تراژدی زعفران پرده آخر ندارد اسپانیا؛ بزرگترین واردکننده زعفران ایران و بزرگترین صادرکننده زعفران جهان

نایب رییس شورای ملی زعفران گقت: اسپانیا به عنوان بزرگترین واردکننده زعفران ایرانی بزرگترین صادرکننده این محصول در جهان به شمار می‌رود.

غلامرضا میری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی برنا، گفت: قیمت زعفران در چند ماه اخیر به دلیل کاهش قیمت ارز کاهش چشمگیری داشه است و هر کیلو زعفران حدود 200 تا 300 هزار تومان کاهش داشته است و همین مسئله موجب شد این کالا در بازار کم‌تر عرضه شود. 

نایب رییس شورای ملی زعفران با بیان این که کاهش عرضه و افزایش دوباره قیمت دلار، موجب افزایش قیمت زعفران شد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر هر کیلوگرم زعفران دسته، به قیمت 3 میلیون و 550 هزار تومان، پوشال، 4 میلیون و 350 هزار تومان، نگین، 5 میلیون و 400 هزار تومان و سرگل 4 میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است؛ این در حالی است که پیش از این قیمت زعفران پوشال به چهار میلیون و 800، نگین تا چهار میلیون و 500 و سرگل تا چهار میلیون و 650 تومان رسیده است. 

وی ادامه داد: صادرات زعفران طی سه ماهه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته 14.5 درصد رشد وزنی داشته است.

میری تصریح کرد: زعفران‌های صادراتی به 46 کشور صادر می‌شود و هنوز کشور جدیدی به جمع کشورهای خواهان زعفران ایران اضافه نشده است. 

نایب رییس شورای ملی زعفران گقت:اسپانیا به عنوان بزرگترین واردکننده زعفران ایرانی بزرگترین صادرکننده این محصول در جهان به شمار می‌رود.

وی در پایان با اشاره به مشکلات موجود در ورود ارز به کشور یادآور شد: هرچند صادرات روند گذشته خود را دنبال می‌کند، اما برگشت پول به صادرکنندگان به آرامی صورت می‌گیرد.