رئیس کل بانک مرکزی خبر داد


رفع تحریم‌‌های بانکی ۵ ماه پس از اجرای توافق/آمریکا درباره پول‌های بلوکه شده شبهه افکنی می‌کند/ دولت معادل ریالی ۲۳ میلیارد دلار را گرفته است
رئیس کل بانک مرکزی از رفع تحریم نظام بانکی ۳ تا ۵ ماه پس از عملیاتی شدن رفع توافق خبر داد و گفت: معادل ریالی ۲۳ میلیارد دلار پول بانک مرکزی قبلاً به دولت پرداخت شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، ولی‌الله سیف در برنامه تلویزیونی نگاه یک با اشاره به آغاز یک دوره جدید برای نظام بانکی پس از رفع تحریم‌ها اظهار داشت: بانک مرکزی در دوران تحریم توانست با کنترل نوسانات نرخ ارز ۵۲ درصد از سطح نوسانات را کاهش دهد.
وی افزود: هر زمان که توافقات عملیاتی شود رفع محدودیت‌های نظام بانکی ۳ تا ۵ ماه محقق خواهد شد. بنابراین اگر توافقات تا دو ماه و نیم آینده اجرا شود رفع تحریم‌های نظام بانکی نهایتاً تا ژانویه عملی خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: از هم اکنون اقدامات اولیه برای ایجاد هماهنگی و رفع موانع اجرای توافقات در نظام بانکی در حال انجام است و در جلسه روز گذشته با مدیران عامل بانک‌ها ضمن تشریح دستاوردهای توافقات که ورای تصورات ما بود بانک‌ها از شرایط کشور و اقداماتی که باید بعد از توافق اجرایی شود آگاه شدیم.
وی با اشاره به راه‌اندازی کمیته‌ای در شبکه بانکی برای بررسی مشکلات تک تک بانک‌ها گفت: با توجه به اینکه قطع ارتباط بین بانک‌های داخلی و خارجی نظام بانکی را از اقدامات و شرایط جدید بین‌المللی بانکی عقب انداخته است باید اقداماتی در جهت رفع این عقب‌ماندگی‌ها در بانک‌های کشور اجرا شود و این کمیته چنین وظیفه‌ای را بر عهده دارد.
سیف در مورد پیمان‌های پولی دو جانبه بدون ذکر پیمان مشخصی، گفت: در این مدت پیمان‌های پولی متعددی منعقد کردیم و مسائل محدودکننده مبادلاتی را به حداقل رساندیم.
سیف در مورد رقم دقیق پول‌های بلوکه شده ایران گفت: به نظرم می‌رسد در این زمینه اختلاف نگاه از پول‌های بلوکه شده موجب برداشت‌های متفاوتی شد. کل دارایی‌های ارزی خارجی کشور با میزان پول‌های بلوکه شده و یا پول‌های بلوکه شده که جزو دارایی‌های بانک مرکزی است تفاوت‌های اساسی دارد.
وی ادامه داد: در قبل هم توضیح دادم که میزان دارایی‌های بلوکه شده بانک مرکزی ۲۳ میلیارد دلار است و به علاوه بر ۶ یا ۷ میلیارد دلار دارایی متعلق به دولت است که از محل صادرات نفت حاصل شده است.
* پول‌های بلوکه شده شرکت‌های دولتی و خصوصی زیر یک میلیارد دلار
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص برخی حدس و گمان‌ها در مورد ارقام پول‌های بلوکه شده گفت: اینکه برخی با حدس و گمان اعداد و ارقام را اعلام می‌کنند برای بنده هم جای تعجب دارد. ممکن است یک شرکت دولتی یا خصوصی در خارج از کشور پول داشته باشد که رقم دقیق آن در اختیار بانک مرکزی نیست،ما دو ماه قبل بخشنامه‌ای به همه شرکت‌ها ارسال کردیم که رقم دقیق دارایی‌های خارجی که بلوکه شده است را اعلام کنند. رقم پول‌های بلوکه شده بخش غیردولتی و شرکت‌های دولتی زیر یک میلیارد دلار است.
