جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

نشست مشترک با هیات اعزامی اتاق بازرگانی استان سیچوان

این نشست اسداله عسگراولادی ریاست اتاق مشترک ایران و چین ضمن اشاره به سیاست کشور و این اتاق برای پایدار نمودن مناسبات اقتصادی بین دو کشور، گفت: طی یکسال اخیر هیئت‌های بسیاری از کشور های غربی همواره در رفت و آمد بوده اند اما اتاق ایران و چین همواره به افزایش روابط تجاری بین دو کشور تاکید کرده است و در حال تدوین برنامه توسعه روابط برای ۵۰ سال آینده هستیم.

عسگراولادی از تایید رئیس جمهور چین در خصوص پیشنهاد اتاق مشترک ایران و چین برای احیاء جاده ابریشم و ایجاد دبیرخانه های آن در شهرهای شیان، تهران و رم خبر داد و افزود: امیدواریم با شروع ارتباط بین تجار از این مجرا، حجم مناسبات اقتصادی بین چین و ایران و کشور های منطقه افزایش یابد.

رئیس اتاق ایران و چین تفاهم نامه ها و قرار دادهای بین تجار را مهم عنوان کرد و گفت: متاسفانه بعضی از شرکت‌های چینی با تولید کالاهایی بی کیفیت اطمینان مصرف کنندگان و خریداران ایرانی را خدشه دار کرده اند و برای تضمین نمودن آینده بهتر روابط اقتصادی تعهد به قراردادها از طرف شرکت های چینی لازم و ضروری است.

لی گانگ رئیس اتاق بارزگانی استان سیچوان به فرصت های همکاری با فعالان اقتصادی و شرکت های تجاری اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۳ در نمایشگاه فرصت های اقتصادی این استان، شرکت های ایرانی حضور چشم گیری داشتند و از طرف بازدیدکنندگان بسیار مورد استقبال قرار گرفتند و امیدواریم در آینده این حضور پر رنگتر از گذشته گردد.

در ادامه مجیدرضا حریری نائب رئیس اتاق ایران و چین شرایط جدید روابط اقتصادی ایران و چین را بسیار حائز اهمیت عنوان کرد و گفت: طی چند سال اخیر که فشار تحریم ها بر ایران بسیار ملموس بود و کشور چین روابط خوب و مناسبی با ایران رقم زد که منجر به توسعه حجم مناسبات اقتصادی بین دو کشور گردید.

حریری افزود: دوستان چینی همواره نگران شرایط بعد از تحریم ها هستند که اطمینان می دهیم نه تنها خدشه‌ای به روابط وارد نخواهد شد بلکه ظرفیت های اقتصادی به صورتی تغییر پیدا می کند که این روابط افزایش چشم گیری نیز خواهند داشت.

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و چین، افزایش ۳ برابری مناسبات تجاری ایران با دنیا را پیش بینی کرد و گفت: کشور چین سهم مهمی از این افزایش را نصیب خود خواهد کرد اما نکته حائز اهمیت رقابت کالاهای چینی از نظر قیمت، کیفیت و نوع تجارت با دیگر شرکت های چینی و غربی خواهد بود.

حریری افزود: شواهد حاکی از آن است که شرکت های غربی آماده ورود به بازار ایران هستند و پیشنهاد می‌کنیم که شرکت های چینی تنها به مبادله کالا یا فروش آن بسنده نکرده و در سرمایه گذاری و تولید مشترک با شرکت های ایرانی را مدنظر قرار داده تا سهم بیشتری از بازار داخلی ایران و حتی کشور های منطقه داشته باشند.

شرکت های چینی از دولت و اقتصاد دولتی ایران فاصله بگیرند

وی آینده اقتصاد ایران را خصوصی عنوان کرد و گفت: شرکت های بزرگ چینی در حوزه هایی مانند نفت، گاز و نیروگاهی با سازمان های دولتی ایران در ارتباط هستند اما بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط باید همواره به توسعه روابط و ایجاد بستری مناسب برای تداوم همکاری های تجاری بین دو کشور اهتمام ورزند.

ایران، گذرگاه مهم در راه ابریشم

مجیدرضا حریری افزود: سال گذشته در اولین نشست کنفرانس جاده ابریشم مقرر شد که شورای تجاری ابریشم با همکاری اتاق ایران و چین بعنوان یکی از اعضاء تاثیر گذار این شورا، توسعه روابط اقتصادی بین کشور های منطقه با نگاه به افزایش ارتباط بین شرق و غرب مد نظر قرار گیرد.

حریری از توافق دو کشور برای احداث یک شهرک صنعتی در منطقه جاسک خبر داد و افزود: موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه و دسترسی آن به آبهای آزاد و کشورهای غربی، همچنین راه آهن اتصال بندرهای جنوب شرقی کشور به مرزهای شمالی، پتانسیل های سرمایه گذاری را افزایش داده است و ایجاد ارتباط را تسهیل نموده است.

وی از تلاش و حمایت اتاق مشترک ایران و چین برای توسعه مناسبات اقتصادی از ۵۰ میلیارد دلار فعلی به ۱۰۰ میلیارد دلار طی پنج سال آینده خبر داد و گفت: تمامی بسترهای فرهنگی و سیاسی فراهم است تا رفت و آمد بین تجار و دیدار بخش های خصوصی دو کشور منجر به افزایش حجم مناسبات تجاری گردد.

نیاز سیچوآن به محصولات شیمایی و پتروشیمی

چن لیان جون دبیرکل اتاق بازرگانی استان سیچوان، رتبه اول این استان در میان هفت استان غربی و رتبه هشتم در کل چین را مهم ارزیابی کرد و گفت: سیچوان ۲۰۰ شهرک صنعتی دارد که ۲۸۳ شرکت از ۵۰۰ شرکت برتر دنیا در این استان حضور دارند.

وی از برنامه ریزی دولت چین به ۱۰ برابر نمودن مناسبات اقتصادی با کشورهای خاورمیانه در سال های آینده خبر داد و گفت: هم اکنون محصولات شیمایی، پتروشیمی، صنایع دستی و بومی به این استان وارد می شوند و انواع مصالح ساختمانی، ماشین آلات صنعتی و کشاورزی و همچنین محصولات فناوری پیشرفته عمده کالاهای صادر شده از این استان بوده است.

در پایان تانگ زی چاو، مسئول دفتر بازرگانی سفارت چین در تهران، روابط سیاسی و اقتصادی را دوستانه و متقابل عنوان کرد و گفت بستر ها همواره برای تجارت بین دو کشور فراهم است و امیدواریم فعالان اقتصادی با رویکرد همکاری های مشترک در افزایش حجم مبادلات گام بردارند

تانگ زی چاو گفت: ملاقات های هیئت های تجاری دو کشور طی سال اخیر افزایش یافت و مسئولان عالی رتبه دو کشور طی این دیدارها ملاقات هایی داشتند و همواره به توسعه و استحکام روابط تاکید کردند.

وی دیدار وزرای اقتصاد ایران و چین برای رفع موانع تجاری و تسهیل در امور پرداخت های بین بانکی را ارزشمند و مثبت ازریابی کرد و افزود: عادی سازی روابط تجاری بین بانک های دو کشور اکنون در مرحله کارشناسی است و بزودی امکان نقل و انتقال مالی به سطح مطلوب و مورد قبول تجار خواهد رسید.