پکن:

Beijing

تهران:

Tehran

جغرافیا

 • مساحت : 140 هزار و 140 کیلومتر
 • موقعیت ژئوپلتیک :

آنهوئی یکی از استانهای جمهوری خلق چین است . این استان درشرق چین  و در امتداد رودخانه یانگ تسه  و Huai He واقع شده است.آنهویی ازشرق با استان جیانگسو، ازجنوب شرق با ججیانگ، ازجنوب با جیانگشی، از جنوب غرب با Hubei ، از شمال غرب با Henan و در بخش کوچکی از شمال با استان Shandong هم مرز می باشد. استان آنهوئی از لحاظ توپوگرافی منطقه ای کاملا متنوع است.شمال این استان بخشی ازدشت شمال چین و مناطق مرکزی آن بخشی از حوضه رودخانه Huai He است.این دو منطقه دارای سطحی بسیار صاف و هموار و پر جمعیت می باشد و هر چه به سمت جنوب پیش میرویم ناهمواری ها بیشتر میشود بطوریکه کوههایDabie بخش های وسیعی از جنوب غربی آنهویی را پوشانده و مجموعه ای از تپه ها  و رشته کوهها در جنوب شرقی این استان واقع شده است. رودخانه یانگ تسه  ازجنوب آنهوئی بین این دو منطقه کوهستانی در جریان است. بلندترین قله در آنهوئی  قله لوتوس ، بخشی ازکوههای Huangshan واقع در جنوب شرق آنهوئی  با ارتفاع 1873 متر میباشد.رودخانه مهم استان عبارتند از :Huai He در شمال و یانگ تسه  در جنوب  و بزرگترین دریاچه ، دریاچه Chaohu واقع در مرکز این استان با مساحتی  حدود 800 کیلومتر مربع است. همچنین در بخش جنوب شرقی  استان در نزدیکی رودخانه یانگ تسه دریاچه های زیادی واقع شده است.

 • مرکز استان : خه فئی
 • شهرهای مهم :

1– خه فئی : مرکز اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و ارتباطی استان بوده و در حال حاضر کارخانه های متعدد ذوب آهن و تولید فولاد ، ماشهیهای مکانیگی و الکتریکی ، نساجی ، پتروشیمی ، مواد ساختمانی به آن چهره یک شهر صنعتی را داده اند .
2- خوای نن : در کنار رود خوای قرار دارد ، تولید و آماده سازی ذغال سنگ ، پتروشیمی ، تولید دارو و لوازم پزشکی اهم صنایع آنرا تشکیل میدهند.
3- بنگ بو : در مسیر ره آهن پکن – شنگهای واقع شده و نساجی ، تولید سیگار ، تولید شیشه و مواد غذایی ، صنایع آنرا تشکیل میدهند.
4- تونگ لینگ : در جنوب رود چانگ جیانگ قرار دارد و مرکز مهم تولید فلزات رنگین کشور میباشد.
5- ما ا ن شی : در شرق استان و صنایع اصلی آن تولید آهن ، فولاد و سنگهای ساختمانی است .
6- خوا بئی : درجلگه خوای بئی قرار دارد ومرکز مهم تولید ذغال سنگ کشور است .
7-  ان چینگ : در ساحل شمالی چانگ جیانگ واقع شده و از شهرهای صنعتی جدید است

جمعیت

میزان جمعیت : 71 میلیون و 2 هزار نفر (2019)

منابع و محیط زیست

 • منابع آبی :

در سال 2018 میزان منابع آب های سطحی 7/766 (100 میلیون متر مکعب) و آب های زیرزمینی 7/ 203(100 میلیون متر مکعب) بوده است و سرانه منابع آبی به ازای هر نفر 9/1328 متر مکعب می باشد.

 • محیط زیست :

این استان دارای پوشش گیاهی متنوعی چون بیش از 300 گونه درخت و بیش از 2100 گونه گیاه دارویی است. بیش از 500 گونه جانور از جمله 54 حیوان تحت محافظت ملی از جمله تمساح و ماهی باله سفید در این استان وجود دارد.