سیف افزود: ۲۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی به عنوان وثیقه تسهیلات (فاینانس) در چین سپرده‌گذاری شده که به آن سود هم تعلق می‌گیرد و ۲۵ میلیارد دلار در شرکت نیکو (شرکت نفتی دولتی) سرمایه‌گذاری شده و همچنین ۱۵ میلیارد دلار نزد بانک‌های ایرانی سپرده‌گذاری شده است.
وی در خصوص فاینانس چین گفت: این ۲۲ میلیارد دلار ظاهرش فاینانس است چرا که در قراردادهای فاینانس حداکثر معادل ۱۵ درصد رقم فاینانس سپرده‌گذاری می‌شود اما به دلیل شرایط تحریم معادل ۱۰۰ درصد فاینانس سپرده‌گذاری شد که البته در دوره گذشته قرارداد آن منعقد شده است.
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص رقم ۱۵۰ میلیارد دلاری که رئیس جمهور آمریکا گفته است، اظهار داشت: این رقم هیچ مبنایی برای صحت آن وجود ندارد و به نظر می‌رسد از روی عدم احساس مسئولیت و شبهه‌افکنی بوده است.
*معادل ۲۳ میلیارد دلار قبلا به دولت ریال داده شده است
سیف در پاسخ به این سؤال که آیا معادل ۲۳ میلیارد دلار پول‌های بلوکه شده که متعلق به بانک مرکزی ریال به دولت پرداخت شده است؟ چرا که مدتی پیش این مطلب اعلام شد که معادل ریالی آن به دولت داده نشده است، گفت: بله، معادل ریالی ۲۳ میلیارد دلار قبلاً به حساب خزانه واریز شده و استفاده از این پول دیگر نقدینگی جدید ایجاد نمی‌کند، در واقع این پول متعلق به بانک مرکزی است و استفاده از آن دو مرتبه نقدینگی با پایه پولی افزایش نخواهد یافت.
وی تصریح کرد: از رقم ۶ تا ۷ میلیارد دلاری که درآمد نفت است ۳۰ درصد آن به حساب صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی و ۵۴.۵ درصد به حساب خزانه باید واریز شود.
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اقتصاد ما ظرفیت جذب سرمایه‌گذاری خارجی زیادی دارد نباید تنها بر دارایی‌های خارجی کشور متمرکز شویم. هیأت‌های مختلفی برای مذاکره توسط سرمایه‌گذاری به ایران می‌آیند و به نظر می‌رسد اقتصاد ما ظرفیت ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری را داشته باشد.
رئیس کل بانک مرکزی درباره اقدامات این بانک در صورت بازگشت تحریم‌ها گفت: در این دوره ما یک تجربه موفق را پشت‌سر گذاشتیم و نظام بانکی با وجود محدودیت و تحریم توانست نیازهای مالی کشور را تأمین کند و ثبات نرخ‌ها در دو سال اخیر بسیار افزایش یافت.
وی با اشاره به کاهش نرخ تورم گفت: تورم میانگین از ۴۰ درصد به ۱۵.۶ درصد رسید و این دستاورد بزرگی است.
سیف اصول اقتصاد مقاومتی را یکی از وظایف بانک مرکزی عنوان کرد و گفت: ایجاد ثبات و آرامش در بازارها و ایجاد شرایط مناسب برای فعال اقتصادی توان بیشتری به ما برای مقابله با تحریم‌ها داده است.
* دو دلیل عدم بروز شوک اقتصادی بعد از توافق هسته‌ای
وی با اشاره به سابقه ذهنی مردم از شوک‌های اقتصادی گفت: بعد از صدور قطعنامه ۵۹۸ به یکباره اقتصاد با شوک مواجه شد اما این توافق شوکی ایجاد نکرد چرا که جامعه از اخبار و روند پیشرفت مذاکرات آگاهی داشتند و از طرف دیگر ثبات در بازار وجود داشت که توانست تعادل در عرضه و تقاضا را به وجود بیاورد.
