نرخ تورم چین به 3.2 درصد رسید


خبرگزاری فارس: موسسه آمار چین از کاهش چشمگیر نرخ تورم این کشور طی ماه فوریه به 3.2 درصد خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه فایننشال تایمز موسسه آمار چین اعلام کرد نرخ تورم چین طی ماه فوریه به کمتر از 3.2 درصد رسیده است که این پایین ترین رقم از ژوئن 2010 میلادی به شمار می رود .
بر اساس این گزارش نرخ تورم چین طی ماه ژانویه به بیش از 4.5 درصد رسیده بود . کارشناسان اقتصادی پیش از این نرخ تورم 3.4 درصدی را برای چین در این مدت پیش بینی کرده بودند .
کارشناسان اقتصادی بر این باورند که موفقیت چین در کنترل نرخ تورم طی ماههای اخیر اکنون مقامهای پکن را برای افزایش رشد و رونق اقتصادی آماده کرده است . سیاستهای محدود کننده پولی و مالی دولت چین طی ماههای اخیر تاثیر زیادی در کاهش نرخ تورم این کشور داشته است .
بر این اساس دولت و بانک مرکزی چین طی سال گذشته با افزایش نرخ بهره بانکی و نرخ ذخیره قانونی سعی در کنترل فشارهای تورمی داشته است . نرخ تورم چین جولای سال گذشته به بیش از 6.5 درصد رسید ولی از آن زمان تا کنون روندی نزولی را طی کرده است .
مقامهای چینی به شدت نگران تاثیرات منفی بحران مالی و بدهی منطقه یورو بر اقتصاد این کشور هستند . کاهش صادرات چین طی ماههای اخیر تاثیر منفی زیادی بر رشد اقتصادی این کشور داشته است . چین قصد دارد به جای تمرکز بر صادرات و بازارهای خارجی توجه بیشتری به بازارهای داخلی و مصرف و تقاضای در این کشور داشته باشد .
رشد اقتصادی چین طی سه ماه پایانی 2011 به کمتر از 8.9 درصد رسیده است . دولت چین در تازه ترین گزارش خود پیش بینی کرد رشد اقتصادی این کشور امسال به کمتر از 7.5 درصد خواهد رسید که این رقم پایین ترین رکورد از سال 2004 میلادی به شمار می رود.

خبرگزاری فارس