جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

فراهم شدن بستر صادرات گسترده محصولات کشاورزی ایران به چین

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه در برنامه جهان آرا مورخ شنبه 29 بهمن اظهار داشت:

در چارچوب طرح جامع، مجوز صادرات محصولات کشاورزی ایران به چین آماده شده و در سفر اخیر رئیس جمهور به این کشور، به امضا رسید. چین دارای فناوری‌های کشاورزی بالایی است که باید در قالب همین طرح جامع به ایران منتقل شود. بازار چین آنقدر گسترده است که هر چقدر محصولات کشاورزی و دریایی به این کشور صادر کنیم، باز هم ظرفیت وجود دارد. مجوز صادرات زعفران غیر دارویی و مرکبات به چین اخذ شده و می‌توان با کمک مرکز تجارت خارجی، این صادرات را انجام داد. البته باید کیفیت بالای محصول و بسته‌بندی را رعایت کرد و مهمتر اینکه اگر اولین محموله‌ها کیفیت لازم را نداشته باشند، دیگر نمی‌توان به راحتی صادرات را انجام داد.

اولویت اول صادرات محصولات کشاورزی ایران باید چین باشد البته با بسته‌بندی قوی چون اگر بازار چین را داشته باشیم، جلو می‌افتیم.امکان رساندن صادرات زعفران به چین تا یک میلیارد دلار در سال وجود دارد. اگر در شرق کشور چند نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر احداث کنیم، می‌توانیم دیپلماسی انرژی هم داشته باشیم و به کشورهای دیگر صادرات انجام دهیم.

دستاوردهای سفر رئیس جمهور به چین در حوزه صنعت و ساختمان

دکترمهدی صفری (معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و سفیر اسبق ایران در چین) ادامه داد:

چینی‌ها تخصص خاصی در ساخت ابنیه دارند که در سفر اخیر رئیسی به این کشور، هماهنگی لازم برای سفر شرکت‌های چینی این حوزه به ایران انجام شده تا شاهد تحولی در این زمینه باشیم. وزیر صمت هم ملاقات‌های گوناگونی با تولیدکنندگان ماشین آلات مختلف به خصوص در حوزه تجهیزات پزشکی داشته است.در چین، مشکل آلودگی هوا هم طی چند سال اخیر با برقی شدن خودروهای حمل و نقل عمومی تا حد زیادی کم شده که وزیر صمت در این زمینه هم دیدار و گفت‌وگوهایی با طرف‌های چینی داشت.