سیاست هایی برای تسهیل دسترسی به سرمایه گذاری خارجی

به گفته یکی از مقامات ارشد بازرگانی چین ، این کشور در سال جاری  به کاهش بیشتر محدودیت ها و موانع سرمایه گذاری خارجی و بررسی و حل و فصل چالش های پیش روی سرمایه گذاری شرکت های خارجی در بازار چین خواهد پرداخت .

به گفته ژونگ شان وزیر بازرگانی چین ، لیست منفی که سرمایه گذاری خارجی را به صنایع خاصی محدود می سازد در 12 منطقه آزاد تجاری و سراسر کشور کاهش خواهد یافت و مالکیت کامل بخش های بیشتری را به شرکت های خارجی واگذار خواهد کرد .

وی بر سرمایه گذاری خارجی در صنایع هایتک و تولیدی در بخش های مرکزی و غربی چین تاکید ویژه ای نمود و از کمک و حمایت دولت چین از شرکت های خارجی در راستای سرمایه گذاری در چین خبر داد.

به گفته ژونگ وزارت بازرگانی چین به منظور ایجاد فضای مطلوب و مناسب می بایست بر قانون سرمایه گذاری خارجی تاکید ورزد و به بهبود روند رسیدگی به شکایات شرکت های خارجی بپردازد.

چین به عنوان مقصد بزرگ سرمایه گذاری در جهان با وجود آشفتگی های جهان به حفظ رشد باثبات سرمایه گذاری مستقیم خارجی پرداخته است .

سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین در سال 2918 با رشد 3 درصدی به 135 میلیارد دلار رسید این درحالی است که این شاخص در جهان و کشورهای توسعه یافته در نیمه نخست 2018 به ترتیب  41 درصد و 69 درصد کاهش یافت.

بانک جهانی جایگاه چین را از لحاظ فضای تجاری 32 رتبه بالا آورد . همچنین 95 درصد شرکت های بررسی شده توسط شورای تجاری آمریکا – چین علاقه مند به افزایش سرمایه گذاری یا حفظ حضورشان در چین در سال جاری هستند.

به گفته وی بازار چین دارای پتانسیل های فراوان و چشم اندازهای مثبتی است . پیش بینی می شود میزان مصرف کشور با رشد 9/1 درصدی به 38 تریلیارد یوان (5/6 تریلیارد دلار) برسد و طی 5 سال پیاپی مهم ترین عامل رشد اقتصاد چین بوده است .

به گفته ژونگ وزارت بازرگانی چین در سال جاری با اتخاذ اقداماتی در راستای تسهیل ارتقا مصرف شهری ، استفاده از پتانسیل مناطق روستایی ، ایجاد سیستم مدرن تامین و حمایت از استفاده از خدمات  به افزایش مصرف داخلی خواهد پرداخت .

وی برگزاری دومین اکسپو واردات بین المللی چین ، رسیدگی درست به تنش های تجاری با آمریکا ، توسعه مناطق آزاد تجاری و بندر آزاد تجاری هاینان را از اقدامات مهم وزارت بازرگانی چین برشمرد.

این اقدامات گام های کاربردی در راستای ایجاد فضای تجاری شفاف و قابل پیش بینی برای سرمایه گذاران جهان و تضمین برخورد یکسان با سرمایه گذاران خارجی می باشد.

به گفته تانگ ونهونگ مدیرکل دپارتمان بازرگانی اداره سرمایه گذاری خارجی ، وزارت بازرگانی هم اکنون در نظر دارد بخش های جدیدی به مناطق آزاد تجاری چین بیافزاید و سیاست هایی برای ساخت بندر آزاد تجاری و ارتقا رشد وضع کند .

منبع : چاینادیلی