جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

با همکاری دانشگاه علامه و اتاق مشترک ایران و چین تجار ایرانی برای تجارت با چین آموزش خواهند دید

رئیس اتاق مشترک ایران و چین در تشریح جزییات تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه علامه گفت اولین اقدام، آموزش تجار ایرانی با هدف آشنایی فرهنگی برای تجارت با چین است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت جای ارتباط تعریف‌شده با نهادهای آکادمیک در میان تشکل‌های اقتصادی ایران خالی است.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران افزود: برای حل این معضل، از حدود دو سال پیش جلسات مشترکی با چند مرکز دانشگاهی از جمله دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، شهید بهشتی و شریف آغاز کردیم.

او با با بیان اینکه دانشگاه علامه بعد ازاین رفت‌وآمدها و زودتر از بقیه دانشگاه‌ها مرکز چین‌شناسی تاسیس کرد ادامه داد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که دو روز پیش با این مرکز امضا کردیم قرار است این مرکز بخشی از مطالعات پژوهشی خود را به سفارش اتاق مشترک ایران و چین انجام دهد. به این ترتیب در مواردی که ما احساس می‌کنیم خلا پژوهشی در روابط اقتصادی ایران و چین وجود دارد می‌توانیم این خلا را با همکاری دانشگاه پر کنیم.

حریری تاکید کرد: به عنوان اولین اقدام آموزش تجارت با چین برای تجار ایرانی را در برنامه قرار داده‌ایم؛ اینکه یک تاجر از نظر فرهنگی چطور با طرف چینی وارد مذاکره شده و نشست‌وبرخاست‌ها و آداب اجتماعی او چطور باشد تا بهترین نتیجه را بگیرد. به‌هرحال فرهنگ آن‌ها با فرهنگ اروپایی‌ها یا کشورهای عربی حوزه خلیج فارس متفاوت است.

او با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات چین دانشگه علامه به سفارش اتاق مشترک ایران و چین مطالعات تاریخی مربوط به چین و تاثیر این تاریخ بر روابط امروز این کشور را انجام داده بیان کرد: بخشی از دانش مرتبط با چین تحقیقی و بخشی انتقال تجربه است. این انتقال تجربه را اتاق مشترک انجام می‌دهد. چرا که اعضای هیات‌مدیره اتاق و برخی از تجار عضو آن ۳۰ تا ۵۰ سال است که سابقه تجارت با چین را دارند و تجارب این مدت باید به تجار جوان منتقل شود.

حریری با اشاره به جزییات تفاهم‌نامه امضا شده میان اتاق مشترک ایران و چین و مرکز تحقیقا چین دانشگاه علامه گفت: برگزاری همایش‌ها، وبینارها و کارگاه‌های علمی مشترک، تشکیل اتاق‌های فکر که به سفارش دو طرف انجام خواهد شد، تحقیق و پژوهش درباره موضوعات مشخص درباره حال حاضر و آینده چین، نیازسنجی آموزشی و پژوهشی در حوزه تجارت و اقتصاد چین از جمله محورهای دیده شده در این تفاهم‌نامه است.

او تاکید کرد: بنا به هر پیش‌بینی بدبینانه یا خوش‌بینانه‌ای بین سال‌های ۲۰۳۰ تا ۲۰۴۰ چین قدرت اول اقتصادی دنیا است و ما باید این شناخت را داشته باشیم تا به سیاست‌گذار خود بگوییم چگونه با موضوع برخورد کند.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: گذشته از این‌ها ما یک هسته مطالعاتی و اتاق فکر ۱۱ نفره متشکل از مراکز پژوهشی ایران اعم از مرکز تحقیقات اسراتژی مجمع تشخیص، مرکز پژوهش‌های مجلس، شورای عالی امنیت ملی، پژوهشکده‌ها و اندیشکده‌های دانشگاه‌ها داریم که دو سال است جلساتی را به طور منظم برگزار می‌کنیم. حالا با امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه علامه می‌خواهیم بخش دانشگاهی این اتاق فکر را یک جا منسجم کنیم که بتوانیم ساماندهی شده پیش برویم.