رود به زودی با پشت سر گذاشتن ژاپن، دومین اقتصاد بزرگ دنیا شود.
آمارها نشان می دهد در صادرات و واردات، چین از رشد قابل قبولی برخوردار بوده و در سال 2009، اگر چه صادرات چین کاهش داشته، اما در مقایسه با کل جهان دارای رشد بوده است.
آقای صافدل آمار صادرات در جهان را در سال 2005، 10 هزار میلیارد دلار، سال 2006، 12 هزار میلیارد دلار، سال 2007 حدود 14 هزار میلیارد دلار، سال 2008 حدود 16 هزار میلیارد دلار و در سال 2009، 12 هزار میلیارد دلار اعلام کرد که نشان از کاهش 4 هزار میلیارد دلار صادرات جهانی دارد و با احتساب کاهش 2 هزار میلیارد دلاری واردات، در مجمع 6 هزار میلیارد دلار کاهش تجاری را نشان می دهد که چالش بسیار بزرگی است.
به گفته وی، اما رشد واردات در چین بسیار اندک  و مدیریت شده و از 21/ 6 درصد در سال 2005 به 35/ 6 درصد در سال 2009 رسیده است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ، چین را یکی از بازارهای هدف مهم ایران می داند که در 5 سال گذشته طرف تجاری پنجم ایران بوده، اما اکنون شریک اول تجاری ایران محسوب می شود.
همچنین صافدل تاکید کرد: چین ظرفیت های بسیار بالایی برای محصولات ایران دارد و با توجه به ارتباطهای بسیار خوب و تفاهم نامه های مختلف این دو کشور با یکدیگر، سهم ما از صادرات به چین می توانند بسیار بیشتر از میزان فعلی باشد.
وی بخش قابل توجهی از صادرات ایران و چین را مواد اولیه و یا کالاهایی با ارزش افزوده کمتر اعلام می کند و معتقد است باید به گونه ای عمل کنیم تا صادرات ما کالاهای واسطه ای یا دارای سهمی از ارزش افزوده باشد تا رابطه میان ایران و چین برد-برد شود.
به عقیده وی کیفیت کالاهای وارداتی چینی به ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد و ما باید در موضوع مدیریت واردات، مطالبات ملی بیشتری داشته باشیم.
آقای صافدل در ادامه از تهیه فهرست 217 قلم کالای دارای پتانسیل صادرات به چین خبر داد و افزود: این کار از سوی سازمان توسعه تجارت انجام شده و اطلاع رسانی لازم در خصوص آن صورت گرفته است.

نظر به اینکه مجمع عمومی عادی سالیانه اتاق به حدنصاب لازم نرسید، لذا مجمع عمومی عادی- نوبت دوم به ساعت 13:00 مورخ یکشنبه 19/ 10/ 89 ،موکول گردید.