نمايشگاه بين المللي فرش با حضور ايران در غرب چين گشايش يافت

پكن - نمايشگاه بين المللي فرش روز دوشنبه با حضور توليدكنندگاني از هفت كشور جهان از جمله جمهوري اسلامي ايران در شهر ' شينينگ ' مركز استان ' چينگ هاي ' در غرب چين گشايش يافت.
به گزارش ايرنا،دراين نمايشگاه توليدكنندگان وتجار فرش از كشورهاي چين،جمهوري اسلامي ايران ، پاكستان ، نپال ، تركيه ، افغانستان و هندوستان تازه ترين توليدات خود در زمينه فرش دستباف را به معرض نمايش گذاشته اند.
جمهوري اسلامي ايران با 16 غرفه ؛ يكي از فعال ترين كشورهاي شركت كننده در نمايشگاه فرش چين كه يك نمايشگاه تخصصي است به شمار مي رود.
در اين مجموعه كه چهار روز به كار خود ادامه خواهد داد ،شركت كنندگان از كشورهاي مختلف توليدات فرش دستباف خود را به بازديدكنندگان و بويژه فعالان صنعت فرش چين معرفي و عرضه خواهند كرد.
در آيين گشايش اين نمايشگاه،' مهدي صفري ' سفير ايران در چين و ' فيصل مرداسي ' رييس مركز ملي فرش ايران و هياتي 15 نفره از توليدكنندگان و تجار فرش دستباف ايران حضور داشتند.
سفير ايران دربازديد از غرفه هاي ايران درنمايشگاه بين المللي فرش در استان'چينگ هاي ' در جريان فعاليت هاي دست اندركاران صنعت فرش ايران قرار گرفت و در گفت و گو با تجار و فعالان صنعت فرش كشورمان  بر ضرورت برنامه ريزي براي گسترش همكاري هاي ايران و چين در زمينه صادرات فرش دستباف ايران به چين تاكيد كرد.
' فيصل مرداسي ' رييس مركز ملي فرش ايران نيز در گفت و گوي تلفني با خبرنگار ايرنا در پكن درباره حضور ايران در اين نمايشگاه گفت : در نمايشگاه فرش استان ' چينگ هاي ' چين ، فرش هاي نفيس دستباف ايران از استانهاي مختلف از جمله قم ، اصفهان ، كردستان و تابلوفرش هاي زيبايي كار هنرمندان كشورمان عرضه شده است.
وي از چين به عنوان يكي از رقباي ايران در توليد فرش دستباف نام برد و گفت : ما به چين به عنوان يك بازار خوب براي صادرات فرش ايران نيز نگاه مي كنيم.
مرداسي ارزش صادرات فرش ايران در سال گذشته به چين را بالغ بر 5 ميليون دلار دانست و گفت : با برنامه ريزي و تدبير مي توان اين رقم را ظرف يكي دوسال آينده به دو برابر ( 10 ميليون دلار ) رساند.
وي با بيان اين مطلب كه حضور ايران در سالهاي اخير در نمايشگاههاي فرش چين بيشتر و فعالتر شده است، گفت : هياتي پانزده نفره از توليدكنندگان و تجار ايراني نيز هم اكنون در چين بسر مي برد كه اعضاي اين هيات اين هفته در ملاقات با توليدكنندگان و اتحاديه هاي مرتبط با عرضه فرش ، براي بازاريابي و معرفي فرش دستباف ايران در بازار بزرگ چين اقدام خواهند كرد.
وي گفت : يكي از سياست هاي وزارت بازرگاني در فرش دستباف توسعه بازارها و شناسايي بازارهاي جديد است .
رييس مركز ملي فرش ايران ، كشورهاي عربي ، اروپايي و آمريكايي را عمدتا خريداران فرش دستباف ايران دانست و گفت : درحال حاضر برنامه ريزي هايي براي ارايه فرش دستباف ايران در كشورهاي چين ، آفريقاي جنوبي ، برزيل و روسيه صورت گرفته است و در تلاشيم تمركز بيشتري روي اين كشورها و بازارهاي جديد داشته باشيم .
مرداسي در عين حال حضور در اين بازارها را مستلزم دقت ، درايت و دورانديشي دانست و خاطر نشان كرد : در بازارهاي جديد ، توجه به سليقه و جلب اعتماد مشتري مي تواند زمينه حضور قوي توليدكنندگان و تجار فرش دستباف ايران را فراهم سازد.
وي همچنين بر ضرورت حمايت جدي دولت از صنعت فرش دستباف ايران براي گسترش صادرات فرش ايران به كشورهاي مختلف تاكيد كرد.
نمايشگاه بين المللي فرش استان ' چينگ هاي ' در غرب چين پنجشنبه هفته جاري به كار خود پايان مي دهد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30439121