وضعیت اقتصاد

شاخص های اقتصادیارزش (2020)رشد سالانه (درصد)
تولید ناخالص داخلی (میلیون یوان)1/3.8689/3
صنایع اولیه (میلیون یوان)5/3182/2
صنایع ثانویه (میلیون یوان)2/1.5672/5
صنایع ثالث (میلیون یوان)4/1.9828/2
تورم (شاخص بهای مصرفی ، %)7/2

صنایع

سیستم تولید صنایع سبک با تمرکز بر لوازم برقی منزل ، الکترونیک ، نوشیدنی و تنباکو ، محصولات شیمیایی روزانه شکل گرفته است. تنوع محصولات صنعتی سبک از 20 هزار به 50 هزار مورد رسیده است. گروهی از شرکت های اصلی از جمله گروه میلینگ ، گروه رونگشیدا ، گروه بیوشیمی فنگ یوآن ، گروه محصولات شیمیایی روزانه فنگ کآو ، گروه گوجینگ ، گروه شنگ چوان ، گروه کاغذسازی هنگ شینگ شوان ، گروه داروسازی فنگ اکسین نیز تاسیس شده اند.

کشاورزی

این استان یکی از قطب های تولیدات کشاورزی چین است. برنج ،گندم ،لوبیا ،ذرت خوشه ای و سیب زمینی شیرین در این استان کشت می شود. نخ ، دانه کلزا ، تنباکو ، چای ، پیله کرم ابریشم ، کنف جز محصولات اصلی اقتصادی هستند. این استان در بخش کشاورزی در جایگاه نهم چین قرار دارد .

صنایع و ساخت و ساز

ارزش افزوده بخش صنایع و ساخت و ساز در نوامبر سال 2020 به 9455 3/5 % رسید در سال 2019 شاخص قیمت سالاانه سرمایه گذاری در بخش ساختمان های مسکونی به 3/102 % رسید.

حمل و نقل ، پست و ارتباطات

فرودگاه های این استان عبارتند از : فرودگاه بین المللی خه فئی شینچیائو ، هوآنگشان ، فویانگ جیوهوآشان .

راه آهن این استان شرق چین را به غرب چین متصبل می کند. خطوط ووهان – خه فئی – نانجینگ مدت سفر از خه فئی به شانگهای و ووهان را به ترتیب  3 ساعت و 2 ساعت کاهش داداه است.

طول آزاد راه و بزرگراه های این استان به ترتیب 98/0 (10.000 کیلومتر) و 88/20 (10.000 کیلومتر) می باشد. تمام شهرها و 8/99 درصد روستاهای این استان دارای خطوط تلفن ثابت هستند. تعداد کاربران اینترنت این استان 2 میلیون نفر است.

سرمایه گذاری در دارایی های ثابت و توسعه املاک و مستغلات

سرمایه گذاری در دارایی های ثابت در سال 2019 به 27/102 و سرمایه گذاری در توسعه املاک در سال 2018 به 48/108 رسید.

بازار مصرف

در سال 2020 سرانه درآمد مصرفی خانوارهای شهری با رشد 1/5 درصدی به 39.422 یوان رسید .      

در سال 2019سرانه بهای مصرف کننده مواد غذایی به 2/31 % ، پوشاک 4/7 درصد و حمل و نقل و ارتباطات به 1/12 % رسید.

روابط اقتصاد خارجی و گردشگری

 • روابط اقتصادی خارجی :

عمده اقلام صادراتی این استان ماشین آلات برقی ، وسایل نقلیه موتوری ،منسوجات ،آهن و فولاد و محصولا پلاستیکی هستند.

عمده اقلام وارداتی عبارتند از : سنگ آهن ، آهن و ماشین آلات صنعتی .

مجموع حجم واردات – صادرات در سال 2017 با رشد 8/20 درصدی به 64/53 میلیارد دلار آمریکا رسید .

عمده ترین بازارهای صادراتی در سال 2019 عبارتند از ایالت متحده، ژاپن، هنگ کنگ، هند و مکزیک می باشند. صادرات به هنگ کنگ 3/3 % از کل صادرات آنهویی را تشکیل می دهد. در سال 2019 عمده ترین بازارهای وارداتی عبارتند از: ژاپن، شیلی، کره جنوبی، تایوان و استرالیا.

 • گردشگری : استان آنهویی در سال 2020 470 میلیون نفر (6/42-%) گردشگر داخلی با درآمد 424 میلیارد یوانی (3/50-%) دریافت نمود و تعداد گردشگران خارجی با 4/89 % کاهش، به 69/0 میلیون نفر رسید. 