* قرار نیست هر چه ارز داریم به بازار عرضه کنیم
سیف در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود بانک مرکزی به این دلیل رقم واقعی دارایی‌های خارجی خود را اعلام نمی‌کند که زمینه کاهش نرخ ارز فراهم نشود، گفت: فکر نمی‌کنم یک مسئول به خود اجازه بدهد که با چنین دلیل غیرکارشناسی دروغ بگوید. اگر چنین حرفی هم بیان شود نمی‌تواند تأثیرگذار باشد چرا که قرار نیست هر میزان ارزی که بانک مرکزی در اختیار دارد را به بازار عرضه کند.
وی با اشاره به اثر منفی این اقدام در فضای اقتصادی گفت: تشدید واردات یکی از اثرات عرضه زیاد ارز به بازار است و ما نمی‌خواهیم فقط واردکننده باشیم و همانطور که در مذاکرات هم مورد تأکید قرار گرفت هدف ایران تولید و صادرات است.
* مذاکره آلمانی‌ها برای همکاری‌های بانکی با ایران
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص همکاری و فعالیت مشترک با کشورهای اروپایی گفت: با آلمان برای همکاری مشترک مذاکراتی شد و برخی بانک‌های آلمانی به دنبال افتتاح شعبه در سرزمین اصلی و منطقه آزاد هستند. طبق قانون بانک خارجی می‌تواند در سرزمین اصلی بانک تأسیس کند به شرطی که ۶۰ درصد سهام متعلق به اشخاص حقیقی ایرانی و ۴۰ درصد خارجی باشد اما در مناطق آزاد تا ۱۰۰ درصد می‌تواند سهام خارجی باشد.
* بانک مرکزی نرخی برای ارز تعیین نمی‌کند/ هدف ما جلوگیری از نوسان شدید است
سیف در خصوص نرخ واقعی ارز و اینکه بر اساس محاسبات بانک مرکزی قیمت واقعی ارز چقدر است، گفت: بانک مرکزی نرخی برای ارز تعیین نمی‌کند بلکه نرخ در بازار شکل می‌گیرد و بانک مرکزی تنها تلاش می‌کند از نوسانات شدید ارز جلوگیری کند.
وی ادامه داد: نرخ قابل اتکا بازار است که عرضه و تقاضا به خریدار و فروشنده در آن فعال هستند. در همین رابطه برای ساماندهی بازار ارز سایت سنا نرخ ارزی که در بازار به فروش رسیده است را معدل‌گیری کرده و ساعت به ساعت منتشر می‌کند و در پایان هر روز هم متوسط قیمت را درج می‌کند.
* احتمال ممنوعیت درج نرخ ارز در سایت‌ها
رئیس کل بانک مرکزی گفت: سایت‌هایی که هر کدام به تنهایی نرخ ارز را درج می‌کنند ممکن است در آینده بانک مرکزی از انتشار قیمت در آن سایت‌ها جلوگیری کند زیرا معنا ندارد چندین نرخ مختلف برای نرخ ارز در سایت‌ها منتشر شود البته هر صرافی می‌تواند برای خود نرخی را تعیین کند و در نرخ‌گذاری محدودیت ندارند اما مکلف است معامله را بر اساس آن نرخ انجام دهند و در زمانی که قصد فروش و یا خرید ندارد باید روی تابلوی خود آن را اعلام کند.
* نرخ واقعی ارز نرخ معامله شده در بازار است
سیف درباره برخی تحلیل‌ها مبنی بر اینکه نرخ واقعی ارز بسیار بیشتر از رقم فعلی است، اظهار داشت: اگر این نرخ واقعی نیست چه نرخی واقعی است؟ نرخ واقعی نرخ معاملاتی است و ما بر اساس سامانه سنا نرخ‌ها را معدل‌گیری کرده و اعلام می‌کنیم. نرخ واقعی و مناسب برای اقتصاد نرخی است که در آن بتوان به تولید مناسب، صادرات و اشتغال پایدار رسید چرا که