جاذبه های گردشگری استان شامل موارد زیرمیباشد:
•    روستاهای باستانی Xidi و Hongcun ( میراث جهانی یونسکو)
•    کوه Huangshan (میراث جهانی یونسکو)
•    کوه Jiuhua
•    کوه Qiyun
•    کوه Tianzhu
•    شهر باستانیTunxi
•    کوه Langya
•    عمارت Zuiweng که پس از شاعر معروف چینی ،Ouyang (1072-1007میلادی) بنا شد.
•    دریاچه  چائو
•    غارتایجی ،طولانی ترین غارکارست در شرق چین
•    بتکده  Zhenfeng ، یکی از بتکده های سلسله مینگ درشهر آنکینگ
در سال 2008 کشور فرانسه در توسعه یک پروژه گردشگری روستایی به اداره گردشگری استانی آنهویی کمک کرده بود.

استانداردهای معیشتی ، اشتغال و امنیت اجتماعی

 • استاندارد معیشتی :

در سال 2018 میزان هزینه در بخش امنیت اجتماعی و استخدام 67/954 (100 میلیون یوان) بود. همچنین 24.925 مرکز مراقبت بهداشتی، 113 بیمارستان تخصصی طب سنتی و 1.891 مرکز بهداشتی وجود داشت.

 • اشتغال :

تعداد افراد استخدام شده در سال 2018 حدوداً 3/592 (10.000 نفر) نفر و میانگین در آمد سالانه آن ها  2/114 % بود. نرخ بیکاری در سال 2018 تقریباً  8/2 % بود.

 • امنیت اجتماعی :

هزینه خدمات عمومی در سال 2018 به 13/506 (100 میلیون یوان) رسید.

آموزش ، علم و فناوری ، فرهنگ 

 • آموزش :

در سال 2018، تعداد موسسات آموزش عالی از 81 در سال 2004 به 119 رسید.

 • علم و فناوری :

هزینه تحقیق و توسعه در سال 2018 با میانگین رشد سالانه 28 درصدی به 81/294 درصدی (100 میلیون یوان) رسید.

 • فرهنگ :

استان آنهوئی مناطق فرهنگی و جغرافیایی وسیعی را در بر میگیرد.سرزمینهای هموار شمال این استان که در امتداد رودHuai واقع شده به لحاظ فرهنگی بسیار شبیه استانهای همسایه Henan و Shandong می باشد. در مقابل مناطق جنوبی که از ناهمواریهای بیشتری برخوردار است به لحاظ فرهنگی و گویش شبیه استانهای همسایه Jianxi وZhejiang درجنوب این استان میباشد.گویش اغلب مردم ساکن شمال رودYangzi  و  بخش های شمال و مرکز استان ، گویش ماندارین میباشد. گویش مردم در شمال این استان Zhongyuan ماندارین و نیز گویشهای رایج در استانهای هنان و شاندونگ میباشد. در مرکز استان  مردم با گویش های مختلفی از جمله Jianghuai ماندارین  ونیز گویشهای رایج در استانهای همسایه ،جیانگسو صحبت می کنند.در جنوب آنهوئی  گویش های غیر ماندارین  از جمله Wu رایج است که امروزه تبدیل به  گویش Jianghuai ماندارین شده است. گویش مردم در نقاط مرزی  واقع در جنوب استان گویش گان Gan)) می باشد. Huanmeixi یکی ازاپراهای معروف سنتی در چین  اولین بار در حواشی شهر آنکینگ واقع در جنوب غرب آنهوئی شکل گرفت.Huiju شکلی از اپرای سنتی است که ریشه در جنوب این استان دارد  منشا شکل گیری و ظهور  اپرای معروف پکن  در دهه 1950 می باشد.
آشپزی آنهوئی یکی از هشت روش معروف آشپزی سنتی در چین میباشد.ادغام روشهای مختلف آشپزی رایج در شمال، مرکز و جنوب این استان و روش طبخ آسان غذاها موجب معروفیت آشپزی و غذای آنهویی می باشد. غذاهای رایج بسیار متنوع  و شامل غذاهای دریایی و غیر دریایی و نیزسرشار ازگیاهان دارویی میباشد که یکی از عوامل  شهرت آشپزی این استان است. محصولات سنتی متعددی در ارتباط با خوشنویسی در آنهویی وجود دارد که آز آن جمله میتوان به کاغذ xuan  و جوهر Hui اشاره نمود که یکی از قدیمی ترین و بهترین نوع کاغذ و جوهر در خوشنویسی چینی است در دو شهرXuanzhou ) Xuancheng فعلی) و Huizhou (Huangshan فعلی) تولید می شود.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email